Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Biznes
Zakątek
2021-04-01, 19:13 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Kolejne gminy dołączają do programu budowy mieszkań na wynajem

Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Fot. ilustracyjna/pixabay.com
26 gmin z okolic Torunia, Włocławka i Grudziądza podpisało umowy o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To wstęp do realizacji rządowego programu SIM, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
Jego celem jest wybudowanie mieszkań dla średnio zamożnych rodzin, poza dużymi ośrodkami miejskimi, na terenach, które przekażą samorządy. Wcześniej chęć współpracy zadeklarowało 16 gmin z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego.

Zakładamy spółkę - Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Podpisywane dziś porozumienie, ma się przekształcić właśnie w taką spółkę, która zajmie się bezpośrednio budową tych mieszkań. Każda gmina może pozyskać w niej udziały od Skarbu Państwa w wysokości 3 mln zł. Chcemy skorzystać z bezzwrotnego finansowania, zapewnionego przez budżet państwa, przez rządowy Fundusz Rozwoju mieszkalnictwa i Fundusz Dopłat. Daje to nam 45 proc. bezzwrotnego dofinansowania. Następnie najemcy będą wpłacać partycypację w kosztach budowy tego mieszkania, ona będzie zwrotna lub można będzie ją przekształcić na zapłatę za mieszkanie przy jego wykupie, bo i taka możliwość tutaj istnieje. To nie jest program dla osób najuboższych, które oczekują na lokal komunalny lub socjalnych, natomiast jest ogromna grupa osób, które nie mogą wziąć kredytu za zakup mieszkania, ale stać ich na to, żeby zapłacić nieco wyższy czynsz niż w lokalach komunalnych - tłumaczył Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Gminy podpisując to porozumienie wcześniej zrobiły w swoich miejscowościach pewną diagnozę potrzeb i to one decydują o tym, ile tych mieszkań będzie budowanych - dodała
minister Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-06-18, godz. 15:56 Latamy do Krakowa! Pierwsi pasażerowie: Jest komfortowo i szybko [wideo] Zaledwie godzina wystarczy, by z Bydgoszczy przenieść się do Krakowa i odwrotnie. W piątek zainaugurowano bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Małopols ... » więcej 2021-06-18, godz. 09:47 W Fordonie powstaje Osiedle pod Sosnami - nowa inwestycja mieszkaniowa [reklama] Na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego w Bydgoszczy Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje pierwszy etap budowy Osiedla pod Sosnami - domów je ... » więcej 2021-06-17, godz. 14:07 Walizka na kółkach - jaką wybrać? [reklama] Czy uwielbiasz podróże, a kiedy tylko masz okazję, pakujesz się i ruszasz w drogę? A może korzystasz z wyjazdów służbowych? Jeżeli należysz do osób, które czę ... » więcej 2021-06-17, godz. 10:13 Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:34 Jak wybrać idealną sofę? [reklama] Dopasowanie sofy lub narożnika do wnętrza wymaga przeprowadzenia wcześniejszej analizy. Na jakich aspektach warto skupić się przede wszystkim? Kluczowy jest d ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:07 Fabryka Fajansu we Włocławku znów będzie pracować Właściciele włocławskiej fabryki fajansu Ewa i Jerzy Szanowscy podpisali umowę z nowym inwestorem. Zakład od roku nie funkcjonował. Tradycję zdecydował się oc ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:16 Rządowe wsparcie dla rzemiosła. W lipcu konkurs o dotacje Rzemiosło ma przyszłość - przekonywała podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i przedstawiła zało ... » więcej 2021-06-15, godz. 14:55 Rząd: minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - 3 tys. zł; stawka za godzinę - 19,60 zł Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł; minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywil ... » więcej 2021-06-14, godz. 19:18 Na wakacje z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Kierunek Turcja, ale nie tylko Już 16 czerwca (środa) Port Lotniczy Bydgoszcz inauguruje wakacyjne loty. Pierwsi wczasowicze wyruszą na wakacje w Turcji, a w piątek (18.06.) na wycieczkę do ... » więcej 2021-06-13, godz. 14:17 Możesz tanio kupić, albo pozbyć się starych rzeczy. Pchli targ razem z Frymarkiem „SPRZEdasz czy po prostu odDASZ' - to hasło pchlego targu, który w niedzielę po raz pierwszy towarzyszył bydgoskiemu Frymarkowi. » więcej
1234567