Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Zbigniewa Ziobry
Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformowała PAP sędzia Anna Ptaszek, rzeczniczka sądu ds. karnych. Jak dodała, orzeczenie to jest niezaskarżalne.
Sędzia podała też, że sąd nie uwzględnił również wniosku o wydanie nakazu aresztowania wobec Zbigniewa Ziobry, w przypadku gdyby ten przebywał na terenie Wielkiej Brytanii. To orzeczenie także jest niezaskarżalne.
Dopytywana o uzasadnienie wydanych w poniedziałek postanowień podała, że - w przypadku ENA - chodzi o niewykazanie, że były minister sprawiedliwości przebywa na terenie Unii Europejskiej lub będzie podróżował na teren Unii, natomiast w drugim przypadku - analogicznie - o niewykazanie tych kwestii w odniesieniu do Wielkiej Brytanii.
Zbigniew Ziobro i nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro ma sformułowane zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Jeszcze w lutym br. - po decyzji sądu rejonowego o zastosowaniu wobec niego aresztu - za byłym ministrem wydano list gończy, następnie zaś skierowano do sądu wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Już wtedy były szef Ministerstwa Sprawiedliwości przebywał na Węgrzech, gdzie dostał ochronę międzynarodową od ówczesnego rządu Viktora Orbana. 10 maja br. - już po przegranych przez Orbana wyborach - Zbigniew Ziobro poinformował, że przebywa w USA. Oświadczył, że nie uciekł z Polski i posługuje się dokumentem przyznanym mu wraz z prawem do azylu, który otrzymał na Węgrzech.
W sprawie o wydanie ENA początkowo dochodziło do wyłączeń - najpierw sędziego, a potem kolejnej sędzi - wyznaczonych do rozpoznania tego wniosku. Na początku czerwca do rozpoznania wniosku o wydanie ENA wylosowany został nowy sędzia Tomasz Grochowicz. Wówczas jeszcze jednak prawomocnie nie było zakończone postępowanie odnoszące się do aresztu Zbigniewa Ziobry, gdyż oczekiwało na rozpatrzenie zażalenie obrony na tymczasowy areszt.
1 lipca br. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec byłego ministra, oddalając zażalenia obrońców. Dzień później poinformowano, że Węgry cofnęły status uchodźcy Zbigniewowi Ziobrze, jego żonie Patrycji Koteckiej-Ziobro oraz Marcinowi Romanowskiemu (byłemu wiceszefowi Ministerstwa Sprawiedliwości, również podejrzanemu w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości). Unieważnione zostały także ich dokumenty podróży.