Sobota, 24 września 2022 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-09-22, 15:00 Magda Jasińska/Redakcja

Ewa Bem śpiewa z orkiestrą, aranżacje - Krzysztof Herdzin. Trwa 60. BFM

Ewa Bem podczas jednego ze swoich koncertów/fot. Facebook
Ewa Bem podczas jednego ze swoich koncertów/fot. Facebook
„Ewa Bem symfonicznie” to premierowy projekt realizowany na zamówienie Filharmonii Pomorskiej. Pierwsza dama polskiego jazzu spotka się na jednej estradzie z Krzysztofem Herdzinem, który zaaranżował na orkiestrę symfoniczną największe przeboje artystki.
To będzie kolejny koncert w ramach 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Ewa Bem wystąpi w bydgoskiej Filharmonii w piątek (23 września). - Miałam już okazję kilkukrotnie śpiewać z orkiestrą symfoniczną. To jest niezwykłe przeżycie dla artysty, który na co dzień wykonuje muzykę nie klasyczną, tylko np. jazzową – mówi wokalistka. - Akompaniament wszystkich instrumentów stanowi nie tylko wyzwanie, ale i uniesienie. Ogromnie się cieszę na to spotkanie. Dla mnie to będzie wielka chwila!

Ewa Bem wspólnie z Krzysztofem Herdzinem wybrali do tego projektu kilkanaście utworów, które stanowią przekrój jej repertuaru - od lat 70., czasów zespołu Bemibek oraz Bemibem, do nowszych. - Znalazły się w nim zarówno ballady, jak i piosenki taneczne. Wszystkie są nieśmiertelnymi hitami – mówi Herdzin. - Postarałem się utrzymać pierwotne brzmienie tych utworów. Są tak dobrze napisane, tak spójne pod względem zawartości tekstu, melodii i harmonii, że nie chciałem nic zakłócić. Zająłem się więc tym, co umiem najlepiej, czyli instrumentacją, ciekawym rozpisaniem partii na wszystkie instrumenty, pełną obsadę symfoniczną. To jest dla aranżera wymarzony poligon doświadczalny.

Jak dodaje artysta, z Ewą Bem znają się od lat. - Grałem u niej w zespole, wielokrotnie występowaliśmy też w duecie. Wspólny projekt jest dla mnie prezentem od losu – opowiada dyrygent i aranżer.

Koncert rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpią: Ewa Bem - śpiew, Robert Majewski - trąbka, flugelhorn, Adam Lemańczyk - fortepian, Maciej Szczyciński - kontrabas, Paweł Dobrowolski - perkusja, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Zabrzmią największe przeboje Ewy Bem – m.in. „Gram o wszystko”, „Podaruj mi trochę słońca”, „Powrotna bossa nova”, „Moje serce to jest muzyk”, „Pomidory”, „Wyszłam za mąż zaraz wracam”.

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny potrwa do 7 października.

Mecenasem Filharmonii jest „Enea”.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Rozmowa z Ewą Bem (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-09-24, godz. 16:45 Vadim Brodski i Bartłomiej Wezner na inaugurację V Festiwalu Muzyka w willi Blumwego Festiwal to kameralne muzyczne spotkania z artystami w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Koncerty odbywać się będą w Polskim Radiu PiK… » więcej 2022-09-24, godz. 15:30 Pół wieku Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury Najważniejsze są ludzkie więzi, bez nich nie byłoby tego jubileuszu. Mówią muzycy Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. W tym roku zespół świętuje… » więcej 2022-09-23, godz. 21:40 Małgorzata Potocka na Festiwalu Vintage Photo: Fotografia jest sensem życia Aktorka, producentka, ale także fotografka Małgorzata Potocka zaprezentowała swoją twórczość podczas piątkowej gali otwarcia Festiwalu Miłośników Fotografii… » więcej 2022-09-23, godz. 19:40 Biesiadnie, na ludowo, prosto z serca! W Bydgoszczy występują seniorzy [zdjęcia, wideo] Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy ponownie zawitały zespoły biorące udział w tradycyjnym Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Janina Fies, siostra himalaistki Wandy Rutkiewicz gościem Festiwalu Vintage Photo [wideo] Festiwal Vintage Photo to doskonała okazja do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku fotograficznego Wandy Rutkiewicz. W Młynach Rothera pokazane zostaną zdjęcia… » więcej 2022-09-23, godz. 14:50 15. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” rozpoczyna się dziś w Lipnie Wydarzenie przygotowuje rokrocznie Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, pielęgnujące pamięć o międzynarodowej gwieździe kina urodzonej właśnie… » więcej 2022-09-22, godz. 19:29 Zdzisław Pruss ma 80 lat! Piękny jubileusz poety, radiowca, satyryka, publicysty Urodziny znanego i cenionego bydgoszczanina odbyły się w Galerii Autorskiej. Była okazja i do świętowania, i do promocji najnowszego tomiku Zdzisława Prussa… » więcej 2022-09-22, godz. 09:28 „Faust” na inaugurację. Bydgoski Festiwal Operowy powraca po przymusowej przerwie Po dwuletniej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa 8 października rozpocznie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują… » więcej 2022-09-22, godz. 08:35 Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje] Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję… » więcej
1234567