Sobota, 24 września 2022 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Kultura
Leszczyńskiego
2022-09-22, 09:28 Magda Jasińska/Redakcja

„Faust” na inaugurację. Bydgoski Festiwal Operowy powraca po przymusowej przerwie

Konferencja zapowiadająca 28. BFO. Fot. Magda Jasińska
Konferencja zapowiadająca 28. BFO. Fot. Magda Jasińska
Po dwuletniej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa 8 października rozpocznie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują „Fausta” Charlesa Gounoda w reżyserii Pawła Szkotaka.
- To dosyć duże przedsięwzięcie inscenizacyjne. Przenieśliśmy akcję w czas I wojny światowej. To jest to okrutne europejskie wydarzenie, które dotykało, jak wiemy, też ludność cywilną. Dla Francuzów I wojna światowa jest wojną totalną - powiedział Paweł Szkotak.

Kierownictwo muzyczne objął Piotr Wajrak, który jest zachwycony dziełem, przypominając, że niemal za każdym razem, kiedy wystawiany jest ten tytuł - odnosi sukces. - Opera „Faust” cieszy się oczywiście ogromnym powodzeniem ze względu na ponadczasową treść - na filozoficzne wypełnienie odwiecznych pytań, które każdy człowiek, bez względu na wykształcenie i zainteresowanie, sobie zadaje, a więc pytanie o życie, śmierć, dobro, zło, o młodość i przemijanie. Od strony muzycznej „Faust” jest ciekawy także dlatego, że to w tej operze kompozytor powierzył główne role w zasadzie wszystkim głosom - mówił.

„Faust” zainauguruje Bydgoski Festiwal Operowy, a potem Opera Nova będzie gościć zaproszone zespoły krajowe i zagraniczne. - Poza „Faustem” będzie balet klasyczny Adolphe'a Adama „Giselle” Opery Lwowskiej, „Proces” Philipa Glassa z Opery na Zamku w Szczecinie, „Aida” Giuseppe Verdiego z Opery Bałtyckiej w Gdańsku, „Don Carlo” Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna, „Don Desiderio” z Opery Śląskiej w Bytomiu. Festiwal zakończy „Eva” Jozefa Foerstera w wykonaniu teatru operowego z Bańskiej Bystrzycy - poinformował Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.

28. Bydgoski Festiwal Operowy zakończy się 22 października.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-09-24, godz. 16:45 Vadim Brodski i Bartłomiej Wezner na inaugurację V Festiwalu Muzyka w willi Blumwego Festiwal to kameralne muzyczne spotkania z artystami w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Koncerty odbywać się będą w Polskim Radiu PiK… » więcej 2022-09-24, godz. 15:30 Pół wieku Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury Najważniejsze są ludzkie więzi, bez nich nie byłoby tego jubileuszu. Mówią muzycy Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. W tym roku zespół świętuje… » więcej 2022-09-23, godz. 21:40 Małgorzata Potocka na Festiwalu Vintage Photo: Fotografia jest sensem życia Aktorka, producentka, ale także fotografka Małgorzata Potocka zaprezentowała swoją twórczość podczas piątkowej gali otwarcia Festiwalu Miłośników Fotografii… » więcej 2022-09-23, godz. 19:40 Biesiadnie, na ludowo, prosto z serca! W Bydgoszczy występują seniorzy [zdjęcia, wideo] Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy ponownie zawitały zespoły biorące udział w tradycyjnym Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Janina Fies, siostra himalaistki Wandy Rutkiewicz gościem Festiwalu Vintage Photo [wideo] Festiwal Vintage Photo to doskonała okazja do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku fotograficznego Wandy Rutkiewicz. W Młynach Rothera pokazane zostaną zdjęcia… » więcej 2022-09-23, godz. 14:50 15. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” rozpoczyna się dziś w Lipnie Wydarzenie przygotowuje rokrocznie Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, pielęgnujące pamięć o międzynarodowej gwieździe kina urodzonej właśnie… » więcej 2022-09-22, godz. 19:29 Zdzisław Pruss ma 80 lat! Piękny jubileusz poety, radiowca, satyryka, publicysty Urodziny znanego i cenionego bydgoszczanina odbyły się w Galerii Autorskiej. Była okazja i do świętowania, i do promocji najnowszego tomiku Zdzisława Prussa… » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 Ewa Bem śpiewa z orkiestrą, aranżacje - Krzysztof Herdzin. Trwa 60. BFM „Ewa Bem symfonicznie” to premierowy projekt realizowany na zamówienie Filharmonii Pomorskiej. Pierwsza dama polskiego jazzu spotka się na jednej estradzie… » więcej 2022-09-22, godz. 08:35 Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje] Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję… » więcej
1234567