Piątek, 16 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-02-25, 13:58 Magdalena Gill

Koncert w Domu Polskim i egzamin w jednym. „Wreszcie śpiewamy przed publicznością!”

Studentki wydziału wokalno-aktorskiego AM: Adrianna Potalska (z lewej) i Paulina Dybowska/fot. mg
Studentki wydziału wokalno-aktorskiego AM: Adrianna Potalska (z lewej) i Paulina Dybowska/fot. mg
Arie z oper Donizettiego, Haendla czy Pucciniego oraz pieśni Schuberta, Czajkowskiego i Rachmaninowa zabrzmią podczas sobotniego (27 lutego) koncertu z cyklu „Musica Spiritus Movens” w bydgoskim Domu Polskim. Tradycyjnie wystąpią studenci wydziału wokalno-aktorskiego bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Każdy z czworga studentów musiał przygotować jedną arię oraz dwie pieśni, bo będzie to dla nich jednocześnie półrecital dyplomowy w formie egzaminu. To będzie pierwszy koncert po długiej przerwie z publicznością.

- Bardzo już na to czekam - to będzie pierwszy raz, kiedy po tak długim czasie będę mierzyć się ze stresem, związanym nie z kamerą, ale z udziałem publiczności. To coś pięknego! Publiczność nas nakręca i daje nam energię – mówi sopran Adrianna Potalska, która wykona arię Magdy z I aktu opery „La rondine” Donizettiego i dwie pieśni Rachmaninowa.

- Możliwość śpiewania dla ludzi jest pokarmem dla nas. Śpiewanie do kamery jest zupełnie czymś innym – to trochę tak, jakby śpiewało się w pustą przestrzeń – dodaje mezzosopran Paulina Dybowska, która zakończy cały koncert arią Leonory z III aktu opery „La Favorita” Donizettiego oraz pieśniami Griega i Poulenca. - My żyjemy dlatego, żeby ktoś nas wysłuchał i zobaczył, w jaki sposób interpretujemy, przeżywamy daną pieśń i żeby ludzie mogli to z nami to przeżywać. To właśnie dzięki nim i dla nich kształcimy się w tym kierunku – dodaje.

Podczas koncertu wystąpią także mezzosopran Jana Dolgert i baryton Kamil Deryło. Wokalistom towarzyszyć będą pianiści – Dorota Demidowicz, Dorota Kuczyńska, Artur Pilch i Alicja Tarczykowska, a cały koncert poprowadzi ks. Mateusz Ziemlewski. Początek w sobotę o godz. 16.00 w Domu Polskim (ul. Grodzka 1). Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Podczas koncertu obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa.


PROGRAM KONCERTU
Franz Schubert – Nur wer die sehnsucht kennt z cyklu Lied der Mignon op. 64 nr 4
Piotr Czajkowski – Skaży, o czom w tieni wietwiej z cyklu 6 romansów op. 57
Gaetano Donizetti – Il segreto per esser felici… aria Maffio Orsiniego z II aktu opery Lucrezia Borgia
Jana Dolgert mezzosopran
Dorota Demidowicz fortepian

Georg Friedrich Haendel – Verdi prati… aria z II aktu opery Alcina
Franz Schubert – pieśń Du bist die Ruh D. 776 op. 59 nr 3, sł. F. Rückert
Zygmunt Noskowski – pieśń Zwiędły listek op. 67, sł. A. Asnyk
Kamil Deryło baryton
Dorota Kuczyńska fortepian

Siergiej Rachmaninow – pieśń Palubiła ja op. 8 nr 4
Siergiej Rachmaninow – pieśń Nie poj кrasawica op. 4 nr 4
Giacomo Puccini – Chi il bel sogno di Doretta… aria Magdy z I aktu opery La rondine
Adrianna Potalska sopran
Artur Pilch fortepian

Gaetano Donizetti – Fia dunque vero… O mio Fernando… recytatyw i aria Leonory z III aktu opery La Favorita
Edvard Grieg – pieśń Det syng z cyklu Haugtussa op. 67 nr 1, sł. Arne Garborg
Francis Poulenc – pieśń Les Chemins de l’amour FP 106-Ia, sł. Jean Anouilh
Paulina Dybowska mezzosopran
Alicja Tarczykowska fortepian

ks. Mateusz Ziemlewski słowo
Mówią studentki Paulina Dybowska i Adrianna Potalska

Kultura

2021-04-16, godz. 09:10 W Internecie nic nie zginie! I dobrze, gdy trafia tam projekt „Pamięć bydgoszczan"! Projekt „Pamięć bydgoszczan' - Archiwum Historii Mówionej zagościł w mediach społecznościowych. Wspomnienia i relacje mieszkańców oraz osób związanych z miast ... » więcej 2021-04-15, godz. 08:54 Kameralne, powściągliwe, milczące. Obrazy Magdaleny Rucińskiej w bydgoskim bwa Wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej pt. „Międzyprzestrzeń” otwarta została w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Na razie można oglądać ją tylko online - mat ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:25 Emilia Pawłowska o swojej najnowszej płycie „Niebo nad jeziorem" [wideo] Emilia Pawłowska to wokalistka, która ma odwagę sięgać po swoje marzenia. Po ewidentnym sukcesie, jakim okazała się płyta „Czas nas uczy pogody' z ponadczasow ... » więcej 2021-04-11, godz. 10:04 Bronisław Kaper w Klubie Akademii Jazzu. Bydgoski MCK zaprasza Kolejną odsłonę Klubu Akademii Jazzu będzie można zobaczyć w niedzielę (11 kwietnia) na kanale YouTube bydgoskiego MCK-u. » więcej 2021-04-10, godz. 17:55 Bydgoskie Muzeum Telefonów Komórkowych otwiera się wirtualnie! W sobotę (10.04.) o godz. 20, muzeum, które z domowej piwnicy założyciela placówki, przeniosło się na ul. Pomorską 15, zaprasza na, nie bójmy się tego słowa: ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:57 Tylko laureatka grand prix odebrała nagrodę. Finał konkursu rzeźbiarskiego [wyniki] XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego podsumowano w piątek w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Laureatką grand prix została ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:26 Do zaczytania jeden krok! Bydgoska biblioteka ma ok. 60 tysięcy ebooków Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy współpracuje z platformą Legimi, na której są setki książek w formie cyfrowej do czytania na tablecie, ... » więcej 2021-04-06, godz. 16:59 O ostatniej płycie Krzysztofa Krawczyka. Audycja w Polskim Radiu PiK W poniedziałek zmarł Krzysztof Krawczyk - ikona polskiej piosenki. O jego śmierci poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel ... » więcej 2021-04-06, godz. 07:52 Filmy, koncerty, dyskusje o kulturze w sieci. MCK otwiera platformę Kultureo Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchamia platformę VOD poświęconą kulturze. Będą tam prezentowane treści kulturalne w najwyższej technicznej jakości. » więcej 2021-04-05, godz. 17:56 „Mamy Boga na wyciągnięcie ręki”. Ks. Kaczkowski i nowa książka „Sztuka życia” „Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni' - te słowa przeczytamy na okładce książki ks. Jana Kaczkowskiego „Sztuka życia ... » więcej
1234567