Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-10-05, 10:16 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Wielka historia z Nieszawą i Ostromeckiem w tle. Przedpremierowy pokaz „Wesela”

Przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele
Przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele''/fot. Bogumiła Wresiło
Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik oraz reżyser Wojciech Smarzowski pojawili się w poniedziałek wieczorem w kinie Helios w Bydgoszczy.
Powodem wizyty filmowców był przedpremierowy pokaz najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele”. Opowiedziana historia pokazuje świat we współczesnej Polsce, ale jest także dramatyczną podróżą w przeszłość. Zdjęcia kręcone były w ubiegłym roku m.in. w Nieszawie, w Pałacu w Ostromecku oraz w Bydgoszczy.

- Nieszawa jest pięknym miastem, tak samo pałac w Ostromecku - obiekt wspaniały, ale trudny - mówił operator filmu Piotr Sobociński jr. - Większość współczesnej warstwy filmu dzieje się w pałacu. Trudno w sobie wskrzeszać codziennie jakąś taką świeżość, żeby na to spojrzeć w sposób, który nie powtarza schematu. To nie jest film dla każdego, ale liczę, że przekazuje coś bardzo ważnego.

- Każdy to będzie oglądał z własnymi emocjami i ze swoim wyobrażeniem wielu rzeczy – dodał aktor Andrzej Chyra. - To jest cenne w tym filmie, że on zderza i miesza światy w bezceremonialny - pokazuje pewne podobieństwa, kalki, wzory, algorytmy, które nas wiążą od bardzo dawna.
Wśród producentów filmu znalazły się firmy z Bydgoszczy. Ogólnopolska premiera „Wesela” odbędzie się w najbliższy piątek (8 października).
Relacja Bogumiły Wresiło

Kultura

2022-09-30, godz. 14:30 Świętują seniorzy, kawosze i melomani. Co się dzieje w weekend? [przewodnik] To będzie weekend dla seniorów, ale nie tylko. Trwa 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny i Vintage Photo Festival, zaplanowano też obchody Święta Kawy czy Noc Bibliotek… » więcej 2022-09-30, godz. 14:00 Wodecki wiecznie żywy! Niezwykłe wydarzenie w Bydgoszczy Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Fabryka Lloyda zapraszają do udziału w II… » więcej 2022-09-30, godz. 11:57 Kanadyjski wiolonczelista wystąpi na 60. BFM. Zaprasza na swój koncert [wideo] Twórczość brytyjskiego kompozytora - Edwarda Elgara - zainauguruje kolejny koncert odbywający się w ramach 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Jego koncert… » więcej 2022-09-30, godz. 10:21 Gramy tylko polskie piosenki! Dzień Polskiej Muzyki w Polskim Radiu PiK W sobotę (1 października) już po raz czwarty w Polskim Radiu PiK będziemy świętować Dzień Polskiej Muzyki. Włączamy się w ogólnopolską kampanię społeczną… » więcej 2022-09-29, godz. 21:00 Theatro Project w Toruniu. Retransmisja koncertu w Polskim Radiu PiK [zdjęcia] Zespół Theatro Project - Jorgos Skolias & Apostolis Anthimos - zagrali we wrześniu w Hard Rock Pubie Pamela w Toruniu. Retransmisja koncertu odbędzie się… » więcej 2022-09-28, godz. 20:41 Zbliża się „Weekend seniora z kulturą”. Warto wyjść z domu – atrakcje czekają! [program] Kilkadziesiąt instytucji z regionu dołączyło do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą”. Dzięki… » więcej 2022-09-28, godz. 07:55 „Tribute to Gulda” - koncert Adama Kośmiei w Teatrze Kameralnym W czwartek (29 września) Festiwal Muzyka w willi Blumwego po raz pierwszy zagości na scenie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Aby sprawdzić, jak zabrzmi muzyka… » więcej 2022-09-27, godz. 07:00 Gawędziarze, tancerze i śpiewacy ludowi spotkali się w Osięcinach [zdjęcia] Po rocznej przerwie pandemicznej, w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach (powiat radziejowski) zorganizowano Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego… » więcej 2022-09-26, godz. 10:05 The King’s Singers w Bydgoszczy. Zapraszają na swój koncert [wideo] The King’s Singers - jeden z najsłynniejszych zespołów wokalnych na świecie - wystąpi w środę (28 września) na 60. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym. » więcej 2022-09-25, godz. 20:30 Muzyka łagodzi obyczaje. Na bydgoskiej scenie zespoły ukraińskie, białoruskie, romskie Dwanaście grup polskich i zagranicznych zagrało podczas międzynarodowego koncertu, pt. „Muzyka Łączy narody' na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Byd… » więcej
1234567