Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
ogłoszenie własne wydawcy
2021-10-08, 00:11 Redakcja, Magda Jasińska

Wielka siódemka z bydgoskiej Akademii Muzycznej jest w II etapie Konkursu Chopinowskiego!

Pianiści: Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Zu Xi, Viet Trung Nguyen - studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego zagrają w II etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina./fot. baner Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Pianiści: Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Zu Xi, Viet Trung Nguyen - studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego zagrają w II etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina./fot. baner Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Pianiści: Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Zi Xu - studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego zagrają w II etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, do którego jury zakwalifikowało łącznie 45 muzyków z 87 zakwalifikowanych do konkursu głównego.
Wieczór ogłoszenia wyników rozpoczęła przewodnicząca jury, prof. Katarzyna Popowa - Zydroń.

- Dla mnie nie jest to szczęśliwy moment, bo z wieloma znakomitymi pianistami będzie się trzeba rozstać, a poziom tego konkursu jest bardzo wysoki. Być może spowodował to ten dodatkowy rok pracy nad programem, albo poszerzenie doświadczenia życiowego na skutek tego zupełnie nieoczekiwanego zdarzenia, jakim była dla nas wszystkich pandemia. Jest mi ogromnie przykro, że tak duża liczba świetnych pianistów będzie musiała się pożegnać, przynajmniej na dzisiaj, z marzeniem o udziale w Konkursie Chopinowskim, pożegnać swoje plany, ale jak się zamykają jedne drzwi, to trzeba się rozejrzeć, bo zawsze się otwierają jakieś inne drzwi - mówiła prof. Popowa - Zydroń.

Listę laureatów I etapu odczytał prof. Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina i dyrektor Konkursu.

Oto lista uczestników II etapu:

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do II etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. 9 z Polski, 8 z Japonii, 7 z Chin, 5 z Włoch. W II etapie wystąpią:

Piotr Alexewicz, Polska
Leonora Armellini, Włochy
J J Jun Li Bui, Kanada
Michelle Candotti, Włochy
Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej
Xuehong Chen, Chiny
Hyounglok Choi, Korea Południowa
Federico Gad Crema, Włochy
Alberto Ferro, Włochy
Yasuko Furumi, Japonia
Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
Avery Gagliano, Stany Zjednoczone
Martin Garcia Garcia, Hiszpania
Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej
Adam Kałduński, Polska
Nikolay Khozyainov, Rosja
Su Yeon Kim, Korea Południowa
Aimi Kobayashi, Japonia
Mateusz Krzyżowski, Polska
Jakub Kuszlik, Polska
Shushi Kyomasu, Japonia
Hyuk Lee, Korea Południowa
Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
Arsenii Mun, Rosja
Szymon Nehring, Poland
Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska
Georgijs Osokins, Łotwa
Evren Ozel, Stany Zjednoczone
Kamil Pacholec, Polska
Hao Rao, Chiny
Sohgo Sawada, Japonia
Aristo Sham, Chiny/Hong Kong
Miyu Shindo, Japonia
Talon Smith, Stany Zjednoczone
Kyohei Sorita, Japonia
Szuyu Su, Chińskie Tajpej
Hayato Sumino, Japonia
Yutong Sun, Chiny
Tomoharu Ushida, Japonia
Marcin Wieczorek, Polska
Andrzej Wierciński, Polska
Yuchong Wu, Chiny
Lingfei (Stephan) Xie , Kanada/Chiny
Zi Xu, Chiny
prof. Katarzyna Popowa-Zydroń o werdykcie
45 nazwisk odczytał dyrektor konkursu Artur Szklener, pośród nich usłyszeliśmy siedem nazwisk pianistów związanych z naszą Akademią Muzyczną.

Kultura

2021-10-19, godz. 15:18 Nagrodzone projekty siedziby Europejskiego Centrum Camerimage na wystawie [zdjęcia] Projekty najlepszych koncepcji architektonicznych budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage można już oglądać w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku No ... » więcej 2021-10-19, godz. 13:47 Bez prądu, a jednak z wielką energią – zespół IRA wystąpił w Bydgoszczy! [zdjęcia] Kultowa formacja pod wodzą Artura Gadowskiego dała znakomity akustyczny występ przed bydgoską publicznością! » więcej 2021-10-19, godz. 09:37 Zagrają największe hity Pink Floyd symfonicznie. Jak podczas trasy z 1994 roku Zespół Another Pink Floyd symfonicznie wystąpi po raz pierwszy w Polsce podczas koncertu 30 października w Toruniu. Polskie Radio PiK ma patronat nad tym wyda ... » więcej 2021-10-18, godz. 20:40 Kamil Pacholec po finale Konkursu Chopinowskiego: Spełniło się moje marzenie [wideo] - Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedzi ... » więcej 2021-10-18, godz. 18:24 Spektakl „Anty-Medea" Lashy Bugadze walczy o bydgoską nagrodę „AURORA" W poniedziałek (18 października) na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy rozpoczęła się prezentacja szkiców scenicznych pięciu dramatów, które znalazły się w fin ... » więcej 2021-10-18, godz. 14:08 Konkurs Chopinowski: nasi pianiści w finale! Pierwszy zagrał Kamil Pacholec W poniedziałek (18 października) w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania finałowe Konkursu Chopinowskiego. Wśród finałowej dwunastki ... » więcej 2021-10-18, godz. 08:40 Niezwykły koncert „Polska Niepodległa”. Ziemia Bydgoska na Święto Niepodległości Na pierwszy po dwuletniej przerwie występ zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koncert Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości odbędzie się 11 ... » więcej 2021-10-17, godz. 20:23 „Muzyka otwiera oczy”. Wyśpiewali nagrody na Festiwalu widzących duszą Milena Wiśniewska wygrała 11. Festiwal widzących duszą „Muzyka otwiera oczy' w Bydgoszczy. Swoją nagrodę wyśpiewała piosenkami: „Dziewica Anastazja' i „Tango ... » więcej 2021-10-17, godz. 19:37 Rafał Blechacz życzy powodzenia uczestnikom. I wspomina swój Konkurs [oglądaj!] Wybitny pianista Rafał Blechacz obserwuje Konkurs Chopinowski i życzy powodzenia uczestnikom, a także pociesza tych, którzy nie dostali się do finału. Na swoi ... » więcej 2021-10-17, godz. 15:46 Rewolucja technologiczna - czym grozi? Spektakl „Become human” w Baju Pomorskim [wideo] „Become human' to premierowe przedstawienie aktorów Teatru Baj Pomorski w Toruniu, które w niedzielę (17 października) wystawione zostanie na małej scenie. » więcej
1234567