Piątek, 28 lutego 2020 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

25 lutego 2020

W pierwszej części audycji Ewy Dąbskiej z cyklu „PiK-owa Kawiarenka” mowa była o czwartej edycji "Young4Design" czyli imprezy organizowanej przez bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, na którą składają się: konferencja i wystawy projektów studentów Katedry Wzornictwa. Gośćmi byli: Ewa Raczyńska-Mąkowska, Sara Betkier i Marcin Jędrzak.

W drugiej części audycji zaprosiliśmy Słuchaczy na koncert zespołu "Trio XIII - Gorzycki, Górczyński, Królikowski", który odbędzie się w piątek 28 lutego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z twórczyniami spektaklu pt. „Wielce Szanowna Pani” wystawianym na scenie bydgoskiego Teatru Polskiego.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 25.02.2020 cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 25.02.2020 cz.2

18 lutego 2020

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o konkursie poetyckim im. Kazimierza Hoffmana, powołanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną i statuetkę KOS-a. W audycji Ewy Dąbskiej o szczegółach opowiadała dyrektor KPCK-u Ewa Krupa. Kolejnym gościem tej godziny była malarka i rzeźbiarka Anna Kluza.

W drugiej części audycji Ewy Dąbskiej spotykamy się ze świetnymi aktorami: Katarzyną Herman i Juliuszem Chrząstowskim, którzy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy grają w spektaklu pt. „Koniec miłości”.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 18.02.2020 cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 18.02.2020 cz.2

11 lutego 2020

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” Ewy Dąbskiej spotkanie z Michałem Tabaczyńskim, eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim. Rozmawialiśmy o najnowszej książce Michała Tabaczyńskiego pt. „Pokolenie wyżu depresyjnego”.

Drugą część audycji poświęciliśmy romskiej poetce - Bronisławie Wajs „Papuszy”. 8 lutego br. minęła 33. rocznica jej śmierci.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 11.02.2020 cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 11.02.2020 cz.2

4 lutego 2020

W pierwszej części "PiK-owej Kawiarenki" opowiadaliśmy o najnowszym numerze czasopisma „Fabularie” oraz o książce Emilii Walczak pt. "Diablica". Gośćmi Ewy Dąbskiej były: Karolina Sałdecka i Emilia Walczak. W drugiej części audycji zabrzmiała rozmowa z poetką Urszulą Kozioł.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 04.02.2020 cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 04.02.2020 cz.2