Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-11-24, 08:20 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Filozofia w duecie z muzyką. Pierwszy taki festiwal w Bydgoszczy

24 listopada odbędzie się koncert Mariusza Patyry i Emilii Biskupskiej. Zainauguruje on współpracę Fundacji Koherencje i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy/fot. Koherencje, Facebook
24 listopada odbędzie się koncert Mariusza Patyry i Emilii Biskupskiej. Zainauguruje on współpracę Fundacji Koherencje i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy/fot. Koherencje, Facebook
– Fundacja organizuje wydarzenia łączące filozofię i muzykę i takie elementy pojawią się również na Festiwalu Filozofii – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Od 25 listopada do 9 grudnia w Młynach Rothera będą odbywać się wykłady, spotkania z filozofami, warsztaty i koncerty.
Festiwal Filozofii to inicjatywa Antoniego Torzewskiego i Antoniego Majewskiego. Pierwszy z nich jest młodym filozofem, drugi gra na wiolonczeli. Wspólnie z Anastazją Ziemkowską prowadzą Fundację Koherencje, łączącą inicjatywy filozoficzne z muzycznymi.

– To pierwsza edycja takiego wydarzenia w Bydgoszczy. Podobne organizowano już w Polsce, ale nie cieszyły się one wielką popularnością. My mamy nadzieję to zmienić (…) – mówią organizatorzy. – Naszym flagowym projektem są wykładokoncerty – prelekcje filozoficzne połączone z koncertami – tłumaczą.

Od 25 listopada do 9 grudnia w bydgoskich Młynach Rothera na zainteresowanych czekają wykłady, spotkania z filozofami, warsztaty dla młodzieży oraz koncerty – w tym koncert dla dzieci do piątego roku życia „Rytmiczanki filozoficzne”.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, w czwartek 24 listopada, Fundacja Koherencje zaprasza na koncert „Muzyka/Filozofia/Koherencje”. Koncert poświęcony twórczości Johannesa Brahmsa zaprezentują Emilia Biskupska (fortepian) oraz Mariusz Patyra (skrzypce). Wydarzenie zainauguruje współpracę między Fundacją Koherencje a Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Początek w czwartek o 19.00, w sali koncertowej przy ul. Staszica 3.

Więcej o Festiwalu Filozofii w materiale Bogumiły Wresiło.
Materiał Bogumiły Wresiło

Kultura

2022-12-01, godz. 06:52 Wystawy, prelekcje, gry terenowe. Bydgoszcz upamiętni Mariana Rejewskiego Grudzień w Bydgoszczy należeć będzie do Mariana Rejewskiego. W tym roku upływa 90 lat od chwili, gdy grupa polskich kryptologów złamała szyfr Enigmy. » więcej 2022-11-30, godz. 21:18 Sześć wystaw i spotkania z fotografikami przyrody. „Sztuka Natury” w Toruniu Fotografowie przyrody zjadą w weekend do Torunia i wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych „Sztuka Natury'. » więcej 2022-11-30, godz. 17:43 „Patrząc z nadzieją w przyszłość". Prace z Japonii na wystawie w Toruniu [zdjęcia] Prace współczesnych japońskich artystów oraz dzieci z Japonii oglądać można na nowej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy… » więcej 2022-11-30, godz. 10:15 W Toruniu zagrała Barbarę Niechcic. Krytycy ZASP: Najlepszy debiut aktorski sezonu! Julia Szczepańska została nagrodzona za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Uznanie krytyki zyskała dzięki roli Barbary Niechcic… » więcej 2022-11-29, godz. 10:18 Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono… » więcej 2022-11-28, godz. 14:00 Wymierające zawody na wystawie. Sfotografował bydgoskich rzemieślników [zdjęcia] „Rzemieślnicy” to tytuł najnowszej wystawy fotografii Filipa Kowalkowskiego. Artysta sfotografował bydgoszczan, którzy zawodowo zajmują się rzemiosłem… » więcej 2022-11-28, godz. 10:35 Światowe nazwisko na scenie w Toruniu. Zagra Louis Matute Jazz Quartet Szwajcarska grupa Louis Matute Jazz Quartet w poniedziałek (28 listopada) wystąpi w Hard Rock Pubie Pamela w Toruniu. Bilety są dostępne w przedsprzedaży. » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Katowice: nagroda publiczności za reżyserię bydgoskiego spektaklu pt. „Maszyna” Reżyserka Jagoda Szelc z nagrodą publiczności (w wysokości 10 tys. zł), ufundowaną przez prezydenta Katowic podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki… » więcej 2022-11-27, godz. 21:01 Pokaz filmu „Barbarka 1939”. To czwarty odcinek serii o Zbrodni Pomorskiej W kinie Klubu Od Nowa w Toruniu odbyła się premiera filmu „Barbarka 1939”. Projekt od kilku lat realizują członkowie Instytutu Filmowego Unisławskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 21:25 „Muzyka uczy wrażliwości”. Mikołaj Trzaska w bydgoskiej bibliotece „Wrzeszcz!” - to tytuł autobiografii Mikołaja Trzaski, saksofonisty, klarnecisty basowego, kompozytora muzyki filmowej. Muzyk promował swoją książkę… » więcej
1234567