Środa, 21 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

20 kwietnia 2021

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o zbliżającej się premierze spektaklu pt. „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc, wystawianej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Drugą część audycji Ewa Dąbska poświęciła opowieści o królu Kazimierzu Wielkim, który 19 kwietnia 1346 roku nadał prawa miejskie Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 20.04.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 20.04.2021, cz.2

13 kwietnia 2021

W pierwszej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” Ewa Dąbska gościła Lenę Tworkowską z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, autorkę projektu „Polish Plays”, koordynartorkę takich festiwali jak „Wisła” i „Sputnik”, zajmującą się działalnością międzynarodową teatru.

W drugiej części audycji Ewa Dąbska spotkała się z poetami - Grzegorzem Grzmot-Bilskim i Bartłomijem Siwcem, by porozmawiać o tomiku pt. „Niebieski argonauta” Grzegorza Grzmot-Bilskiego.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 13.04.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 13.04.2021, cz.2

6 kwietnia 2021

W pierwszej części "PiK-owej Kawiarenki" Ewa Dąbska przypomniała wywiad z Krzysztofem Krawczykiem i jego żoną Ewą, nagrany wiele lat temu w Bydgoszczy. Artysta zmarł 5 kwietnia br. w wieku 74 lat.

Drugą część audycji Ewa Dąbska poświęciła Marianowi Hemarowi - poecie, satyrykowi, dramaturgowi, tłumaczowi poezji i autorowi tekstów ponad dwóch tysięcy piosenek, m.in. takich szlagierów jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Nikt, tylko ty”, „Może kiedyś innym razem” czy "Jest jedna, jedyna”. 6 kwietnia br. minęła 120. rocznica jego urodzin.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 06.04.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 06.04.2021, cz.2