Pożegnanie żołnierzy Korpusu NATO przed misją w Afganistanie

2014-01-13, 19:14  Polska Agencja Prasowa

Ponad dwudziestu żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przed ich misją w Afganistanie pożegnano w poniedziałek w kwaterze jednostki w Szczecinie.

Żołnierze wyjadą do Kabulu, gdzie będą stacjonować, w ciągu tygodnia. Będzie to już ich trzecia misja w Afganistanie.

Do Afganistanu wjadą m.in. oficerowie duńscy, niemieccy, polscy, i amerykańscy. W uroczystości ich pożegnania wzięły udział rodziny wyjeżdżających na misję, ich koledzy z korpusu oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Żegnając żołnierzy dowódca Korpusu generał dywizji Bogusław Samol podkreślił, że będą oni służyć dla pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie. "Służba tam jest wyczerpująca i niebezpieczna, dlatego to szczególny czas dla waszych rodzin" - zaznaczył, dodając, że bliscy żołnierzy otrzymają w kraju wszelką pomoc.

Generał przypomniał, że zgodnie z planami misja ISAF w Afganistanie dobiegnie końca w 2014 r. Dlatego jest jedną z najważniejszych, ma na celu przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo siłom afgańskim - zaznaczył.

"Nie martwię się o was, bo jesteście świetnie przygotowani i wyszkoleni" – mówił generał, życząc żołnierzom szczęśliwego powrotu za pół roku.

Zgodnie z planem rotacyjnym rok 2014 to czas pełnienia obowiązków w ramach dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie przez personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji, który będzie wspierany przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina.

W pierwszej połowie roku zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmie personel korpusu tureckiego, który będzie wspierany przez żołnierzy ze Szczecina. Natomiast w drugiej połowie roku, sytuacja się odwróci - to oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu będą stanowić większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego. Wówczas ma ich wyjechać do Kabulu około stu.

Dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego będzie to już trzecia misja w Afganistanie. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.

W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

Przed wyjazdem na misję Korpus przygotowywał się do niej, uczestnicząc w kilku ćwiczeniach. Największymi były kwietniowe Crystal Eagle 2013 w niemieckim Wildflecken. Tryb przygotowań do misji obejmował m.in. wykłady, szkolenia indywidualne, treningi w ramach grup funkcyjnych oraz ćwiczenia, w tym na terenie koszar Korpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Na czas nieobecności żołnierzy w Szczecinie, w kwaterze Korpusu będzie działać centrum opieki nad rodzinami służących w Afganistanie. Specjalnie wydelegowani oficerowie i pracownicy korpusu będą do dyspozycji rodzin. Np. w przypadku choroby centrum zapewni pomoc lekarską i opiekę nad dziećmi. Pomoże też np. w problemach rodzin, gdy potrzebna będzie pomoc fachowca do drobnych napraw domowych.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 13 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.(PAP)

Kraj i świat

Lekarz, który mówił o nieprawidłowościach w warszawskim szpitalu, będzie przesłuchany

Lekarz, który mówił o nieprawidłowościach w warszawskim szpitalu, będzie przesłuchany

2026-06-24, 10:23
Zbigniew Derdziuk od środy przestanie pełnić funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zbigniew Derdziuk od środy przestanie pełnić funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

2026-06-23, 18:19
Projekt: pośrednicy nieruchomości nie będą mogli pobierać opłat od obu stron transakcji

Projekt: pośrednicy nieruchomości nie będą mogli pobierać opłat od obu stron transakcji

2026-06-23, 17:43
Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dymisję. Pozostanę na stanowisku do czasu wyboru mojego następcy

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dymisję. „Pozostanę na stanowisku do czasu wyboru mojego następcy”

2026-06-22, 15:42
Partia Nowa Polska ma być alternatywą dla KO i PiS. Oferujemy normalność

Partia Nowa Polska ma być alternatywą dla KO i PiS. „Oferujemy normalność”

2026-06-21, 13:08
Obserwator śledztwa ws. śmierci polskiej aktywistki Moniki Silvy: Było to zabójstwo

Obserwator śledztwa ws. śmierci polskiej aktywistki Moniki Silvy: „Było to zabójstwo"

2026-06-20, 10:40
Kyryło Budanow zrzekł się Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Kyryło Budanow zrzekł się Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

2026-06-20, 10:06
Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu prezydentowi Ukrainy Orderu Orła Białego [wideo]

Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu prezydentowi Ukrainy Orderu Orła Białego [wideo]

2026-06-19, 20:22
Ostrzeżenia przed upałem i burzami dla 15 województw, w tym kujawsko-pomorskiego

Ostrzeżenia przed upałem i burzami dla 15 województw, w tym kujawsko-pomorskiego

2026-06-19, 13:13
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka powołana na stanowisko wiceminister obrony narodowej

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka powołana na stanowisko wiceminister obrony narodowej

2026-06-19, 09:16
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę