Czwartek, 19 maja 2022 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-10-05, 10:16 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Wielka historia z Nieszawą i Ostromeckiem w tle. Przedpremierowy pokaz „Wesela”

Przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele
Przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele''/fot. Bogumiła Wresiło
Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik oraz reżyser Wojciech Smarzowski pojawili się w poniedziałek wieczorem w kinie Helios w Bydgoszczy.
Powodem wizyty filmowców był przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele”. Opowiedziana historia pokazuje świat we współczesnej Polsce, ale jest także dramatyczną podróżą w przeszłość. Zdjęcia kręcone były w ubiegłym roku m.in. w Nieszawie, w Pałacu w Ostromecku oraz w Bydgoszczy.

- Nieszawa jest pięknym miastem, tak samo pałac w Ostromecku - obiekt wspaniały, ale trudny - mówił operator filmu Piotr Sobociński jr. - Większość współczesnej warstwy filmu dzieje się w pałacu. Trudno w sobie wskrzeszać codziennie jakąś taką świeżość, żeby na to spojrzeć w sposób, który nie powtarza schematu. To nie jest film dla każdego, ale liczę, że przekazuje coś bardzo ważnego.

- Każdy to będzie oglądał z własnymi emocjami i ze swoim wyobrażeniem wielu rzeczy – dodał aktor Andrzej Chyra. - To jest cenne w tym filmie, że on zderza i miesza światy w bezceremonialny - pokazuje pewne podobieństwa, kalki, wzory, algorytmy, które nas wiążą od bardzo dawna.
Wśród producentów filmu znalazły się firmy z Bydgoszczy. Ogólnopolska premiera „Wesela” odbędzie się w najbliższy piątek (8 października).
Relacja Bogumiły Wresiło

Kultura

2022-05-19, godz. 10:15 Żywiołowy koncert TGD i słowa polskiego Papieża. Uczcili jego urodziny [wideo, zdjęcia] Wspólna modlitwa, słuchanie słów polskiego Papieża i świadectwa prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom z Gdańska czy wreszcie niezwykły koncert zespołu Trzecia… » więcej 2022-05-18, godz. 16:41 Nareszcie na żywo! W Szafarni zaczyna się konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży To prawdziwe święto - w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni po dwóch latach pandemii znów na żywo wystąpią młodzi artyści. W środę (18 maja) inauguracja… » więcej 2022-05-18, godz. 14:45 Książki, ilustracje i listy Marii Konopnickiej. Jest wystawa, bo „to jej Rok” „To jest mój rok!” - to tytuł wystawy przygotowanej z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej i obchodów Roku wybitnej pisarki. Ekspozycję oglądać… » więcej 2022-05-17, godz. 21:35 Literatura, historia i muzyka, czyli nowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Póki Polska żyje w nas” to nowy autorski projekt realizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Będzie to muzyczna podróż w świat polskich kompozytorów… » więcej 2022-05-17, godz. 20:20 Sukces ucznia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy 13-letni Błażej Beszczyński - uczeń w klasie fagotu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy poleci do USA na stypendium i będzie uczestniczył… » więcej 2022-05-17, godz. 09:39 „Życie na wypadek wojny” i inne spektakle polskie i zagraniczne. Startuje „Kontakt” Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do formuły sprzed lat i będzie odbywać się co roku. W programie tegorocznej, 26. edycji jest… » więcej 2022-05-16, godz. 20:03 Artysta generała Andersa w Bydgoszczy! Niezwykła wystawa jego prac „Leon Piesowocki. Artysta Generała Władysława Andersa' to tytuł wyjątkowej wystawy otwartej w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy… » więcej 2022-05-16, godz. 18:22 Poeci z całej Polski zjadą do Torunia. Majowy Buum Poetycki [program] Finał Slamu Poetyckiego, poetyckie jam session, dyżury autorów, a także spotkania z poetami - w poniedziałek (16 maja) rozpoczyna się w Toruniu Majowy Buum… » więcej 2022-05-15, godz. 22:30 Zaśpiewali, zagrali i oczarowali jury 22. Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej Dawid Mik z Tarnowa laureatem Grand Prix 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej, który odbył się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszc… » więcej 2022-05-15, godz. 19:30 Jak powstawała muzyka do ekspozycji „Skarbu bydgoskiego”? Zuzanna Konopka jest studentką piątego roku klasy kompozycji filmowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kompozycji filmowo-teatralnej uczy się od profesora Piotra… » więcej
1234567