W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com Fot. freeimages.com

We wtorkowej „kawiarence” spotykają się ludzie kultury – aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym „kawiarnianym” stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy „PiK-owej” kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20:06 do 22:00 zaprasza Ewa Dąbska.

28 marca 2023

Andrzej Gawroński i prof. Marek Chamot w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Ewa Dąbska Andrzej Gawroński i prof. Marek Chamot w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Ewa Dąbska

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” rozmawialiśmy o Stowarzyszeniu im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”. Naszymi gośćmi byli: nowy prezes prof. Marek Chamot, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Andrzej Gawroński, kurator Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. W drugiej części audycji historyk sztuki dr Agnieszka Wysocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiadała o Janie Matejce, którego rok właśnie świętujemy. Zaprasza Ewa Dąbska.

Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 28 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 28 marca 2023, cz.2

21 marca 2023

Łukasz Gajdzis. Fot. facebook.com/TeatrPolskiBydgoszcz Łukasz Gajdzis. Fot. facebook.com/TeatrPolskiBydgoszcz

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o twórczości wybitnego polskiego poety Adama Zagajewskiego. 21 marca br. minęła druga rocznica jego śmierci i tego dnia również obchodziliśmy „Światowy Dzień Poezji”. W drugiej części audycji wraz z gośćmi z Teatru Polskiego w Bydgoszczy wspominaliśmy zmarłego Łukasza Gajdzisa, aktora, reżysera i dyrektora bydgoskiego teatru w latach 2017-2020. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 21 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 21 marca 2023, cz.2

14 marca 2023

Dominika Kiss-Orska z córkami w studiu PR PiK. Fot. Ewa Dąbska Dominika Kiss-Orska z córkami w studiu PR PiK. Fot. Ewa Dąbska

W pierwszej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o 10. Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej „Ethniesy”, który rozpocznie się już 16 marca br. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Naszym i Państwa gościem była Dominika Kiss-Orska. W drugiej części audycji spotkaliśmy się z poetą, eseistą i diarystą Wojciechem Kassem, któremu towarzyszyli: poeta Bartłomiej Siwiec oraz Jacek Soliński i Jan Kaja z bydgoskiej Galerii Autorskiej. Zaprasza Ewa Dąbska.

Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 14 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 14 marca 2023, cz.2

7 marca 2023

Eliza Sikora i Piotr Grygorkiewic w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Ewa Dąbska Eliza Sikora i Piotr Grygorkiewic w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Ewa Dąbska

Na początek marcowych spotkań w „PiK-owej Kawiarence” mówiliśmy o wystawie prezentującej prace dyplomowe studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, które można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Opowiadaliśmy także o konkursie wzorniczym „Young4Design”. Naszymi gośćmi byli: Eliza Sikora i Piotr Grygorkiewicz. W drugiej części audycji zapowiadaliśmy 19. edycję „Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej”, której hasło brzmi „7 grzechów głównych”. O festiwalu opowiadali: Beata Kastner i Ewelina Dąbrowska. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 7 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 7 marca 2023, cz.2

Kulturalnie o kulturze - z jej animatorami, artystami, przedstawicielami świata sztuki - dyskusje przy radiowym stoliku, gdzie zawsze jest tłoczno i ciekawie. Posłuchaj i rozsmakuj się przy filiżance PiK-owej kawy...


w każdy wtorek od 20.06 do 22.00
do radiowego stolika gości i słuchaczy
zaprasza
Ewa Dąbska

Ewa Dąbska Ewa Dąbska

Zapraszam do kontaktu
pod adresami:

"PiK-owa Kawiarenka"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail:
ewadabska@radiopik.pl