Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-25, 20:50 Żaneta Walentyn

Program naprawczy szpitala w Grudziądzu: przekształcenie w spółkę albo likwidacja

Prezydent Maciej Glamowski (z lewej strony) przedstawił miesiąc temu nowego dyrektora lecznicy, Macieja Hoppe. Czy zdoła wyciągnąc szpital z zapaści?/fot. Marcin Doliński/archiwum
Prezydent Maciej Glamowski (z lewej strony) przedstawił miesiąc temu nowego dyrektora lecznicy, Macieja Hoppe. Czy zdoła wyciągnąc szpital z zapaści?/fot. Marcin Doliński/archiwum
- Chcemy odciąć finanse miasta od finansów szpitala - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Przypomnijmy, że zadłużenie Regionalnego Szpitala w Grudziądzu sięga ponad czterystu milionów złotych.
Rada Miasta zobligowała prezydenta do wdrożenia programu naprawczego, który przewiduje przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego. Alternatywą dla przekształcenia jest likwidacja lecznicy.

- Program naprawczy przewiduje przekształcenie bądź likwidację szpitala do końca marca. Oczywiście nikt nie mówi o likwidacji, dlatego rada miasta dała prezydentowi uprawnienia do przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową. Intencją tego przekształcenia było odcięcie pieniędzy szpitala od finansów miasta - mówi prezydent Glamowski.

- Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego nic nie da. To bardzo złe rozwiązanie i pierwszy krok do jego prywatyzacji - uważa były dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

- Pan marszałek na ostatnim spotkaniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego powiedział, że jeżeli ma pomagać, jeżeli ma wspierać, to tylko szpitale publiczne. Zgodnie z prawem nie będzie mógł pomagać niepublicznemu szpitalowi w Grudziądzu. Jeżeli panu prezydentowi marzy się sprywatyzowanie szpitala, to te marzenia graniczą z majaczeniem. Nie można takich rzeczy robić. To jest grzech przeciwko tym, którzy płacą podatki - uważa Marek Nowak.
Mówi prezydent Maciej Glamowski
Mówi były dyrektor szpitala Marek Nowak

Wiadomości lokalne

2020-09-29, godz. 17:15 W tych mieszkaniach można się nauczyć samodzielnego życia W powiecie świeckim powstają pierwsze mieszkania chronione dla wychowanków domów dziecka i osób niepełnosprawnych. Będzie 6 takich lokali w miejscowości Nowe, ... » więcej 2020-09-29, godz. 15:17 Dramatyczne sceny nad jeziorem. Wędkarz tonął, policjant go ratował [zdjęcia] Siła fizyczna, determinacja i odpowiednie wyszkolenie zdecydowały, że policjantowi z Brodnicy udało się uratować życie tonącemu wędkarzowi. St.asp. Wojciech P ... » więcej 2020-09-29, godz. 14:06 Lodołamacze - nagrody za pomoc w pokonywaniu życiowych przeszkód W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbywa się we wtorek, 29 września, Gala Regionalna Konkursu Lodołamacze. Wśród laureatów są osoby i instytucje z n ... » więcej 2020-09-29, godz. 13:01 77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego? - Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma s ... » więcej 2020-09-29, godz. 12:00 Dramatyczna sytuacja kadrowa w szpitalu w Grudziądzu! Potrzeba 40 osób Brakuje personelu do opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Aby ratować sytuację, lecznica zawiesiła działalność dwóch oddziałów, a tamtejszą kadrę m ... » więcej 2020-09-29, godz. 10:20 Samochód „pożyczył", narkotyki miał w mieszkaniu - i w organizmie Policjanci nakielskiej drogówki, przy współpracy z wydziałem kryminalnym, zatrzymali 43-latka, który przemieszczał się autem wywiezionym z Niemiec. Podczas ko ... » więcej 2020-09-29, godz. 09:15 Zbiórka krwi i poszukiwanie genetycznego bliźniaka. Wszystko dla pani Oli! Ponad 23 litry krwi udało się zebrać funkcjonariuszom koronowskiego Zakładu Karnego, zaprzyjaźnionym policjantom i mieszkańcom Koronowa, podczas akcji na rzec ... » więcej 2020-09-29, godz. 08:10 Prosimy o uwagę szkoły: leśne zwierzęta czekają na żołędzie i kasztany! Leśnicy zachęcają dzieci i młodzież do zbierania kasztanów i żołędzi, które zimą trafią do leśnych paśników. Nadleśnictwo Dąbrowa rozpoczęło akcję edukacyjną ... » więcej 2020-09-29, godz. 07:06 Studenci wzornictwa UTP znów z nagrodami za swoje projekty Podczas Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations, które odbyły się 24-25 września w Warszawie, projektanci ze Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mec ... » więcej 2020-09-28, godz. 20:49 Zapora we Włocławku już pół wieku siłuje się z Wisłą. Rzeka nie ustąpi... Stopień wodny na Wiśle we Włocławku kończy 50 lat. Gdy powstawał, miał być jednym z ośmiu w kaskadzie dolnej Wisły, a od pół wieku jest jedynym i, jak mówią s ... » więcej
1234567