Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-10-20, 07:30 Magda Jasińska

I po stresie! Jakub Kuszlik zaprezentował się w finale Konkursu Chopinowskiego

Jakub Kuszlik Fot. Konkurs Chopinowski
Jakub Kuszlik Fot. Konkurs Chopinowski
Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej - Jakub Kuszlik wystąpił w środę (20 października) wieczorem w finałach 18. Konkursu Chopinowskiego.
24-letni pianista pochodzi z Bochni, jest tegorocznym absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kształcił się pod kierunkiem profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Jakub Kuszlik jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. M.in. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso.

Jak nam zdradził przed konkursem, Chopin przez ostatnie wielomiesięczne przygotowania mu się trochę „przejadł" i największą trudnością jest zachowanie pewnej świeżości wykonawczej. Na pytanie — czego mu życzyć, odpowiedział krótko — żebym pięknie zagrał.

Jakub Kuszlik wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki zagrał koncert e-moll - ten, który był wybierany najczęściej. Na dwunastu finalistów zagra go dziewięciu, troje wybrało koncert f-moll. Początek przesłuchania Jakuba Kuszlika zaplanowano na 18.40, ale zaczęło się z opóźnieniem, około 19.00. Po Jakubie Kuszliku prezentuje się jeszcze dwóch pianistów, a ostatni już werdykt jury poznamy około godziny 23.00.

Kultura

2021-12-08, godz. 18:15 Sam Rubinstein chciał tego konkursu. Grają młodzi pianiści z 12 krajów Przesłuchania pierwszego etapu Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam' rozpoczęły się w środę w Bydgoszczy. » więcej 2021-12-08, godz. 16:59 Odwołań nie było. Wykonawca nowego kampusu Akademii Muzycznej wybrany Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Jest szansa, że jeszcze przed świętami uczelnia podpisze umowę z firmą, która wygrała prze ... » więcej 2021-12-08, godz. 14:55 Ale maszyna! Wypożyczysz książkę, grę i audiobooka. Jakie to proste! To ułatwienie dla czytelników. Na bydgoskim Miedzyniu stanął książkomat. Urządzenie pojawiło się dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekt w Bydgoskim ... » więcej 2021-12-08, godz. 10:30 Stare bryczki jak nowe. Można je oglądać w Olęderskim Parku Etnograficznym Muzeum Etnograficzne w Toruniu zakończyło realizację projektu polegającego na profesjonalnej renowacji datowanych na okres międzywojenny dwóch zabytkowych poj ... » więcej 2021-12-07, godz. 14:00 Młodzi pianiści rywalizują w Bydgoszczy. Rozpoczyna się Konkurs Rubinsteina We wtorek uroczysta inauguracja, a w środę przesłuchania pierwszego etapu. W Bydgoszczy rozpoczyna się XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Ru ... » więcej 2021-12-07, godz. 11:05 Fotograf podróżuje pociągiem, więc w filmie wystąpi też Pesa. Kręcą w Bydgoszczy Najpierw była Bydgoszcz, potem Ostromecko, wreszcie zakłady Pesa - w grodzie nad Brdą i okolicach kręcone były zdjęcia do drugiej części filmu pt. „Negatyw” w ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:15 „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda". Koncert świąteczny Ziemi Bydgoskiej Koncert bożonarodzeniowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbędzie się w sobotę (18 grudnia) w bydgoskiej Hali Artego-Arena. Wystąpią tancerze, chór, so ... » więcej 2021-12-07, godz. 08:40 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla toruńskiej artystki Krystyna Szalewska-Gałdyńska, toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków, została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. » więcej 2021-12-06, godz. 06:55 Kody Legimi, czytniki i książkomat. Nowoczesność w bydgoskiej bibliotece Jest już wirtualna wypożyczalnia książek w formie elektronicznej, a także gier planszowych i gier VR, a wkrótce uruchomiony zostanie książkomat. Takie propozy ... » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Teatr wymyWammy zaprasza na dwa spektakle. Będzie improwizacja! „Krótkie gry z warsztatowiczami'” - już w niedzielę wieczorem (5 grudnia) na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. To spektakl przygotowany przez by ... » więcej
1234567