Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-11-19, 20:47 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Florian Hoffmeister ze Złotą Żabą! Nagrody na EnergaCamerimage rozdane

Zakończenie festiwalu EnergaCamerimage w CKK Jordanki/fot. Filip Tuchowski, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Facebook
Zakończenie festiwalu EnergaCamerimage w CKK Jordanki/fot. Filip Tuchowski, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Facebook
Operator Florian Hoffmeister za zdjęcia do filmu „Tar” zdobył Złotą Żabę w konkursie głównym 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu. Nagrodę specjalną za wybitne całokształt twórczości otrzymał amerykański autor zdjęć filmowych Stephen Burum.
Złotą Żabę w konkursie głównym Hoffmeister otrzymał za zdjęcia do filmu w reżyserii Todda Fielda.

– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Niebywałą przyjemnością było pracować z Toddem, pomagając mu zrealizować jego film. Jestem przekonany, że ten festiwal, zwłaszcza w Toruniu, to bardzo podatny grunt do rozmów o kinie – powiedział Hoffmeister, który nie był obecny na gali. Wyraził przekonanie, że właśnie dyskusje ludzi wspólnie uczestniczących w projekcjach filmowych są solą kina.

Srebrną Żabą nagrodzony został autor zdjęć do filmu „Bardo, fałszywa kronika garści prawd” Darius Khondji. Brązową Żabę otrzymał operator Jamie Ramsey za „Living”.
Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał amerykański autor zdjęć filmowych Stephen Burum.

– Mówienie nie jest moją mocną stroną, ale bardzo sobie cenię tę nagrodę. Jest ona dla mnie złożeniem hołdu przeszłości, a przez składanie takiego hołdu również tworzymy przyszłość" – powiedział w Toruniu autor zdjęć do takich filmów jak „Mission: Impossible”, „Oczy węża” czy „Misja na Marsa”.

Festiwal EnergaCamerimage w 2019 roku, po 20 latach, wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993–99. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 roku do Bydgoszczy.
Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Kultura

2022-12-04, godz. 15:31 Konstrukcja z wielką księgą na toruńskim rynku przypomina o dziedzictwie UNESCO Toruń świętuje 25.rocznicę obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. » więcej 2022-12-04, godz. 13:04 Tabletkarka ciągle działa. Muzeum Okręgowe otwiera Aptekę pod Łabędziem „Aptekarstwo bydgoskie'' - tak zatytułowana będzie stała wystawa, która zaprezentowana zostanie z okazji otwarcia Apteki pod Łabędziem Muzeum Okręgowego… » więcej 2022-12-04, godz. 07:30 Wystawa, mapping 3D oraz inne atrakcje. Bydgoszcz uczciła Rejewskiego [wideo, zdjęcia] Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w sobotę w bydgoskich Młynach Rothera. Do końca roku zainteresowani mogą obejrzeć rekwizyty związane… » więcej 2022-12-02, godz. 19:10 Polskie tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Wielka radość w Toruniu - Tradycje flisackie to samo DNA dziedzictwa kulturowego Torunia — mówi dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński. - Wpis na listę UNESCO może pozwolić… » więcej 2022-12-02, godz. 08:30 Toruń: wystawa prac Elżbiety Wiśniewskiej. Akwareli jest wierna od 40 lat Jest autorką akwarelowych pejzaży, jej prace znajdują się w wielu zagranicznych kolekcjach, jako kuratorka przygotowała 270 wystaw, a teraz...zaprasza na… » więcej 2022-11-30, godz. 21:18 Sześć wystaw i spotkania z fotografikami przyrody. „Sztuka Natury” w Toruniu Fotografowie przyrody zjadą w weekend do Torunia i wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych „Sztuka Natury'. » więcej 2022-11-30, godz. 17:43 „Patrząc z nadzieją w przyszłość". Prace z Japonii na wystawie w Toruniu [zdjęcia] Prace współczesnych japońskich artystów oraz dzieci z Japonii oglądać można na nowej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy… » więcej 2022-11-30, godz. 10:15 W Toruniu zagrała Barbarę Niechcic. Krytycy ZASP: Najlepszy debiut aktorski sezonu! Julia Szczepańska została nagrodzona za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Uznanie krytyki zyskała dzięki roli Barbary Niechcic… » więcej 2022-11-29, godz. 10:18 Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono… » więcej 2022-11-28, godz. 14:10 Wystawy, prelekcje, gry terenowe. Bydgoszcz upamiętni Mariana Rejewskiego Grudzień w Bydgoszczy należeć będzie do Mariana Rejewskiego. W tym roku upływa 90 lat od chwili, gdy grupa polskich kryptologów złamała szyfr Enigmy. » więcej
1234567