Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka
Forum Rolnika 2021

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

20 lipca 2021

W „PiK-owej Kawiarence” Iwona Muszytowska-Rzeszotek zaprasza na spotkanie z prof. Pawłem Tańskim - poetą, historykiem literatury, krytykiem i wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bohaterem naszej rozmowy jest Edward Jerzy Stachura pseudonim Sted. Urodził się w sierpniu, zmarł 42 lata później w lipcu. Dlatego przełom tych miesięcy to czas, kiedy najlepiej wspominać twórczość tego artysty związanego z naszym regionem poprzez Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i Toruń. W audycji pojawiły się także piosenki do wierszy Edwarda Stachury, w interpretacji takich artystów jak: Leniwiec, Organek czy zespół Parafraza.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 20.07.2021

18 lipca 2021

W dziejach sztuki okres Młodej Polski był zaledwie epizodem, jednak nigdy w tak krótkim czasie nie powstało tyle wspaniałych dzieł, szczególnie malarskich. Młodej Polsce poświęcona jest najnowsza wystawa w toruńskim Muzeum Okręgowym. Na wystawie w galerii Ratusza Staromiejskiego obejrzeć można ponad 150 prac. Są to nie tylko obrazy ale też rzeźby i ceramika. W „PiK-owej Kawiarence” spotkanie ze sztuką Młodej Polski, o której opowiadała kuratorka wystawy dr Anna Król. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 18.07.2021

6 lipca 2021

Gościem Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek w „PiK-owej Kawiarence” była toruńska pisarka Aneta Jadowska. Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie Jej najnowsza książka - trzecia z serii kryminałów, zatytułowana „Denat wieczorową porą”. Autorka znana jest przede wszystkim z książek fantasy, od kilku lat jednak pisze także kryminały. Rozmawiamy o tym jak tworzy się tak odmienne fabuły i światy, a także o tym jak została ogrodniczką.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 06.07.2021