Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Pomidora
2014-12-16, 18:11 Polska Agencja Prasowa

Prymas Polski założył konto na Twitterze

We wtorek ruszył oficjalny profil prymasa Polski na Twitterze. W pierwszym tweecie abp Wojciech Polak życzył, "aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem".
Konto @Prymas_Polski we wtorek tuż po starcie i po opublikowaniu pierwszego tweeta miało kilkudziesięciu obserwujących. Abp. Polak powiedział PAP, że dzięki obecności na Twitterze liczy na dotarcie do młodego pokolenia, użytkowników portali społecznościowych.

"Nie mam ambicji i nie mam zamiaru odnosić się do współczesnych wydarzeń tak, jak to robią np. politycy. Chcę pokazywać, jak różne sytuacje można rozwiązywać przy pomocy przesłania Dobrej Nowiny" - powiedział we wtorek PAP prymas.

Abp. Polak przyznał, że raczej nie będzie tweetował codziennie. Dodał, że zanim opublikował pierwszego tweeta prześledził, w jaki sposób Twitterem posługują się inni polscy biskupi a przede wszystkim papież Franciszek.

"Jego obecność na Twitterze jest też przypominaniem tego, co z Ewangelii najistotniejszego wypływa dla naszego życia" - powiedział.

Wśród polskich hierarchów obecnych na Twitterze jest m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny, obserwuje go ponad 1,2 tys. osób. Na Twitterze publikują też: biskup płocki Piotr Libera, biskup opolski Andrzej Czaja i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W serwisie można też znaleźć "Tweety duchowe" metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika.

Swojego konta nie ma na razie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Rzecznik KEP ks. Józef Kloch ma ponad 4 tys. obserwujących.

Papieża Franciszka obserwuje na Twitterze ponad 15,8 mln użytkowników. Wśród osób, które śledzą jego wpisy, najwięcej jest użytkowników hiszpańskojęzycznych (7,44 mln). 4,83 mln osób śledzi tweety papieża po angielsku, zaś 2,22 mln - po włosku. Polskie konto papieża śledzi obecnie 316 tys. osób. (PAP)

Nauka i technologie

2022-08-07, godz. 12:04 GDDKiA: do końca roku jeszcze 34 stacje ładowania aut elektrycznych Do końca tego roku mają zostać uruchomione 34 stacje ładowania samochodów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) kat. I przy trasach szybkiego… » więcej 2022-08-04, godz. 11:15 Hakerzy z grupy Squad303 ujawnią powiązania polskich firm z Rosją „Już w tym tygodniu będziemy gotowi na rozpoczęcie kolejnej operacji. Ujawnimy wszystkie osoby z Rosji i powiązane z nimi firmy działające w Wielkiej Brytanii… » więcej 2022-08-04, godz. 09:10 Zimne napoje w czasie upałów? To nie jest dobry pomysł! Nawadnianie organizmu podczas wysokich temperatur jest kluczowe. Jednak temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała i nie należy pić… » więcej 2022-08-01, godz. 13:45 Prehistoryczny niedźwiedziopies polował w Pirenejach Skamieniałości prehistorycznego wymarłego drapieżnika, groźnego niedźwiedziopsa, odkryto w Pirenejach - informują naukowcy na łamach pisma „PeerJ”. » więcej 2022-07-12, godz. 18:07 NASA udostępniła kolejne zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba [zdjęcia] Najgłębszy obraz Wszechświata w podczerwieni, widmo atmosfery planety pozasłonecznej, dwie mgławice i grupa galaktyk - to obiekty pokazane we wtorek przez… » więcej 2022-07-12, godz. 09:00 Wynalazki naukowców z bydgoskiego UKW docenione na targach w Japonii W pierwszych dniach lipca, w japońskim Kyoto odbyły się Międzynarodowe Targi Designu oraz Innowacyjności JDIE. Nagrodzono tam aż dziewięcioma medalami siedem… » więcej 2022-07-08, godz. 11:35 Profesor UKW z ministerialnym grantem na badanie pierwszej historii Polski Ponad pół mln zł wynosi kwota, jaką minister edukacji i nauki dofinansował projekt „Chronica Polonorum Macieja z Miechowa - tłumaczenie i edycja”. Kierownikiem… » więcej 2022-07-05, godz. 09:09 Stypendia dla wybitnych młodych naukowców. W regionie prym wiedzie UMK Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 215 młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. W tym gronie znalazło się 15 osób z kujawsko-pomorskich uczelni… » więcej 2022-07-05, godz. 07:27 Maturzyści z niecierpliwością czekali na wyniki egzaminów i wreszcie się doczekali! Ministerstwo Edukacji i Nauki i Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłoszą we wtorek (5 lipca) przed południem ogólnopolskie wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych… » więcej 2022-05-17, godz. 10:41 Zdobyli 19 nagród za wynalazki i innowacje. Wielki sukces naukowców z UKW Pracownicy naukowi z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymali aż 19 nagród i wyróżnień podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji… » więcej
1234567