Czwartek, 28 stycznia 2021 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka
Plichta

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

26 stycznia 2021

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o najnowszym numerze kwartalnika artystycznego „Fabularie”, a gośćmi audycji Ewy Dąbskiej były - Emilia Walczak i Karolina Sałdecka. Część druga audycji poświęcona była Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu - 22. stycznia minęła 100. rocznica urodzin poety, a rok 2021 jest m.in. jego rokiem.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 26.01.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 26.01.2021, cz.2

19 stycznia 2021

W „PiK-owej Kawiarence" o zbliżających się premierach on-line. Teatr Kameralny w Bydgoszczy przygotowuje spektakl pt. „Proszę słonia!”, w nawiązaniu do książki Ludwika Jerzego Kerna, w adaptacji teatralnej Arkadiusza Klucznika. O tym rozmawialiśmy z dyrektorem Teatru Kameralnego, Mariuszem Napierałą.

Teatr improwizowany „wymyWammy” z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza w niedzielę 24 stycznia na przedstawienie pt. „Nowy rok, nowa ja”, o którym mówiły w audycji Ewy Dąbskiej aktorki: Katarzyna Chmara i Alicja Dobrowolna.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 19.01.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 19.01.2021, cz.2

12 stycznia 2021

Pierwszą część „PiK-owej Kawiarenki” Ewa Dąbska poświęciła prezentacji sylwetki twórczej Tadeusza Różewicza, jednego z patronów 2012 roku. W drugiej części audycji mowa była o wyjątkowości i uniwersalności dzieła Jana Kochanowskiego pt. „Odprawa posłów greckich”, pierwszego polskiego dramatu.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 12.01.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 12.01.2021, cz.2

5 stycznia 2021

W „PiK-owej Kawiarence” Ewa Dąbska zaprezentowała sylwetkę i wiersze genialnego poety, dramatopisarza, myśliciela i artysty sztuk pięknych - Cypriana Kamila Norwida, jeden z twórców, którego rok ustanowił polski Sejm. Drugą część audycji Ewa Dąbska poświęciła twórczości Jana Góreca-Rosińskiego w 101. rocznicę urodzin.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 05.01.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 05.01.2021, cz.2