Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Forum Rolnika 2022
2022-11-19, 23:37 Magda Jasińska, Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Mateusz Krzyżowski zwyciężył w Konkursie Paderewskiego! W niedzielę koncert laureatów

Mateusz Krzyżowski zwyciężył w Konkursie Paderewskiego
Mateusz Krzyżowski zwyciężył w Konkursie Paderewskiego
Laureaci Fot. M. Jasińska
Laureaci Fot. M. Jasińska
Mateusz Krzyżowski Fot. Jarosław Pruss
Mateusz Krzyżowski Fot. Jarosław Pruss
Mateusz Krzyżowski/materiał organizatorów Konkursu, Facebook
Mateusz Krzyżowski/materiał organizatorów Konkursu, Facebook
Zmagania w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zakończyły się w sobotę wieczorem. Zwycięzcą został 23-letni Mateusz Krzyżowski, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Joanny Ławyrnowicz-Just.
Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Lopez Salas, a trzecie - Ukrainiec Danylo Saienko. Pozostali finaliści, Piotr Pawlak i Japonka Shio Okui, otrzymali wyróżnienia.

Grę finalistów Konkursu Paderewskiego oceniało jury w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj.

W niedzielę (20 listopada) w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert laureatów, zostaną też wręczone nagrody i wyróżnienia.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, nagroda za drugie miejsce to 15 tys. euro, za trzecie - 7 tys. euro, a za wyróżnienia - 2,5 tys. euro. Uczestnikom przyznano również nagrody specjalne i dodatkowe w formie pieniężnej oraz koncertów i recitali w różnych krajach świata.

Konkurs Paderewskiego odbył się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwszy Konkurs Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbył się w 1961 roku. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne ogólnopolskie konkursy odbyły się w 1986 r. i 1994 roku. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata.

Zwycięzca Konkursu Paderewskiego, Mateusz Krzyżowski, urodził się 6 marca1999 r., jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje w filharmoniach w całym kraju. Wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Zdobywca pierwszej nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagrody Chopinowskiej oraz nagrody za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Otrzymał drugą nagrodę w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.


Jury pod przewodnictwem Vanessy Latarch ogłosiło werdykt
Po wyjaśnieniu jak jury wypracowało werdykt końcowy, Vanessa Latarch przedstawiła główne nagrody regulaminowe.
Zwycięzca konkursu, Mateusz Krzyżowski nie krył wzruszenia.
Rafał Blechacz, który dołączył do jury w trzecim i czwartym etapie przyznał, że ten podział nagród jest odzwierciedleniem również jego punktacji.
Sekretarz jury Michał Szymanowski zdradził jak jury wypracowało werdykt końcowy.
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2022-12-04, godz. 15:31 Konstrukcja z wielką księgą na toruńskim rynku przypomina o dziedzictwie UNESCO Toruń świętuje 25.rocznicę obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. » więcej 2022-12-04, godz. 13:04 Tabletkarka ciągle działa. Muzeum Okręgowe otwiera Aptekę pod Łabędziem „Aptekarstwo bydgoskie'' - tak zatytułowana będzie stała wystawa, która zaprezentowana zostanie z okazji otwarcia Apteki pod Łabędziem Muzeum Okręgowego… » więcej 2022-12-04, godz. 07:30 Wystawa, mapping 3D oraz inne atrakcje. Bydgoszcz uczciła Rejewskiego [wideo, zdjęcia] Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w sobotę w bydgoskich Młynach Rothera. Do końca roku zainteresowani mogą obejrzeć rekwizyty związane… » więcej 2022-12-02, godz. 19:10 Polskie tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Wielka radość w Toruniu - Tradycje flisackie to samo DNA dziedzictwa kulturowego Torunia — mówi dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński. - Wpis na listę UNESCO może pozwolić… » więcej 2022-12-02, godz. 08:30 Toruń: wystawa prac Elżbiety Wiśniewskiej. Akwareli jest wierna od 40 lat Jest autorką akwarelowych pejzaży, jej prace znajdują się w wielu zagranicznych kolekcjach, jako kuratorka przygotowała 270 wystaw, a teraz...zaprasza na… » więcej 2022-11-30, godz. 21:18 Sześć wystaw i spotkania z fotografikami przyrody. „Sztuka Natury” w Toruniu Fotografowie przyrody zjadą w weekend do Torunia i wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych „Sztuka Natury'. » więcej 2022-11-30, godz. 17:43 „Patrząc z nadzieją w przyszłość". Prace z Japonii na wystawie w Toruniu [zdjęcia] Prace współczesnych japońskich artystów oraz dzieci z Japonii oglądać można na nowej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy… » więcej 2022-11-30, godz. 10:15 W Toruniu zagrała Barbarę Niechcic. Krytycy ZASP: Najlepszy debiut aktorski sezonu! Julia Szczepańska została nagrodzona za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Uznanie krytyki zyskała dzięki roli Barbary Niechcic… » więcej 2022-11-29, godz. 10:18 Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono… » więcej 2022-11-28, godz. 14:10 Wystawy, prelekcje, gry terenowe. Bydgoszcz upamiętni Mariana Rejewskiego Grudzień w Bydgoszczy należeć będzie do Mariana Rejewskiego. W tym roku upływa 90 lat od chwili, gdy grupa polskich kryptologów złamała szyfr Enigmy. » więcej
1234567