Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2020-10-06, 19:51 Magda Jasińska/Redakcja

Rafał Blechacz na inauguracji roku akademickiego bydgoskiej Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna rozpoczyna rok akademicki. Fot. Archiwum
Akademia Muzyczna rozpoczyna rok akademicki. Fot. Archiwum
prof. Elżbieta Wtorkowska - Rektor Akademii Muzycznej Fot. M. Jasińska
prof. Elżbieta Wtorkowska - Rektor Akademii Muzycznej Fot. M. Jasińska
W Sali Koncertowej odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której wykład inauguracyjny wygłosił Rafał Blechacz, a w krótkich prezentacjach artystycznych wystąpili laureaci prestiżowych konkursów muzycznych: David Roy (baryton) i Adam Kałduński (fortepian).
Jak zapowiada nowa rektor Akademii Muzycznej - prof. Elżbieta Wtorkowska w semestrze zimowym zostanie wprowadzony hybrydowy system kształcenia.

– Przygotowaliśmy hybrydowy system kształcenia, który obejmuje przede wszystkim kształcenie w relacji mistrz-uczeń, tu na terenie uczelni, przy korzystaniu z infrastruktury uczelni. Również zajęcia, których efektów nie możemy się spodziewać i oczekiwać w zakresie nauczania zdalnego, będą w małych grupach odbywały się na terenie uczelni. Pozostałe zajęcia: wykładowe, ogólnoakademickie w systemie „na odległość” – powiedziała prof. Elżbieta Wtorkowska.

Jej magnificencja rektor Akademii Muzycznej zapowiada dbałość o kondycję uczelni, jej rozwój, stworzenie bezpiecznych warunków kształcenia i wspieranie „sukcesji pokoleniowej” kadry naukowej.

– Ta dbałość o młodą kadrę, ta dbałość o kadrę średnią, w kontekście rozwoju naukowego, w zakresie uzyskiwania tytułów i stopni, jest i była w trosce mojej. Również to, aby przyciągnąć tych największych, tych najsłynniejszych. To, że dziś po 15 latach od wygrania Konkursu Szopenowskiego pan Rafał Blechacz wystąpił z wykładem inauguracyjnym, jest tego trwałym dowodem – dodała prof. Elżbieta Wtorkowska.

– Muzyka ma w sobie naprawdę ogromną siłę i potrafi bardzo mocno dotknąć naszego wnętrza, naszego serca, potrafi ukoić to serce, uleczyć, potrafi też uspokoić nasze myśli – powiedział po wygłoszeniu wykładu Rafał Blechacz.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Mówi Rafał Blechacz

Kultura

2021-01-16, godz. 20:15 „Aurora” - nowa nagroda dla teatralnych twórców Teatr Polski, organizator Festiwalu Prapremier, powołał Międzynarodową Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy -„Aurora”, przyznawaną za wybitny dramat współ ... » więcej 2021-01-16, godz. 14:10 Kolędowanie w sieci. Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich w Bydgoszczy XIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” w Bydgoszczy odbędzie się mimo pandemii. Tym razem w internecie. » więcej 2021-01-15, godz. 11:28 Budynek Teatru im. Horzycy ma 110 lat, ale po tym remoncie odmłodniał![zdjęcia] Nowa widownia, elewacja, oświetlenie - toruński teatr przeszedł totalną metamorfozę. Generalny remont kosztował 9 milionów 600 tysięcy zł. Pozostały tylko kos ... » więcej 2021-01-15, godz. 08:30 Sercem wytańczone! Zespół Płomienie zdobył złoto na konkursie w Egipcie [wideo] Zespół Pieśni i Tańca Płomienie z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy zdobył złoty medal na World Children Festival Egipt 2020. » więcej 2021-01-14, godz. 15:20 Historia krótkiej podróży i jednej nocy. Powstaje etiuda studencka torunianki Julii Smoleń „Moja Europa tonie” to tytuł filmu, który realizuje torunianka Julia Smoleń. Będzie to niezależna etiuda, którą każdy może wesprzeć finansowo na stronie zrzut ... » więcej 2021-01-14, godz. 11:30 Zaproszenie. Serce Filharmonii Pomorskiej bije teraz w Internecie. Posłuchajcie![WIDEO] Melomanów stęsknionych za artystami, za widownią i niesamowitą aurą koncertów Filharmonii Pomorskiej na żywo, w budynku FP, prosimy o cierpliwość i zapraszamy ... » więcej 2021-01-11, godz. 07:30 Fotografie Patrizy Burry w wirtualnej Galerii XXI wieku 'Spotkanie twarzą w twarz z innymi twarzami' to tytuł nowej wystawy, która otwarta została w wirtualnej Galerii XXI wieku. » więcej 2021-01-10, godz. 15:15 Jazz Big-band 75 Pałacu Młodzieży i trudny jubileusz Jazz Big-band 75 Pałacu Młodzieży obchodził 45 lat istnienia. Początkowo była to orkiestra dęta, którą m.in. prowadził Leon Eliasz. » więcej 2021-01-09, godz. 16:39 Wystawa w Biskupinie może wygrać archeologiczny konkurs! Głosujmy! Muzeum Archeologiczne w Biskupinie walczy o tytuł najlepszej wystawy czasowej w Polsce, w konkursie Archeologiczna Sensacja Roku 2020. Głosować można jeszcze ... » więcej 2021-01-08, godz. 18:22 Przepiękny „Św. Jan Chrzciciel" zamieszkał w toruńskim muzeum Muzeum Okręgowe w Toruniu wzbogaciło się o obraz autorstwa Jerzego Hoppena. To „Św. Jan Chrzciciel” - dzieło namalowane w Wilnie, w 1935 roku. » więcej
1234567