Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-09-22, 09:28 Magda Jasińska/Redakcja

„Faust” na inaugurację. Bydgoski Festiwal Operowy powraca po przymusowej przerwie

Konferencja zapowiadająca 28. BFO. Fot. Magda Jasińska
Konferencja zapowiadająca 28. BFO. Fot. Magda Jasińska
Po dwuletniej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa 8 października rozpocznie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują „Fausta” Charlesa Gounoda w reżyserii Pawła Szkotaka.
- To dosyć duże przedsięwzięcie inscenizacyjne. Przenieśliśmy akcję w czas I wojny światowej. To jest to okrutne europejskie wydarzenie, które dotykało, jak wiemy, też ludność cywilną. Dla Francuzów I wojna światowa jest wojną totalną - powiedział Paweł Szkotak.

Kierownictwo muzyczne objął Piotr Wajrak, który jest zachwycony dziełem, przypominając, że niemal za każdym razem, kiedy wystawiany jest ten tytuł - odnosi sukces. - Opera „Faust” cieszy się oczywiście ogromnym powodzeniem ze względu na ponadczasową treść - na filozoficzne wypełnienie odwiecznych pytań, które każdy człowiek, bez względu na wykształcenie i zainteresowanie, sobie zadaje, a więc pytanie o życie, śmierć, dobro, zło, o młodość i przemijanie. Od strony muzycznej „Faust” jest ciekawy także dlatego, że to w tej operze kompozytor powierzył główne role w zasadzie wszystkim głosom - mówił.

„Faust” zainauguruje Bydgoski Festiwal Operowy, a potem Opera Nova będzie gościć zaproszone zespoły krajowe i zagraniczne. - Poza „Faustem” będzie balet klasyczny Adolphe'a Adama „Giselle” Opery Lwowskiej, „Proces” Philipa Glassa z Opery na Zamku w Szczecinie, „Aida” Giuseppe Verdiego z Opery Bałtyckiej w Gdańsku, „Don Carlo” Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna, „Don Desiderio” z Opery Śląskiej w Bytomiu. Festiwal zakończy „Eva” Jozefa Foerstera w wykonaniu teatru operowego z Bańskiej Bystrzycy - poinformował Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.

28. Bydgoski Festiwal Operowy zakończy się 22 października.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Relacja Magdy Jasińskiej (Salon Klasyczny)
Bydgoszcz

Kultura

2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej 2023-01-29, godz. 18:51 Towarzystwo Śpiewu „Halka" laureatem nagrody prymasa Glempa „Ku chwale" Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu odbyły się uroczystości nawiązujące do 10. rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa… » więcej 2023-01-29, godz. 15:30 Człowiek, kosmos i próba ognia. Wystawa prac prof. Hanny Brzuszkiewicz Imponujący dorobek artystyczny, liczne wystawy międzynarodowe oraz ogólnopolskie, wieloletnia praca na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prof. Hanna Brzuszkiewicz… » więcej 2023-01-29, godz. 09:50 Jubileusz bydgoskiej Fundacji i Galerii Fotografistka. Wystawa na 10-lecie Bydgoska Fundacja i Galeria Fotografistka świętuje 10. urodziny. Z tej okazji w siedzibie galerii przy Pomorskiej 68A w Bydgoszczy przygotowano wernisaż wyjątkowych… » więcej 2023-01-27, godz. 09:30 Najciekawsze projekty zrealizowane przez Fotografistkę. Galeria świętuje 10-lecie Kiedyś Farbiarnia, od blisko dwóch lat  Fotografistka. W sobotę (28 stycznia) bydgoska galeria i fundacja świętować będą 10. urodziny. » więcej 2023-01-25, godz. 21:16 To, jak widzą świat, zadziwia! Niepełnosprawni prezentują prace w CSW [zdjęcia] Jak będzie wyglądał „Świat za 100 lat”? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”… » więcej 2023-01-25, godz. 18:46 Kolejna strata wojenna wraca do Polski. To dwa obrazy z warsztatu Boutsa Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można… » więcej 2023-01-25, godz. 13:50 Serce za Serce - koncert zespołu Taraka w Radiu Rzeszów. Transmisja w PR PiK Zespół Taraka wystąpi w piątek (27 stycznia) o godz. 19.05 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów. Polskie Radio PiK będzie transmitowało… » więcej 2023-01-24, godz. 20:07 Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia] Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo… » więcej
1234567