Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-10-04, 16:25 PAP/Redakcja

Na XVIII Konkursie Chopinowskim zagra dziś Marcin Wieczorek, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej

Marcin Wieczorek/fot. Facebook Marcin Wieczorek
Marcin Wieczorek/fot. Facebook Marcin Wieczorek
Przesłuchania odbywają się w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie./fot. You Tube
Przesłuchania odbywają się w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie./fot. You Tube
Młodzi muzycy z Japonii, Chin i Polski dominują w drugim dniu przesłuchań (4 października) I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W poniedziałek 4 października podczas porannej i wieczornej sesji przesłuchań Konkursu Chopinowskiego w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi osiemnastu pianistów.

Wśród nich jest pięciu pianistów z Chin, czterech z Japonii, troje z Polski, dwoje reprezentantów USA i jedna Kanadyjka.

Polskę reprezentują: Aleksandra Świgut, która wystąpiła podczas porannej sesji, Marcin Wieczorek oraz Andrzej Wierciński, którzy zagrają w sesji wieczornej.

Aleksandra Świgut, rocznik 1992, pochodzi z Nowego Sącza. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, gdzie obecnie wykłada, Akademię Muzyczną w Katowicach pod kierunkiem Wojciecha Świtały i Marii Szwajger-Kułakowskiej, gdzie studiowała także grę na fortepianie historycznym u Katarzyny Drogosz, oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie Davida Dolana. Uzyskała stopień doktora w Akademii Muzycznej w Gdańsku – jej promotorem był Waldemar Wojtal.

Występowała na festiwalach Chopin i jego Europa, Chopinowskim w Nohant czy Beethovenowskim w Warszawie. Jest laureatką m.in. drugich nagród na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen.

Marcin Wieczorek, rocznik 1996, ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Wcześniej kształcił się pod kierunkiem Ewy Pobłockiej i Pawła Wakarecego.

Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. pierwszych nagród na konkursach im. Teodora Leszetyckiego w Niemczech (2020), „La Palma d’Oro” we Włoszech (2019) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. George’a Enescu w Bukareszcie (2021). Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Ameryce Północnej. Jest stypendystą m.in. programu „Młoda Polska” i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Andrzej Wierciński, rocznik 1995, studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach uczył się pod kierunkiem Wojciecha Świtały. Jest laureatem I nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hongkongu (2019).

Wybitne osiągnięcia konkursowe zaowocowały zaproszeniami na koncerty w większości krajów europejskich, Japonii i Indonezji. Jest laureatem stypendiów artystycznych im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Krystiana Zimermana oraz Yamahy.

Występy uczestników ocenia międzynarodowe Jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń ( przewodnicząca jury), John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Kolejność występów uczestników pierwszego etapu znajduje się na stronie internetowej konkursu w zakładce Kalendarium.

Wszystkie przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego są transmitowane w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition(iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl, zakładka Multimedia, kanale Chopin Institute na YouTube oraz w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Program Drugi będzie także emitował archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w Internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.

Kultura

2022-01-28, godz. 09:00 Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK opisuje zabytki regionu od 30 lat „30 lat minęło” to hasło przewodnie 55. „Spotkania z historią” w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, czyli jubileuszu powstania Pracowni Dzi ... » więcej 2022-01-27, godz. 17:43 Dziewięć godzin ćwiczeń dziennie! To już finał projektu Orchestra 4Young w FP Kilku ostatnich dni w Filharmonii Pomorskiej ćwiczyli muzycy zrzeszeni w projekcie Orchestra 4Young, czyli najlepsi z najlepszych, bo zgłosiło się ponad 200 m ... » więcej 2022-01-26, godz. 16:01 „Matylda” na dobry początek. Uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy Musical „Matylda” 19 marca zainauguruje uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ulicy Grodzkiej. » więcej 2022-01-26, godz. 08:16 Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online. I intermedialna audycja [wideo] Prezentujemy pierwszą w Polsce intermedialną audycję w adaptacji audiowizualnej. Premiera jej czwartego odcinka - już w środę (26 stycznia) w Polskim Radiu Pi ... » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 „Akademickie kolędowanie" w Bazylice Mniejszej w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo] Kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielę (23 stycznia) w kościołach diecezji bydgoskiej w Osielsku, Łążynie, Solcu Kujawskim i Cielu. Pieśni wykonali chórzy ... » więcej 2022-01-23, godz. 16:18 Organizatorzy „zasypani” zgłoszeniami. Zbliża się Festiwal „Animocje” Ponad 3 tysiące tytułów animacji z całego świata napłynęło w tym roku do selekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. » więcej 2022-01-23, godz. 14:16 Pismo „Akant” świętuje 25-lecie. Publikowało w nim już ponad 5 tys. autorów Kolejka na łamy tego kulturalnego periodyku jest długa. Czasem miesięczna, a czasem nawet i roczna, bo o miejsce dla siebie proszą twórcy z całego kraju. Mies ... » więcej 2022-01-23, godz. 10:31 Pamiętamy ją m.in. z „Czterech pancernych...”. Zmarła Barbara Krafftówna W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna - Felicja w 'Jak być kochaną' Wojciecha Hasa, Honorata z 'Czterech pancernych…' i Leokadia z 'Banku nie z tej ziemi'; ... » więcej 2022-01-21, godz. 21:31 Muzyka z „Gwiezdnych wojen” i „E.T.” w Filharmonii Pomorskiej. Dyryguje Mariusz Smolij! Mariusz Smolij to dyrygent mieszkający w Stanach Zjednoczonych od przeszło 30 lat. Wyjechał z Polski jako skrzypek - Kwartetu Smyczkowego im. Krzysztofa Pende ... » więcej 2022-01-21, godz. 14:00 To ostatni moment, by posłuchać kolęd. Zaśpiewają je chóry akademickie [wideo] XIV Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie' odbędzie się już w najbliższą niedzielę (23 stycznia) w Bydgoszczy. Przed południem śp ... » więcej
1234567