Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Kultura
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-06-16, 11:40 Redakcja/UM Bydgoszcz

Nasze miasto na dużym ekranie, czyli premiera „Miasta" Marcina Sautera

Karolina Gruszka gra jedną z głównych ról w filmie Marcina Sautera, „Miasto"./fot. Dariusz Gaca/archiwum
Karolina Gruszka gra jedną z głównych ról w filmie Marcina Sautera, „Miasto"./fot. Dariusz Gaca/archiwum
23 czerwca, w bydgoskim Kinie „Orzeł" odbędzie się uroczysta prapremiera debiutu fabularnego Marcina Sautera pt. „Miasto”. W rolach głównych wystąpili: Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz i miasto Bydgoszcz.
Następnego dnia „Miasto" ruszy do Warszawy. Prapremiera ogólnopolska odbędzie się w warszawskim Kinie Luna, a 25 czerwca film wejdzie do kin w całym kraju. Producentem obrazu jest Pokromski Studio, dystrybutorem Kino Świat a koproducentami Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marek Żydowicz i Fundacja Tumult.

„Miasto" nie jest typowym kryminałem. Odbywa się w dwóch równoprawnych rzeczywistościach. Tej realnej i tej jak ze snu. Akcja filmu rozpoczyna się, gdy inżynier Marek Pełka, miłośnik twórczości Chandlera, wyjeżdża z synem na zjazd literatów. Ma tam zaprezentować swoje najnowsze opowiadanie. Dla chłopca nie są to wymarzone wakacje, ale dobra okazja by spędzić trochę czasu z nieobecnym często ojcem. Wspólna podróż zawiedzie ich dużo głębiej, kiedy podczas deszczowej nocy ojciec zacznie czytać chłopcu na dobranoc swoją najnowszą powieść. Zanurzeni w sennym Mieście rodem z czarnego kryminału, podążą tropem detektywa i tajemnicy, której nikt dotąd nie potrafił rozwikłać.

Marcin Sauter jest jednym z najwybitniejszych polskich dokumentalistów. Wśród kilkudziesięciu jego nagród z całego świata znalazły się trofea na prestiżowej IDFA w Amsterdamie, Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Camerimage. Nic dziwnego, że w głównych rolach w „Mieście” zagrały gwiazdy polskiego kina. W rolę inżyniera Pełki wcielił się Bartłomiej Topa („Dom zły”, „Karbala”, „Wataha”), a w jego żonę Teresę - Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”, „Maria Curie”, „Szczęście świata”). Tajemniczego Gangstera zagrał Robert Więckiewicz, kilkukrotny zdobywca Złotych Lwów i Polskiego Orła, znany z takich obrazów jak „W ciemności”, „Wszystko będzie dobrze” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Na ekranie zobaczymy też Mirosława Kropielnickiego („Powrót”, „Znaki”, „Erynie”), Grzegorza Warchoła („Cwał”, „Grający z talerza”), Zdzisława Wardejna („Boże Ciało”, „Rojst”) i debiutującego na wielkim ekranie młodego bydgoszczanina Piotrka Nawrockiego w roli syna głównego bohatera. Rarytasem dla fanów twórczości Sautera będzie powrót na ekran Stanisława Tyma, współpracownika Stanisława Barei i współtwórcy legendarnych filmów „Rejs”, „Miś” i „Nie ma róży bez ognia.Marcin Sauter jest rodowitym bydgoszczaninem. Od kilkunastu lat prowadzi z Maciejem Cuske nieformalną szkołę filmową „Bydgoska Kronika Filmowa” działającą przy Miejskim Centrum Kultury. Podopieczni BKF-u zdobyli kilkadziesiąt nagród, a większość ich filmów osadzona była w bydgoskich realiach.

Kultura

2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej 2021-07-23, godz. 19:46 Eric Clapton odmawia grania tylko dla zaszczepionych Brytyjski gitarzysta Eric Clapton oświadczył, że nie będzie występował na koncertach, gdzie będą wymagane certyfikaty sanitarne zaświadczające o przyjęciu szc ... » więcej 2021-07-23, godz. 07:53 Aktorzy na żywo tworzą spektakl z publicznością. Festiwal Improwizacji w Toruniu Siedem kobiet w różnym wieku, Grupa Ludzi, Thornet - te i inne teatry z całej Polski wystąpią w Toruniu podczas Festiwalu Improwizacji Teatralnej Jo! » więcej 2021-07-22, godz. 20:12 Księgową wyciągali przez okno. Co się działo w Filharmonii? [zdjęcia] Pożar na drugim piętrze, ewakuacja rannej osoby - taki był scenariusz ćwiczeń w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jak mówią pracownicy instytucji, ćwiczeni ... » więcej
1234567