Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Biznes
Rycerska
2021-12-07, 13:00 Agata Raczek/Redakcja

Tworzy spersonalizowane trumny. „Pokazują wyjątkowość człowieka” [zdjęcia]

- Trumna nie musi być smutna - mówi Kamila Babińska/fot. nadesłane
- Trumna nie musi być smutna - mówi Kamila Babińska/fot. nadesłane
- Trumna powinna odzwierciedlać charakter i upodobania osoby zmarłej - twierdzi Kamila Babińska, która zajmuje się  tworzeniem spersonalizowanych trumien.
Mieszkanka podbydgoskich Przyłęk  do tej pory głównie zajmowała się renowacją i stylizacją mebli. Później pojawił się pomysł tworzenia artystycznych trumien. - Zawsze mnie przerażały trumny w zakładach pogrzebowych - takie smutne: brązowe, czarne, przy lepszych wiatrach białe. Stwierdziłam, że to przecież też jest drewno - jeżeli maluję meble, to dlaczego nie trumnę – opowiada artystka. - Tym bardziej, że dzięki temu można oddać wyjątkowość człowieka w takiej trumnie. Jeżeli ktoś – tak, jak moja teściowa – miał piękne, błękitne oczy, to malując dla niej trumnę pomyślałam o nich, o tym kawałku nieba i aniołach, które gdzieś tam ją otaczają. Taką trumnę zrobiłam, to nie jest żaden snobizm czy fanaberia, każdy ma prawo do takiej trumny, jak chce. Jeżeli ktoś chce brązową i skromną, to też trzeba to uszanować – dodaje.

Stylizowanie trumny zajmuje około 30 godzin. W Polsce to na razie nowość. Kamila Babińska wystawia swoje prace w jednym z bydgoskich zakładów pogrzebowych, ale można też się do niej zgłosić z indywidualnym projektem. - Pierwsza trumna jaką zrobiłam była z aniołami - skromna, spokojna, w kolorze szarym i kremowym – opowiada Babińska. - Szybko się sprzedała, zamówiła ją rodzina jakiejś zmarłej artystki.
Mówi Kamila Babińska
Mówi Kamila Babińska

Biznes

2022-01-28, godz. 09:06 Sanctus Paulus: promujemy wartościowe działania członków Kościoła [REKLAMA] Stowarzyszenie Sanctus Paulus działa, aby podtrzymywać i upowszechniać wiarę i tradycję katolicką, patriotyzm, pielęgnować polskość, w tym polską kulturę, jęz ... » więcej 2022-01-27, godz. 16:15 Praca zdalna za i przeciw. Co myślą o niej pracownicy? Dla 40 proc. pracowników praca zdalna wiąże się z większym zmęczeniem, a 37 proc. narzeka na zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - to niek ... » więcej 2022-01-27, godz. 12:10 Opozycja zgłasza projekt zmian w sądownictwie, który miałby umożliwić wykonanie werdyktów TSUE Projekt ustawy, która miałaby umożliwić wykonanie werdyktów TSUE odnoszących się do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a tym samym odblokować środki unijne, p ... » więcej 2022-01-26, godz. 10:00 Chcesz rozpocząć budowę domu wiosną? Przygotuj się już teraz! Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać? [reklama] Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to dobra wiadomość dla Inwestorów, planujących w tym roku przystąpić do budowy domu. Rozpoczęcie budowy wraz z wiosną, g ... » więcej 2022-01-26, godz. 09:32 Jakiego kosmetyku potrzebujesz i gdzie warto go kupić? [reklama] Nie wiem, czy wiesz, że największą i najlepszą drogerią stacjonarną i internetową w Europie jest firma „Notino”. W Polsce jest tylko parę stacjonarnych sklepó ... » więcej 2022-01-26, godz. 07:10 PESA dostarczyła już wszystkie tramwaje dla Śląska. I to przed terminem! PESA podpisała umowę z Tramwajami Śląskimi w czerwcu 2018 roku. Po zakończeniu realizacji zamówienia podstawowego na 35 tramwajów przewoźnik skorzystał z praw ... » więcej 2022-01-25, godz. 21:05 „Bydgoszczanka” nie zarabia na siebie, więc zostanie zlikwidowana. Ostatecznie zdecydują radni Spółdzielnia Socjalna „Bydgoszczanka” formalnie przestanie istnieć. Powstała w 2010 roku jednostka kontynuowała misję po zlikwidowanym Zakładzie Robót Publicz ... » więcej 2022-01-24, godz. 11:36 Najważniejsze zasady dotyczące wymiaru czasu pracy kierowców i jego rozliczania [reklama] Zatrudnianie kierowców wiąże się z koniecznością spełnienia wielu obowiązków wynikających ze stosownych przepisów prawa. Zasady dotyczące czasu pracy kierowcó ... » więcej 2022-01-23, godz. 18:30 Centrum serwisowe dla samolotów F-16 w Bydgoszczy? To możliwe W Bydgoszczy może powstać centrum serwisowe dla samolotów wielozadaniowych F-16. Maszyny produkowane w Stanach Zjednoczonych są na wyposażeniu polskiej armii ... » więcej 2022-01-20, godz. 18:43 Sprzedawcy! Od 1 lutego obniżcie ceny produktów spożywczych Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT ... » więcej
1234567