Wtorek, 30 listopada 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstanteg
Polskie Radio PiK » Kultura
ogłoszenie własne wydawcy
2021-10-03, 09:20 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Konkurs Chopinowski: dwaj pianiści z Bydgoszczy w pierwszym dniu przesłuchań

Przesłuchania odbywają się w w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie/fot. YouTube
Przesłuchania odbywają się w w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie/fot. YouTube
Szymon Nehring/fot. Archiwum
Szymon Nehring/fot. Archiwum
Kamil Pacholec/fot. Archiwum
Kamil Pacholec/fot. Archiwum
Szymon Nehring i Kamil Pacholec z bydgoskiej Akademii Muzycznej zaprezentują się w niedzielę (3 października) w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie.
I etap potrwa do 7 października. Wysłuchanych zostanie 87 pianistów z całego świata – 78 uczestników wybranych przez jury eliminacji oraz dziewięciu laureatów innych konkursów pianistycznych, zakwalifikowanych do Konkursu głównego z pominięciem eliminacji.

Pierwszego dnia Konkursu w niedzielę 3 października w sesji porannej, trwającej od godz. 9.00 do 13.00 weźmie udział dziewięciu pianistów, podobnie w sesji wieczornej – od 16.00 do 20.30. Tego dnia przesłuchanych będzie osiemnastu pianistów, w tym pięciu Polaków: Kamil Pacholec, Szymon Nehring, Tomasz Marut, Piotr Pawlak i Zuzanna Pietrzak. Pierwsi dwaj reprezentują bydgoską Akademię Muzyczną, łącznie bydgoska uczelnia wystawia aż siedmiu pianistów. Wszyscy są jej studentami albo absolwentami.

W I etapie muzykę Chopina interpretować będzie: 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także pianiści m.in. z Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Występy uczestników oceni międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki. Przewodniczy mu prof. Katarzyna Popowa z bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Wszystkie przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego będą transmitowane w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition(iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl, zakładka Multimedia,kanale Chopin Institute na YouTube oraz w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung. Całość Konkursu będzie transmitować Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Kultura

2021-11-30, godz. 16:35 Nie lada gratka dla melomanów! Koncert Jakuba Kuszlika i Kamila Pacholca [wideo] Kamil Pacholec i Jakub Kuszlik - finaliści Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpili ze swoimi recitalami w Sali Koncertowej Ak ... » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Modowe perły na wystawie w Bydgoszczy. Warto zarezerwować czas! „Od Princeski do New Look” - to tytuł nowej wystawy, którą od piątku (3 grudnia) oglądać będzie można w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgosz ... » więcej 2021-11-29, godz. 15:35 Zagra zespół Wolski. Toruński Hard Rock Pub Pamela świętuje 23. urodziny - Niespotykane połączenie dźwięków z różnych stron świata z nowoczesną stylistyką - tak zapowiadają ten koncert. Zespół Wolski uświetni w poniedziałek (29 lis ... » więcej 2021-11-29, godz. 10:00 Gala Nagród Mediów Publicznych: Polskie Radio PiK też nominuje [spot] Dwanaścioro twórców i dziennikarzy zostało nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia zostaną wręczone w czterech kategoriach. » więcej 2021-11-28, godz. 19:57 Relacje z piekła na ziemi. Byli dziećmi, dziś opowiadają, jak im się żyło w gettcie Pięć przerażających historii, do których - na wielką prośbę autorki - powrócili ci, którym udało się przeżyć - składa się na książkę Magdy Łucyan „Dzieci gett ... » więcej 2021-11-28, godz. 12:28 Śpiewa profesor i jego studenci. Koncert andrzejkowy w Lubostroniu Kolejny Koncert Pałacowy odbędzie się w niedzielę (28 listopada) w Lubostroniu. Będzie też wernisaż. » więcej 2021-11-28, godz. 06:15 „Wajda na nowo” - plakaty Andrzeja Pągowskiego na wystawie w Inowrocławiu Aktorka - Emilia Krakowska i artysta grafik Andrzej Pągowski otworzyli w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu wystawę prezentującą plakaty do filmów Andrzeja Wajd ... » więcej 2021-11-26, godz. 20:19 Wesela, praca w polu, religijne obrzędy. „Etnoklimaty” na wystawie w Toruniu Zdjęcie „Wesele' Jacka Cisło otrzymało główną nagrodę 10. edycji konkursu fotograficznego „Etnoklimaty'. Ilustruje tradycyjną bramę, jaką weselnicy stawiają n ... » więcej 2021-11-26, godz. 16:54 Rozmowa o „Tych sprawach” w Teatrze Kameralnym. Premiera dla młodych Premiera monodramu „Te sprawy' w wykonaniu Sary Lech, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego już w piątek (26 listopada) na małej scenie Teatru Kameralnego w Bydg ... » więcej 2021-11-26, godz. 16:02 Nowe kino w Toruniu. Tytuł filmu widzowie poznają dopiero na seansie W piątek (26 listopada) zaplanowano pierwszy seans w nowym kinie Rudak w Toruniu. Projekcje filmowe odbywać się będą w filii Dworu Artusa Dom Muz na Rudaku. » więcej
1234567