Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2021-04-01, 19:13 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Kolejne gminy dołączają do programu budowy mieszkań na wynajem

Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Fot. ilustracyjna/pixabay.com
26 gmin z okolic Torunia, Włocławka i Grudziądza podpisało umowy o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To wstęp do realizacji rządowego programu SIM, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
Jego celem jest wybudowanie mieszkań dla średnio zamożnych rodzin, poza dużymi ośrodkami miejskimi, na terenach, które przekażą samorządy. Wcześniej chęć współpracy zadeklarowało 16 gmin z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego.

Zakładamy spółkę - Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Podpisywane dziś porozumienie, ma się przekształcić właśnie w taką spółkę, która zajmie się bezpośrednio budową tych mieszkań. Każda gmina może pozyskać w niej udziały od Skarbu Państwa w wysokości 3 mln zł. Chcemy skorzystać z bezzwrotnego finansowania, zapewnionego przez budżet państwa, przez rządowy Fundusz Rozwoju mieszkalnictwa i Fundusz Dopłat. Daje to nam 45 proc. bezzwrotnego dofinansowania. Następnie najemcy będą wpłacać partycypację w kosztach budowy tego mieszkania, ona będzie zwrotna lub można będzie ją przekształcić na zapłatę za mieszkanie przy jego wykupie, bo i taka możliwość tutaj istnieje. To nie jest program dla osób najuboższych, które oczekują na lokal komunalny lub socjalnych, natomiast jest ogromna grupa osób, które nie mogą wziąć kredytu za zakup mieszkania, ale stać ich na to, żeby zapłacić nieco wyższy czynsz niż w lokalach komunalnych - tłumaczył Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Gminy podpisując to porozumienie wcześniej zrobiły w swoich miejscowościach pewną diagnozę potrzeb i to one decydują o tym, ile tych mieszkań będzie budowanych - dodała
minister Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-04-11, godz. 09:13 W pandemii więcej osób wsiada na rowery. Polska jest ich 4. producentem w UE W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys. - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Niestety, w tym ... » więcej 2021-04-09, godz. 15:36 ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek za kolejne miesiące - Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:47 Jakie są nowoczesne anteny samochodowe? [reklama] Nowoczesne anteny samochodowe są prawie niezauważalne i oprócz odbioru radiowego oferują inne rodzaje łączności. GPS (z angielskiego Global Positioning System ... » więcej 2021-04-09, godz. 11:15 Osiedle pod Sosnami powstaje w Fordonie [reklama] Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę pierwszego etapu Osiedla pod Sosnami - domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej na osiedlu Niepodleg ... » więcej 2021-04-09, godz. 09:12 Jeszcze nie jest dramatycznie, ale rośnie bezrobocie wśród młodych Na ponad 76 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem prawie 1/3 to ludzie do 30. roku życia. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego ... » więcej 2021-04-08, godz. 21:05 Opublikowano rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia - przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będ ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:17 W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przedłużające obostrzenia W czwartek wieczorem w Dzienniku ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, które przedłuża do 18 kwietnia obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią ko ... » więcej 2021-04-08, godz. 13:30 Historyczny rejs Wisłą. Towar na eksport załadowany. Kierunek: Gdańsk [wideo, foto] Barka z towarami dla kujawsko-pomorskich firm została rozładowana na nabrzeżu w Chełmnie. Przypłynęła z Gdańska ze 150 tonowym ładunkiem. Jeszcze dziś (08.04. ... » więcej 2021-04-07, godz. 15:18 Na ogromnym pogorzelisku w Raciniewie znów ktoś podrzucił opony Pod koniec marca, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali teren pogorzeliska w Raciniewie (powiat chełmiński). Okazało się, że ... » więcej 2021-04-07, godz. 11:49 Pod sosnami rośnie osiedle w Fordonie [reklama] W Bydgoszczy na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła realizację pierwszego etapu Osiedla pod Sosnami - ... » więcej
1234567