Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-07-20, 09:16 Polska Agencja Prasowa

Prof. Popowa-Zydroń z Bydgoszczy ponownie w jury Konkursu Chopinowskiego

Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń zasiada w jury Konkursu Chopinowskiego/fot. nadesłane
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń zasiada w jury Konkursu Chopinowskiego/fot. nadesłane
Jury eliminacji do Konkursu Chopinowskiego/fot. Albert Zawada, PAP
Jury eliminacji do Konkursu Chopinowskiego/fot. Albert Zawada, PAP
- Poziom uczestników oceniam bardzo wysoko i nie jestem jedyną, która tak uważa - mówi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, członkini jury eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
- Wszyscy są pod wrażeniem poziomu pianistów, niestety nie wszyscy będą mogli przejść dalej. Nawet najgorszy poziom jest bardzo wysoki, a codziennie trafiają się osoby, które bardzo ciekawie będzie usłyszeć w październiku - mówi prof. Popowa-Zydroń. W jej opinii Polacy też mają bardzo mocną grupę. - Ponieważ znam od dawna tych pianistów, już rok temu prognozowałam, że tak będzie; jak na razie to z małymi wyjątkami się sprawdza - dodaje.

Czego życzyłby sobie Chopin?

Jak tłumaczy, jury eliminacji - oprócz dobrego poziomu pianistycznego - bierze pod uwagę osobowość wykonawcy, świeżość interpretacji, ale również wierność nie tyle tekstowi, ile intencji kompozytora, bo, jak wyjaśniła - dzisiaj obserwujemy rozszerzone pojęcie interpretacji i dzieło Chopina żyje już samodzielnym życiem, więc odwoływanie się do tego, co kompozytor by sobie życzył, jest bardzo trudne. - Zostawił nam tekst, w którym jest dużo przestrzeni do własnej interpretacji, oczywiście można w tej swobodzie odpłynąć bardzo od intencji kompozytora. To zaczyna być niebezpieczne, kiedy młodzież szukając nowych rozwiązań, podąża drogą, która jest obca tym utworom - zaznacza. Dopytywana potwierdza, że podczas tegorocznych eliminacji „zdarza się to nawet bardzo dobrym pianistom". Według artystki „jest to grzech młodości, ambicje, żeby pokazać coś nowego, i nie zawsze jest to trafione".

Każdy wykonuje sześć kompozycji
Wszyscy uczestnicy eliminacji wykonają sześć kompozycji Fryderyka Chopina - dwie etiudy i dwa mazurki oraz wybrane nokturny, balladę, Barkarolę Fis-dur op. 60 lub Fantazję f-moll op. 49. Jak podał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, utworem najczęściej wybieranym przez młodych wykonawców w trakcie eliminacji okazała się Ballada f-moll op. 52. Wybrało ją 45 uczestników. Najpopularniejszą etiudą jest ta w tonacji F-dur nr 8 z opusu 10, zagra ją 40 artystów. Mazurek H-dur op. 41 nr 2 został wybrany tylko przez jedną osobę.

Prof. Popowa-Zydroń mówi, że pozostałe utwory z tej grupy są zawsze z przyjemnością witane, np. Ballada As-dur albo F-dur. - Wszechobecne są również Nokturny cis-moll i H-dur, natomiast wydaje mi się, że jak na razie tylko raz wykonano Nokturn G-dur, jest on bardzo trudny, ale tak naprawdę wszystkie nokturny są trudne - tłumaczy. - Wszystkie utwory przewidziane w regulaminie dają możliwość pokazania się w całej krasie, ale najczęściej wybierane są najdłuższe utwory; może chodzi o jak najdłuższą obecność na scenie - zauważa. - Ballada As-dur jest o połowę krótsza od Ballady f-moll, ale moim zdaniem swoją osobowość, umiejętności pianistyczne i dźwiękowe można pokazać doskonale w obu utworach - dodaje

Dwóch uczestników z Bydgoszczy bez eliminacji
Do udziału w konkursie zostanie dopuszczonych 80 uczestników. Regulamin Konkursu Chopinowskiego dopuszcza zakwalifikowanie laureatów niektórych (ściśle w nim określonych) konkursów pianistycznych do udziału w przesłuchaniach konkursowych z pominięciem etapów kwalifikacyjnego oraz eliminacji. Będzie to pięciu Polaków - trzech z bydgoskiej Akademii Muzycznej - Szymon Nehring, Adam Kałduński i Kamil Pacholec, a także Piotr Alexewicz i Piotr Pawlak; dwóch pianistów ze Stanów Zjednoczonych: Evren Ozel oraz Avery Gagliano, Japończyk Tomoharu Ushida i Yutong Sun z Chin.

Eliminacje do konkursu chopinowskiego potrwają do 23 lipca, pianiści występują w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Lista osób dopuszczonych do konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej NIFC nie później niż w niedzielę 25 lipca. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwać będzie od 2 do 23 października 2021 r.

Kultura

2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej
1234567