Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Apartamenty
2021-11-28, 09:14 Magdalena Gill

Szwederowo żegna swojego Pasterza. Pogrzeb ks. Władysława Mielcarka [zdjęcia]

Pogrzeb ks. prałata Władysława Mielcarka/fot. Anna Kopeć, Tygodnik Bydgoski
Pogrzeb ks. prałata Władysława Mielcarka/fot. Anna Kopeć, Tygodnik Bydgoski
Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, duże grono bydgoskich kapłanów, rodzina, przyjaciele i setki wiernych żegnały w sobotę najpierw w kościele, a potem na cmentarzu ks. parałata Władysława Mielcarka, wieloletniego proboszcza parafii na bydgoskim Szwederowie.
Uroczystości trwały dwa dni. W piątek wprowadzono ciało kapłana do kościoła przy ul. Ugory w Bydgoszczy i odprawiona została Msza św. w intencji zmarłego, w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe – najpierw Msza św. pod przewodnictwem biskupa Włodarczyka, a potem pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Kossaka. I w piątek, i w sobotę w świątyni zgromadziły się setki wiernych, które przyszły pożegnać swojego pasterza.

- Kończy się pewna epoka, to był niezwykły kapłan, zawsze bardzo oddany ludziom. Także wielka osobowość, ważna nie tylko dla Kościoła, ale i dla miasta – mówił jeden z mężczyzn, który kiedyś był parafianinem ks. Władysława Mielcarka, a teraz przyjechał na jego pogrzeb z innej miejscowości.

- To był kapłan niezłomny. W czasach komunizmu, gdy „Solidarność” zeszła do podziemi udostępniał nam tutaj salki i kościół, żebyśmy mogli modlić się i śpiewać patriotyczne pieśni, a gdy SB kazało mu usunąć krzyż, twardo powiedział: „ksiądz jest od stawiania krzyża, nie od usuwania" – wspominał przedstawiciel bydgoskiej „Solidarności”.

- Wujku nie tak miało być, to Twoim obowiązkiem było przecież żegnanie zmarłych – mówił bratanek zmarłego kapłana. - Nie spodziewaliśmy się, że to nastąpi tak szybko, jeszcze niedawno rozmawialiśmy i nie było jakiejkolwiek mowy, że coś Ci dolega, było tyle planów na przyszłość. Dziękuję Ci za to, że potrafiłeś kochać, bo że tak było nie mam żadnych wątpliwości widząc, jak żegnają Cię tutaj parafianie.

Ks. Władysław Mielcarek urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach. W czasie okupacji wraz z rodziną został przewieziony na Lubelszczyznę. Początkowo przebywał w Chełmie, a kolejne lata spędził w miejscowościach położonych niedaleko Rejowca. Był łącznikiem AK. W lutym 1947 roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 7 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz w Inowrocławiu i Bydgoszczy. W roku 1958 został skierowany na pierwszą samodzielną placówkę do Kretkowa koło Jarocina, zaś w 1965 – przeniesiony do parafii św. Floriana w Żninie. 1 lipca 1972 r. przybył do Bydgoszczy jako administrator parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Tutaj przez 32 lata pełnił funkcję proboszcza. Został ustanowiony rezydentem w 2004 r. Emeryturę spędzał w swojej parafii, gdzie do ostatnich swoich dni – pomimo podeszłego wieku – odprawiał Msze św. i posługiwał w konfesjonale.

Ks. Mielcarek zmarł pięć minut po północy z wtorku na środę (24 listopada). Miał 96 lat.

Wiadomości lokalne

2022-01-29, godz. 08:00 Coraz więcej powikłań po COVID-19 u dzieci - w Bydgoszczy powstanie centrum diagnostyki W nowym budynku, który najdalej za 3 lata powstanie na terenie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Chodkiewicza, wyłapywane będą wszelkie powikłania p ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:40 W Bydgoszczy są już wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy patronuje wiaduktom w ciągu al. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Tak zdecydowała bydgoska Rada Miasta. Projekt uchwały złoży ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:06 Od lat brakowało pomieszczeń. Będzie rozbudowa remizy w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber uroczyście przekazał w piątek plac pod rozbudowę remizy w Gostycynie. Nowoczesny budynek powstanie w całości za pieniądze przekazane ... » więcej 2022-01-28, godz. 18:30 Co dalej z kamienicą na rogu Jasnej i Śląskiej w Bydgoszczy? Rozpoczęły się prace przygotowujące do rozbiórki pustostanu przy ul. Jasnej w Bydgoszczy. W czwartek wieczorem z kamienicy posypały się cegły i część dachu. » więcej 2022-01-28, godz. 17:07 Umorzenie sprawy proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią do uczestników Marszu Kobiet Włocławska prokuratura zakończyła sprawę byłego proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią myśliwską do uczestników Marszu Kobiet. » więcej 2022-01-28, godz. 15:03 Po wypadku w Bydgoszczy: kierowca miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów Kierowca, który zginął w piątek nad ranem w wypadku na rondzie Ossolińskich w Bydgoszczy miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - informuje Przemysław Słom ... » więcej 2022-01-28, godz. 13:58 Rolnicy pod siedzibą Spółdzielni ROTR z Rypina. Pytają o swoje pieniądze [wideo] Stracili 20 mln złotych ponad 3 lata temu. Czują się oszukani i przez mleczarnię, i przez rząd. Rolnicy, którym spółdzielnia ROTR z Rypina nie wypłaciła pieni ... » więcej 2022-01-28, godz. 12:00 Ludzie nagrywają drogowe wykroczenia, a policja namierza sprawców [wideo] Ponad tysiąc zgłoszeń od kierowców wpłynęło w ubiegłym roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy do skrzynki „Stop Agresji Drogowej'. W całym kraju by ... » więcej 2022-01-28, godz. 09:40 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi się przed niedzielnym finałem Zaglądamy do sztabów WOŚP w Grudziądzu i w Toruniu. Tradycyjnie odbędą się koncerty, pokazy medyczne, no i oczywiście - to już w całym kraju - zbiórki pod róż ... » więcej 2022-01-28, godz. 07:33 Wypadek na bydgoskim r. Ossolińskich. Kierowca nie żyje. Miał zakaz prowadzenia pojazdów [zdjęcia] Około godziny 4:40 na rondzie Ossolińskich przy wjeździe w ulicę Piotrowskiego samochód osobowy z impetem uderzył w barierki. Prawdopodobnie mazda jechała ul. ... » więcej
1234567