Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-10-17, 19:37 Magdalena Gill

Rafał Blechacz życzy powodzenia uczestnikom. I wspomina swój Konkurs [oglądaj!]

Rafał Blechacz/fot. Facebook
Rafał Blechacz/fot. Facebook
Wybitny pianista Rafał Blechacz obserwuje Konkurs Chopinowski i życzy powodzenia uczestnikom, a także pociesza tych, którzy nie dostali się do finału. Na swoim profilu na Facebooku zdradza też, co jego profesor powiedziała mu tuż przed konkursem.
- Wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia i przypomnę słowa mojej profesor Katarzyny Popowej-Zydroń, które usłyszałem tuż przed Konkursem w 2005 roku: „Jedynym prawdziwym przegranym jest ten, kto traci miłość do muzyki". Wiem dokładnie, co czujecie i mam nadzieję, że nie ma nikogo, kto mógłby stracić miłość do muzyki i do Chopina! Proszę cieszcie się jego wspaniałymi dziełami i możliwościami tworzenia własnych indywidualnych interpretacji jego arcydzieł. Moje ciepłe myśli i wspomnienia z zawodów są z Wami wszystkimi! Powodzenia! - pisze Rafał Blechacz na Facebooku.

Pianista, który urodził się w Nakle nad Notecią, a kształcił najpierw w bydgoskiej szkole muzycznej, a potem w klasie prof. Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej, wygrał w wielkim stylu Konkurs Chopinowski w 2005 roku, zdobywając także inne nagrody – m.in. za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Zaraz po Konkursie ukazała się pierwsza płyta Rafała Blechacza – „Piano Recital”, a rok później podpisał 5-letni kontrakt z niemiecką wytwórnią płytową Deutsche Grammophon. Obecnie pianista koncertuje na całym świecie.


Kultura

2021-12-08, godz. 18:15 Sam Rubinstein chciał tego konkursu. Grają młodzi pianiści z 12 krajów Przesłuchania pierwszego etapu Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam' rozpoczęły się w środę w Bydgoszczy. » więcej 2021-12-08, godz. 16:59 Odwołań nie było. Wykonawca nowego kampusu Akademii Muzycznej wybrany Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Jest szansa, że jeszcze przed świętami uczelnia podpisze umowę z firmą, która wygrała prze ... » więcej 2021-12-08, godz. 14:55 Ale maszyna! Wypożyczysz książkę, grę i audiobooka. Jakie to proste! To ułatwienie dla czytelników. Na bydgoskim Miedzyniu stanął książkomat. Urządzenie pojawiło się dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekt w Bydgoskim ... » więcej 2021-12-08, godz. 10:30 Stare bryczki jak nowe. Można je oglądać w Olęderskim Parku Etnograficznym Muzeum Etnograficzne w Toruniu zakończyło realizację projektu polegającego na profesjonalnej renowacji datowanych na okres międzywojenny dwóch zabytkowych poj ... » więcej 2021-12-07, godz. 14:00 Młodzi pianiści rywalizują w Bydgoszczy. Rozpoczyna się Konkurs Rubinsteina We wtorek uroczysta inauguracja, a w środę przesłuchania pierwszego etapu. W Bydgoszczy rozpoczyna się XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Ru ... » więcej 2021-12-07, godz. 11:05 Fotograf podróżuje pociągiem, więc w filmie wystąpi też Pesa. Kręcą w Bydgoszczy Najpierw była Bydgoszcz, potem Ostromecko, wreszcie zakłady Pesa - w grodzie nad Brdą i okolicach kręcone były zdjęcia do drugiej części filmu pt. „Negatyw” w ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:15 „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda". Koncert świąteczny Ziemi Bydgoskiej Koncert bożonarodzeniowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbędzie się w sobotę (18 grudnia) w bydgoskiej Hali Artego-Arena. Wystąpią tancerze, chór, so ... » więcej 2021-12-07, godz. 08:40 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla toruńskiej artystki Krystyna Szalewska-Gałdyńska, toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków, została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. » więcej 2021-12-06, godz. 06:55 Kody Legimi, czytniki i książkomat. Nowoczesność w bydgoskiej bibliotece Jest już wirtualna wypożyczalnia książek w formie elektronicznej, a także gier planszowych i gier VR, a wkrótce uruchomiony zostanie książkomat. Takie propozy ... » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Teatr wymyWammy zaprasza na dwa spektakle. Będzie improwizacja! „Krótkie gry z warsztatowiczami'” - już w niedzielę wieczorem (5 grudnia) na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. To spektakl przygotowany przez by ... » więcej
1234567