Piątek, 20 maja 2022 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Leszczyńskiego
2020-11-07, 08:20 Michał Zaręba

Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji]

Targi DroneTech odbywają się w Toruniu po raz piąty./fot. Internet
Targi DroneTech odbywają się w Toruniu po raz piąty./fot. Internet
Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online.
- Systemy bezzałogowe mogą pomóc między innymi w walce z koronawirusem - mówi współorganizator Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii.

- Chodzi m.in. o transport próbek krwi i wymazów między szpitalami. Czas takiego transportu jest oczywiście o wiele szybszy, niż tradycyjny przejazd karetką, a nawet przelot helikopterem. Jest już opracowana technologia, która mogłaby już monitorować, np. pacjentów na kwarantannie. Dron może podlecieć do pacjenta przebywającego pod nadzorem epidemiologicznym. Pacjent sam pobrałby sobie wymaz, a dron przetransportowałby próbkę do Sanepidu lub do szpitala na badanie. I tak, bezkontaktowo, dowiedzielibyśmy się, czy dana osoba musi jeszcze być na kwarantannie. Systemy bezzałogowe to nie tylko systemy latające, ale także pojazdy jeżdżące. Można je wykorzystać do dostarczanie lekarstw, czy żywności, wody dla seniorów - to kolejne przyszłościowe zadanie dronów.

W Polsce może być nawet 120 tysięcy operatorów dronów, z czego 20 tysięcy ma odpowiednie uprawnienia. Impreza potrawa do soboty.

DroneTech to największe, cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone pojazdom, systemom bezzałogowym i autonomicznym.

Zgodnie z ideą przyświecającą 5th DroneTech World Meeting, tematyka którą poruszają goście będzie dotyczy bezzałogowców zarówno latających, kosmicznych, jak i pływających oraz jeżdżących, a także technik i technologii z nimi związanych, w tym technologii satelitarnych i precyzyjnego rolnictwa.

W tym roku prelegenci przedstawiają takie tematy, jak m.in.: niezawodne systemy łączności dalekiego zasięgu, perspektywy rozwoju i wykorzystania bezzałogowców pływających, sztuczna inteligencja i algorytmy do wykrywania ludzi zaginionych i dzikich wysypisk śmieci, uczenie maszynowe a planowanie tras i misji, loty BSP w roju.

LINK DO TRANSMISJI
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Nauka i technologie

2022-05-17, godz. 10:41 Zdobyli 19 nagród za wynalazki i innowacje. Wielki sukces naukowców z UKW Pracownicy naukowi z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymali aż 19 nagród i wyróżnień podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji… » więcej 2022-05-17, godz. 07:15 Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo] Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory -… » więcej 2022-05-08, godz. 21:00 Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie… » więcej 2022-04-27, godz. 19:30 Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe… » więcej 2022-04-20, godz. 15:30 „Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad… » więcej 2022-04-06, godz. 19:13 Polskie Radio wypada korzystniej w nowych badaniach słuchalności radia w Polsce Nowe badania słuchalności radia, opracowane przez Krajowy Instytut Mediów, opierają się na danych pozyskiwanych w rozmowie telefonicznej z respondentami oraz… » więcej 2022-03-23, godz. 20:00 Bydgoski respirator w testach wypada świetnie. Na razie pracuje bezawaryjnie Wyniki badań przedklinicznych bydgoskich respiratorów (CoViVENTIL UCM02) są obiecujące. Testy wykonywane są w Warszawie. Wkrótce urządzenia powinny uzyskać… » więcej 2022-03-14, godz. 19:23 Neuronauka dla każdego. Tydzień Mózgu w Toruniu i w Bydgoszczy [program] Trening mózgu u osób starszych, dwujęzyczność, nerwice natręctw u dzieci i młodzieży - to niektóre zagadnienia, jakie będą poruszane w ramach rozpoczynającego… » więcej 2022-02-23, godz. 13:00 Brzozy usuwają z gleby cząstki mikroplastiku! Trzeba je sadzić wszędzie! Niemieccy naukowcy udowodnili, że długowieczne rośliny mogą gromadzić mikroplastik w swoich tkankach. Badacze podają przykład oczyszczającego środowisko… » więcej 2022-02-22, godz. 07:26 Gigantyczny wybuch na Słońcu. Jego siła zrobiłaby wiele szkód na Ziemi [wideo] Sonda Solar Orbiter ESA dostarczyła obrazy największego słonecznego wybuchu zarejestrowanego na jednym ujęciu razem z całą tarczą gwiazdy. Oprócz niesamowitego… » więcej
1234567