Sobota, 21 maja 2022 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Deweloper
2021-11-25, 11:12 Magdalena Gill

Kapłan, który kochał ludzi. Ostatnie pożegnanie ks. Władysława Mielcarka

Ks. Władysław Mielcarek/fot. Anna Kopeć, Facebook
Ks. Władysław Mielcarek/fot. Anna Kopeć, Facebook
- Jeśli Pan Bóg jest tak dobry jak ten ksiądz, to nie boję się umierać – mówili o zmarłym ks. prałacie Władysławie Mielcarku jego parafianie. Ostatnie pożegnanie wieloletniego proboszcza bydgoskiej parafii przy ul. Ugory odbędzie się w sobotę (27 listopada).
Ks. prałat Władysław Mielcarek odszedł pięć minut po północy z wtorku na środę. Miał 96 lat. Wcześniej – w sobotę trafił do szpitala. Smutna wiadomość szybko dotarła do parafian, którzy jeszcze tego samego dnia zgromadzili się na wspólnej modlitwie odmawiając Różaniec w intencji zmarłego księdza. Na jego konfesjonale pojawiły się kwiaty – tym samym, przed którym zazwyczaj ustawiły się długie kolejki. – Przecież jeszcze kilka dni temu byłam u niego u spowiedzi. To był wspaniały, dobry kapłan – mówiła jedna z kobiet.

Przede wszystkim chciałem pomagać ludziom
Po tym, jak informacja o śmierci kapłana obiegła Internet, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wzruszających pożegnań zamieszczonych przez ludzi, którzy go znali. Wspominali śluby, które im dawał czy nauki, które prowadził. – Wspaniały i dobry człowiek. Uczynny i pracowity. Wielki i skromny. Niezwykły ksiądz, żal i tylko żal – piszą.

– Ktoś z mojej rodziny kiedyś powiedział, że „jeśli Pan Bóg jest tak dobry ks. Mielcarek, to nie boję się umierać”. To najpiękniejsze słowa, jakie ksiądz może usłyszeć. Chyba każdy kapłan chciałby, żeby tak o nim mówiono – opowiada ks. Wojciech Szukalski, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Brzozie, który kiedyś pracował w parafii na Ugorach, gdy ks. Mielcarek był jej proboszczem.

Sam ks. Władysław Mielcarek tak mówił Katarzynie Jarzembowskiej w książce „Sługa Pana”, wydanej w 2017 roku: – Na obrazku prymicyjnym mam słowa z Mateusza: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Najważniejsza była dla mnie zawsze miłość Boga i bliźniego. Przede wszystkim chciałem pomagać ludziom – by poznali Boga, żeby Go kochali i byli szczęśliwi w swoim życiu. Zdałem sobie sprawę, że najważniejsze jest bycie z wiernymi – by ludzie wiedzieli, że ich kocham, chcę im służyć, że nie chodzi mi tylko o to, co jest dla mnie wygodne.

32 lata był proboszczem na Ugorach
Ks. Mielcarek urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach. W czasie okupacji wraz z rodziną został przewieziony na Lubelszczyznę. Początkowo przebywał w Chełmie, a kolejne lata spędził w miejscowościach położonych niedaleko Rejowca. Był łącznikiem AK. W lutym 1947 roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 7 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz w Inowrocławiu i Bydgoszczy. W roku 1958 został skierowany na pierwszą samodzielną placówkę do Kretkowa koło Jarocina, zaś w 1965 – przeniesiony do parafii św. Floriana w Żninie. 1 lipca 1972 r. przybył do Bydgoszczy jako administrator parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Tutaj przez 32 lata pełnił funkcję proboszcza. Został ustanowiony rezydentem w 2004 r. Emeryturę spędzał w swojej parafii, gdzie do ostatnich swoich dni – pomimo podeszłego wieku – odprawiał Msze św. i posługiwał w konfesjonale.

Ostatnie pożegnanie ks. Mielcarka
W piątek miało miejsce wprowadzenie trumny z ciałem kapłana do świątyni przy ul. Ugory w Bydgoszczy. Uroczystości pogrzebowe - pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka rozpoczną się Mszą św. w sobotę (27 listopada) o godz. 11.00 w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie kondukt żałobny przejedzie na cmentarz parafialny przy ul. Kossaka.

Wiadomości lokalne

2022-05-20, godz. 21:45 Zmiana dowództwa w toruńskim „Niszczycielu”. Baza ma nowych gospodarzy 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od teraz w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie… » więcej 2022-05-20, godz. 20:45 Nowy ośrodek dla studentów w Toruniu. Zrealizują tam swoje pasje Ośrodek Aktywności Studenckiej „Kotłownia” otwarto w Toruniu, w siedzibie byłego klubu studenckiego. Będzie to część Akademickiego Centrum Kultury… » więcej 2022-05-20, godz. 18:45 Nie ma to jak we własnym domu. Tam najpierw powinna trafić pomoc społeczna W tym projekcie nie chodzi o likwidację domów pomocy społecznej, ale o objęcie opieką jak największej liczby osób starych, schorowanych czy niepełnosprawnych… » więcej 2022-05-20, godz. 18:30 Literaturoznawca i wykładowca UKW, Mirosław Gołuński, nie żyje Mirosław Gołuński był polskim literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w… » więcej 2022-05-20, godz. 17:45 Nowie kierunki na Politechnice Bydgoskiej. Co będzie można studiować? Nowa oferta dla studentów i doktorantów! Otwarcie czterech nowych kierunków inżynierskich i dwóch - podyplomowych ogłosiła Politechnika w Bydgoszczy. » więcej 2022-05-20, godz. 16:45 Piękny wiek szkoły na bydgoskim Okolu. Świętowano hucznie! [zdjęcia] 60-lecie istnienia świętowała Szkoła Podstawowa nr 45 na bydgoskim Okolu. Częścią jubileuszowych uroczystości było odsłonięcie Dębu Katyńskiego dedykowanego… » więcej 2022-05-20, godz. 15:45 Chłopcy w wieku od 6 do 9 lat wybili 20 szyb w firmie w Inowrocławiu Inowrocławska policja skompletowała materiały dotyczące wybicia 20 szyb wartości 5 tys. zł w jednej z miejscowych firm. Sprawę będzie rozpatrywał sąd… » więcej 2022-05-20, godz. 13:16 Nowa konstrukcja, chodniki i iluminacja. Finał rozbudowy mostu im. Piłsudskiego W Toruniu oficjalnie zakończono w piątek rozbudowę mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach prac odnowiono całą konstrukcję, wymieniono nawierzchnię… » więcej 2022-05-20, godz. 12:10 Гаряча лінія служби зайнятості дорослих. Академія безпеки для д… Близько 150 українських учнів з бидгоських шкіл бере участь в профілактичній акції “Академія… » więcej 2022-05-20, godz. 10:36 Zgłoś się i zostań żołnierzem. Pikniki wojskowe i punkty rekrutacyjne w regionie „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem odbędą się w sobotę (21 maja) pikniki wojskowe w 32 miejscowościach w całej… » więcej
1234567