Poniedziałek, 05 grudnia 2022 r.   Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-11-22, 21:23 Jolanta Fischer/Redakcja

Przypomnieli ukraińską gwiazdę opery. O Salomei Kruszelnickiej w Bydgoszczy

„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
„Wieczór z kulturą ukraińską” odbył się w Salonie Hoffman w KPCK/fot. Jolanta Fischer
Postać ukraińskiej śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej przybliżono podczas „Wieczoru z kulturą ukraińską” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pomysł jest zasługą Mariji Koczur – aktorki, zastępcy dyrektora Muzeum Literackiego im. Hryhorija Koczura, która w Bydgoszczy schroniła się przed wojną.
– Przyjechałam tutaj z Irpienia, tuż po wybuchu wojny, bo tu mieszkali moi bliscy. W Irpieniu zajmowałem się szerzeniem kultury ukraińskiej i chciałam nadal to robić w Bydgoszczy – mówi Marija Koczur.

– Jako instytucja bardzo mocno otwieramy się na współpracę z naszymi gośćmi z Ukrainy, to kolejne [tego typu] wydarzenie. Zawsze to są emocjonalne spotkania – tłumaczy Alicja Dużyk z Pracowni Literatury KPCK w Bydgoszczy.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Bezpieczny Świat. – Salomea Kruszelnicka w pewien sposób łączy nasze narody, występowała na scenach Warszawy, Krakowa. Uchodźcy [takie spotkania] odbierają bardzo pozytywnie, czują naszą serdeczność – mówi Teresa Misiewicz z Fundacji.

–W kontekście tego, co teraz dzieje się na Ukrainie, powinniśmy takie wydarzenia popierać – skomentował jeden z widzów.

Na estradzie wystąpili: Anna Niemiec-Mościcka (sopran) i Jacek Szczepański (fortepian). Zabrzmiały arie z oratorium „Mesjasz” Haendla i opery „Madame Butterfly” Pucciniego.


Salomea Kruszelnicka (1873–1952), ukraińska śpiewaczka operowa, pedagożka. Ukończyła konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego w klasie śpiewu słynnego pedagoga, Walerego Wysockiego. Po debiucie w Operze Lwowskiej w partii Leonory w Faworycie Donizettiego (1893) doskonaliła umiejętności wokalne we Włoszech. Występowała m.in. na scenach we Lwowie, Odessie, we Włoszech i w Chile, a w latach 1898–1902, po sensacyjnym debiucie w tytułowej partii Aidy Verdiego, była solistką warszawskiego Teatru Wielkiego. Do historii opery przeszła jako ta, która po klapie prapremiery „Madame Butterfly” Pucciniego w La Scali (luty 1904), kreując tytułową postać w zmienionej wersji opery w Brescii (maj 1904), zapewniła dziełu uznanie i niesłabnące po dziś dzień powodzenie. Po wyjściu za mąż za włoskiego adwokata przyjęła włoskie obywatelstwo. Lata wojenne przeżyła we Lwowie, do którego pojechała w 1936 roku i gdzie musiała zostać, bowiem władze sowieckie uniemożliwiły jej powrót do Włoch i odzyskanie zgromadzonego tam majątku. W 1946 roku podjęła pracę pedagogiczną w Lwowskim Konserwatorium.

Od końca XX wieku pamięć o Kruszelnickiej w jej ojczystej Ukrainie jest coraz bardziej żywa. Od 1991 roku działa we Lwowie, w apartamencie, w którym niegdyś mieszkała, Muzeum Salomei Kruszelnickiej, wciąż powiększające swoje zbiory. W roku 1998 Operze Lwowskiej nadano imię śpiewaczki.
Materiał Jolanty Fischer

Kultura

2022-12-04, godz. 15:31 Konstrukcja z wielką księgą na toruńskim rynku przypomina o dziedzictwie UNESCO Toruń świętuje 25.rocznicę obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. » więcej 2022-12-04, godz. 13:04 Tabletkarka ciągle działa. Muzeum Okręgowe otwiera Aptekę pod Łabędziem „Aptekarstwo bydgoskie'' - tak zatytułowana będzie stała wystawa, która zaprezentowana zostanie z okazji otwarcia Apteki pod Łabędziem Muzeum Okręgowego… » więcej 2022-12-04, godz. 07:30 Wystawa, mapping 3D oraz inne atrakcje. Bydgoszcz uczciła Rejewskiego [wideo, zdjęcia] Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w sobotę w bydgoskich Młynach Rothera. Do końca roku zainteresowani mogą obejrzeć rekwizyty związane… » więcej 2022-12-02, godz. 19:10 Polskie tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Wielka radość w Toruniu - Tradycje flisackie to samo DNA dziedzictwa kulturowego Torunia — mówi dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński. - Wpis na listę UNESCO może pozwolić… » więcej 2022-12-02, godz. 08:30 Toruń: wystawa prac Elżbiety Wiśniewskiej. Akwareli jest wierna od 40 lat Jest autorką akwarelowych pejzaży, jej prace znajdują się w wielu zagranicznych kolekcjach, jako kuratorka przygotowała 270 wystaw, a teraz...zaprasza na… » więcej 2022-11-30, godz. 21:18 Sześć wystaw i spotkania z fotografikami przyrody. „Sztuka Natury” w Toruniu Fotografowie przyrody zjadą w weekend do Torunia i wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych „Sztuka Natury'. » więcej 2022-11-30, godz. 17:43 „Patrząc z nadzieją w przyszłość". Prace z Japonii na wystawie w Toruniu [zdjęcia] Prace współczesnych japońskich artystów oraz dzieci z Japonii oglądać można na nowej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy… » więcej 2022-11-30, godz. 10:15 W Toruniu zagrała Barbarę Niechcic. Krytycy ZASP: Najlepszy debiut aktorski sezonu! Julia Szczepańska została nagrodzona za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Uznanie krytyki zyskała dzięki roli Barbary Niechcic… » więcej 2022-11-29, godz. 10:18 Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono… » więcej 2022-11-28, godz. 14:10 Wystawy, prelekcje, gry terenowe. Bydgoszcz upamiętni Mariana Rejewskiego Grudzień w Bydgoszczy należeć będzie do Mariana Rejewskiego. W tym roku upływa 90 lat od chwili, gdy grupa polskich kryptologów złamała szyfr Enigmy. » więcej
1234567