Sobota, 10 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2021-01-29, 12:32 Magdalena Gill

Ich muzyka porusza duszę. Studenci Akademii Muzycznej śpiewają w Domu Polskim

Od lewej: bas Wojciech Urbanowski, sopran Maria Agacińska i ks. Mateusz Ziemlewski/fot. mg
Od lewej: bas Wojciech Urbanowski, sopran Maria Agacińska i ks. Mateusz Ziemlewski/fot. mg
Arię i dwie pieśni wykona każdy z pięciorga studentów wydziału wokalno-aktorskiego bydgoskiej Akademii Muzycznej, którzy wystąpią podczas koncertu z cyklu „Musica spiritus movens” w sobotę (30 stycznia) w Domu Polskim.
Koncert rozpocznie sopran Maria Agacińska, której towarzyszyć będzie pianista Tomasz Gumiela. - Bardzo nas cieszy, że w repertuarze wszystkich pięciu osób, które będą miały okazję się zaprezentować, są też utwory nawiązujące do Biblii. To na przykład utwór, którym ja rozpoczynam – aria z Wielkiej Mszy c-moll Mozarta „Et incarnatus est...” z tekstem „i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem” - mówi studentka z klasy śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Maria Agacińska wykona też pieśni „Słowik” Alabjewa i „Wysła burzycka” z cyklu „Dwunastu pieśni kurpiowskich” Szymanowskiego. - Ta pieśń Szymanowskiego jest bardzo ciekawa i żywiołowa, pojawiają się w niej słowa już dziś niespotykane, typowa gwara – opowiada śpiewaczka.

Na zakończenie całego koncertu wystąpi z kolei bas Wojciech Urbanowski - student z klasy prof. Adama Zdunikowskiego, któremu przy fortepianie towarzyszyć będzie Alicja Tarczykowska. - Wykonam pierwszy utwór z cyklu „Cztery pieśni poważne” Brahmsa. Słowa pochodzą ze Starego Testamentu, z Biblii luterańskiej – opowiada śpiewak. - Później będzie „Serenada Don Kichota” Kabalewskiego, która jest zdecydowanie bardziej żywsza, wesoła, jak najbardziej świecka oraz aria z opery „Don Pasquale” Donizettiego pt. „Un foco insolito...”, czyli niesamowity ogień, który ogarnia ciało i duszę starego kawalera Don Pasquale zaraz po tym, jak dowiaduje się, że dostanie w swoje ręce młodziutką oblubienicę.

Podczas koncertu wystąpią także: Daria Barszczyk – sopran (z towarzyszeniem pianisty Tomasza Gumieli), Katarzyna Białkowska – mezzosopran (Bartłomiej Wezner – fortepian) i Weronika Drybulska – sopran (Marek Kamola – fortepian).

- To już kolejny rok cyklu „Musica spiritus movens”, który tworzymy razem – Diecezja Bydgoska wspólnie z Akademią Muzyczną i w którym prezentujemy piękne i ważne dzieła z historii muzyki, nie tylko sakralnej – mówi ks. Mateusz Ziemlewski, reprezentujący Dom Polski, który poprowadzi cały koncert. - Tytuł cyklu nawiązuje do frontonu Akademii Muzycznej przy ul. Słowackiego. Niesie ze sobą nośną myśl, że muzyka porusza ducha, a z drugiej strony duch porusza nas - tak, że człowiek tworzy sztukę, w tym muzykę. Mimo, że dźwięki są fizykalne, o co bardzo troszczą się muzycy, to przekazują coś ponad, bo porusza nas nie sama częstotliwość dźwięków, a ich następstwo, melodia, harmonia, a gdy jest to utwór wokalny czy wokalno-instrumentalny- cała głębia tekstu.

Koncert bez udziału publiczności rozpocznie się w sobotę (30 stycznia) o godz. 16.00 w Domu Polskim w Bydgoszczy i będzie transmitowany na profilach bydgoskiej Akademii Muzycznej na Facebooku i YouTube.

PROGRAM KONCERTU

Wolfgang Amadeus Mozart – Et incarnatus est… aria sopranowa z Wielkiej Mszy c-moll KV 427
Aleksandr Alabjew – Słowik, sł. A. Delwig
Karol Szymanowski – Wysła burzycka z cyklu Dwanaście pieśni kurpiowskich na głos i fortepian op. 58
Maria Agacińska sopran
Tomasz Gumiela fortepian

Vincenzo Bellini – Casta Diva… aria Normy z I aktu opery Norma
Robert Schumann – Seit ich ihn gesehen z cyklu Frauenliebe und Leben op. 42, sł. A. von Chamisso
Robert Schumann – Er, der Herrlichste von allen z cyklu Frauenliebe und Leben op. 42, sł. A. von Chamisso
Daria Barszczyk sopran
Tomasz Gumiela fortepian

Gaetano Donizetti – E sgombro il loco…Ah, parea che per incanto… recytatyw i aria
Smetona z I aktu opery Anna Bolena
Vincenzo Bellini – Ma rendi pur contento, sł. P. Metastasio
Vincenzo Bellini – Vanne, o rosa fortunata, sł. P. Metastasio
Katarzyna Białkowska mezzosopran
Bartłomiej Wezner fortepian

Wolfgang Amadeus Mozart – Quando avran fine omai… Padre, germani, addio! recytatyw i aria Ilii
z I aktu opery Idomeneo, Re di Creta
Karol Szymanowski – Przeznaczenie z cyklu Barwne pieśni op. 22, sł. R. Huch
Piotr Czajkowski – Pimpinella ze zbioru 6 Romansów op. 28, sł. P. Czajkowski
(na podstawie popularnej piosenki florenckiej)
Weronika Drybulska sopran
Marek Kamola fortepian

Gaetano Donizetti – Un foco insolito… aria z I aktu opery Don Pasquale
Johannes Brahms – Denn es gehet dem Menschen z cyklu Vier ernste gesänge op. 121, sł. z Biblii M. Lutra
Dmitrij Kabalewski – Serenada Don Kichota, sł. S. Bogomazow
Wojciech Urbanowski bas
Alicja Tarczykowska fortepian

ks. Mateusz Ziemlewski słowo
Mówią Wojciech Urbanowski, Maria Agacińska i ks. Mateusz Ziemlewski

Kultura

2021-04-10, godz. 17:55 Bydgoskie Muzeum Telefonów Komórkowych otwiera się dziś wirtualnie! W sobotę (10.04.) o godz. 20, muzeum, które z domowej piwnicy założyciela placówki, przeniosło się na ul. Pomorską 15, zaprasza na, nie bójmy się tego słowa: ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:57 Tylko laureatka grand prix odebrała nagrodę. Finał konkursu rzeźbiarskiego [wyniki] XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego podsumowano w piątek w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Laureatką grand prix została ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:26 Do zaczytania jeden krok! Bydgoska biblioteka ma ok. 60 tysięcy ebooków Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy współpracuje z platformą Legimi, na której są setki książek w formie cyfrowej do czytania na tablecie, ... » więcej 2021-04-06, godz. 16:59 O ostatniej płycie Krzysztofa Krawczyka. Audycja w Polskim Radiu PiK W poniedziałek zmarł Krzysztof Krawczyk - ikona polskiej piosenki. O jego śmierci poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel ... » więcej 2021-04-06, godz. 07:52 Filmy, koncerty, dyskusje o kulturze w sieci. MCK otwiera platformę Kultureo Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchamia platformę VOD poświęconą kulturze. Będą tam prezentowane treści kulturalne w najwyższej technicznej jakości. » więcej 2021-04-05, godz. 17:56 „Mamy Boga na wyciągnięcie ręki”. Ks. Kaczkowski i nowa książka „Sztuka życia” „Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni' - te słowa przeczytamy na okładce książki ks. Jana Kaczkowskiego „Sztuka życia ... » więcej 2021-04-05, godz. 17:31 Krzysztof Krawczyk nie żyje. Chorował na COVID, miał 74 lata Wiadomość o śmierci legandy polskiej piosenki - Krzysztofa Krawczyka - przekazał w poniedziałek na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. Artys ... » więcej 2021-04-05, godz. 17:25 Miał zagrać Odysa w Nowym Teatrze, nie zdążył. Zmarł Zygmunt Malanowicz Nie żyje Zygmunt Malanowicz, który zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedst ... » więcej 2021-04-02, godz. 00:19 „Eschatofonia” - uwertura pamięci ofiar COVID-19. Nagranie gotowe! [You Tube] Finał międzynarodowego projektu zarządzanego z Bydgoszczy. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy wraz z artystami z całego świata przygotowała utwór, który jest poś ... » więcej 2021-04-01, godz. 09:30 Filharmonia Pomorska w Wielkanoc nie zostawi melomanów bez muzyki Miało być oratorium 'Mesjasz' Haendla, ale szykuje się wieczór z lżejszą muzą. W świąteczną niedzielę (04.04.), o godzinie 19.00, na kanale Filharmonii Pomors ... » więcej
1234567