Piątek, 16 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-25, 08:41 Magda Jasińska/Redakcja

Marek Raduli: - Dzięki koncertowej adrenalinie człowiek się nie starzeje![rozmowa]

Marek Raduli/fot. Magda Jasińska/Facebook
Marek Raduli/fot. Magda Jasińska/Facebook
Marek Raduli był kolejnym gościem - po Ani Rusowicz, Hubercie Gasiulu i Krzesimirze Dębskim - cyklu „Artyści dla Wydziału Edukacji Muzycznej UKW". Te spotkania są otwarte i transmitowane bez ograniczeń na kanale YouTube.
Tym razem zaproszenie uczelni przyjął legendarny gitarzysta współpracujący m.in. z Budką Suflera, zespołem Wanda i Banda, Krzysztofem Ścierańskim czy ostatnio Anną Wyszkoni - Marek Raduli.

Opowiadał o pracy muzyka sesyjnego, czy muzyka z tzw. drugiej linii estrady. Marek Raduli bardzo chętnie dzielił się z widzami swoim doświadczeniem odpowiadając na najróżniejsze pytania.

Magda Jasińska: Gitarzysta, ale również i perkusista, o czym, nie wiem, czy wszyscy wiedzą. Perkusja się kurzy w domu?

Marek Raduli: Kurzyła się, aczkolwiek ja ćwiczyłem na tym instrumencie już tak trochę fitnessowo, bardziej dla kondycji fizycznej. Miałem długie, długie lata instrument, bo uważam, że to jest w ogóle król, tak zwanego zaplecza muzycznego. Rytm w ogóle leży u podstaw, i to chyba wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że to był pierwszy komunikat wysyłany, że tak powiem, społecznie do drugiego człowieka. I do dzisiaj te bębny afrykańskie to jest nic innego, jak rozmowa między dwoma tambylcami.

Magda Jasińska: Pana instrumentem wiodącym jest gitara, którą nawet możemy zobaczyć, bo przywiózł pan ze sobą swój instrument...

Przywiozłem...

Magda Jasińska: Jeden z wielu...

Jedne z wielu. Ten jest unikatowy, mogę o nim tylko powiedzieć, że jest z rąk mistrza nad mistrzów, bo to jest osobisty instrumenty nieżyjącego już wspaniałego człowieka, Winicjusza Chrósta, który gdzieś tam czuwa nad nami. To jest gitara która ma specyficzne brzmienie, charakter i wartość nieprzemijalną (...).

Więcej w materiale Magdy Jasińskiej.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)

Kultura

2021-04-16, godz. 09:10 W Internecie nic nie zginie! I dobrze, gdy trafia tam projekt „Pamięć bydgoszczan"! Projekt „Pamięć bydgoszczan' - Archiwum Historii Mówionej zagościł w mediach społecznościowych. Wspomnienia i relacje mieszkańców oraz osób związanych z miast ... » więcej 2021-04-15, godz. 08:54 Kameralne, powściągliwe, milczące. Obrazy Magdaleny Rucińskiej w bydgoskim bwa Wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej pt. „Międzyprzestrzeń” otwarta została w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Na razie można oglądać ją tylko online - mat ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:25 Emilia Pawłowska o swojej najnowszej płycie „Niebo nad jeziorem" [wideo] Emilia Pawłowska to wokalistka, która ma odwagę sięgać po swoje marzenia. Po ewidentnym sukcesie, jakim okazała się płyta „Czas nas uczy pogody' z ponadczasow ... » więcej 2021-04-11, godz. 10:04 Bronisław Kaper w Klubie Akademii Jazzu. Bydgoski MCK zaprasza Kolejną odsłonę Klubu Akademii Jazzu będzie można zobaczyć w niedzielę (11 kwietnia) na kanale YouTube bydgoskiego MCK-u. » więcej 2021-04-10, godz. 17:55 Bydgoskie Muzeum Telefonów Komórkowych otwiera się wirtualnie! W sobotę (10.04.) o godz. 20, muzeum, które z domowej piwnicy założyciela placówki, przeniosło się na ul. Pomorską 15, zaprasza na, nie bójmy się tego słowa: ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:57 Tylko laureatka grand prix odebrała nagrodę. Finał konkursu rzeźbiarskiego [wyniki] XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego podsumowano w piątek w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Laureatką grand prix została ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:26 Do zaczytania jeden krok! Bydgoska biblioteka ma ok. 60 tysięcy ebooków Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy współpracuje z platformą Legimi, na której są setki książek w formie cyfrowej do czytania na tablecie, ... » więcej 2021-04-06, godz. 16:59 O ostatniej płycie Krzysztofa Krawczyka. Audycja w Polskim Radiu PiK W poniedziałek zmarł Krzysztof Krawczyk - ikona polskiej piosenki. O jego śmierci poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel ... » więcej 2021-04-06, godz. 07:52 Filmy, koncerty, dyskusje o kulturze w sieci. MCK otwiera platformę Kultureo Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchamia platformę VOD poświęconą kulturze. Będą tam prezentowane treści kulturalne w najwyższej technicznej jakości. » więcej 2021-04-05, godz. 17:56 „Mamy Boga na wyciągnięcie ręki”. Ks. Kaczkowski i nowa książka „Sztuka życia” „Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni' - te słowa przeczytamy na okładce książki ks. Jana Kaczkowskiego „Sztuka życia ... » więcej
1234567