Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2021-04-02, 14:00 Reklama

W styczniu 2021 klientom udzielono o blisko 20% pożyczek mniej [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Początek 2021 roku nie był łaskawy dla branży pożyczkowej. Polacy pożyczali mniej chętnie niż w latach poprzednich czego dowodem są dane FRRF (Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego). Licząc rok do roku, wartość kredytów i pożyczek parabankowych spadła o 18%. Co mogło wpłynąć na tak dużą zmianę? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Efekt grudnia i inne powody, które zmniejszyły zainteresowanie pożyczkami
Na tak duży spadek złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim ostatni rok było nietypowy pod wieloma względami. Ucierpiały całe branże gospodarki. Niektóre jak gastronomia czy fitness stanęły na krawędzi bankructwa i zostały zmuszone do zwolnienia tysięcy pracowników. Wiele restauracji, w tym znanych od lat zniknęło z ulic największych miast. Na tym tle spadki ok. 20% wydają się niewielkie, a jednak dla branży pożyczkowej jest to bardzo dużo. Jak w każdym roku, tak i w 2020 mieliśmy do czynienia z efektem grudnia, gdy pożyczki standardowo cieszą się bardzo dużą popularnością w związku z okresem świąteczno-noworocznym. Kiedy czas ten minął, spadek zainteresowania ofertą firm pożyczkowych stał się jeszcze bardziej zauważalny.

Spadek optymizmu wśród klientów to kolejny z ważnych czynników
Nie ulega wątpliwości, że pandemia Covid-19 zmieniła nastawienie wielu klientów. Obawy o swoją sytuację finansową sprawiają, że wiele osób patrzy w przyszłość z mniejszym optymizmem. Ograniczenie części wydatków i planów np. związanych z wyjazdami na ferie czy rezerwacje wakacji skutkują mniejszymi potrzebami pożyczkowymi. Patrząc długoterminowo jest to podejście słuszne. Nie ma chyba nic gorszego niż zadłużać się nie wiedząc czy za miesiąc, czy dwa nasza sytuacja finansowa nagle nie ulegnie pogorszeniu. Nawet bez dodatkowych zobowiązań kredytowych jest wówczas bardzo trudno.

Polacy są coraz bardziej zadłużeni
Polacy kochają wręcz kredyty, a dane płynące z banków i firm pożyczkowych pokazują jednoznacznie, że jeszcze do połowy 2020 roku ilość osób, które zaciągały pożyczki i kredyty systematycznie rosła. Problem w tym, że coraz więcej Polaków ma problemy z bieżącą spłatą zobowiązań. Według badania InfoDług w oparciu o dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec 2020 roku kwota niespłacanych zobowiązań w rachunkach i ratach kredytowych przekroczyła 81 mld zł, co jest wartością gigantyczną i nie może pozostać niezauważona. Dla porównania łączna wartość kredytów hipotecznych udzielonych w Polsce to blisko 480 mld zł – źródło: AMRON-SARFiN. . Według wspomnianego badania już ponad 2,8 mln Polaków ma problem z bieżącym regulowaniem swoich zobowiazań, co wpływa pośrednio i bezpośrednio na wiele branży z kredytową włącznie.

Ubywa firm pożyczkowych i zaostrza się weryfikacja klientów
W ten sposób dochodzimy do ostatniego, ale z pewnością nie mniej istotnego punktu. Sytuacja związana z pandemią sprawia, że zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe bardziej ostrożnie podchodzą do kwestii pożyczania pieniędzy. Jeszcze 2-3 lata temu hitem były tzw. chwilówki, czyli pożyczki, które można było dostać praktycznie od ręki. Firmy, które opierały swój biznes na takich pożyczkach wyrastały jak grzyby po deszczu.
Dziś takich podmiotów jest o niemal 25% mniej już rok wcześniej. Dane pochodzą od dostawcy informacji kredytowych CRIF, z którego korzystają firmy pożyczkowe. Tak duże uszczuplenie liczby podmiotów z branży pożyczkowej wynika w dużym stopniu z rządowej ustawy z marca 2020, określającej maksymalne łączny koszty dla udzielanych pożyczek. Tym samym, ograniczenie możliwości zarobkowych dla części firm pożyczkowych okazało się zbyt duże, aby możliwe było kontynuowanie ich działalności. Efektem końcowym wspomnianych zmian jest mniejszy wybór dostępnych pożyczek, a jeśli już znajdziemy interesującą nas ofertę to firmy pożyczkowe dużo dokładniej niż jeszcze rok wcześniej weryfikują swoich klientów. Najlepszym tego przykładem jest sprawdzanie potencjalnych klientów w bazach dłużników oraz coraz częstsze wymaganie od nich zaświadczenia o zarobkach. Jak przyznaje ekspert VIVUS coraz trudniej o tzw. pożyczkę na dowód, która jeszcze nie tak dawno była hitem rynkowym. Obserwując sytuację musimy dopasować się do realiów i ograniczyć ryzyko udzielanych pożyczek nawet za cenę zmniejszenia liczby nowych klientów. Podwyższenie ryzyka kredytowego, a co za tym idzie utrudniony dostęp do pieniędzy może być nieco ukrytym powodem zmniejszenia zainteresowania pożyczkami na całym rynku – podkreśla ekspert VIVUS.

Co przyniesie przyszłość?
Bardzo trudno wskazać możliwe scenariusze na najbliższe miesiące. Wiele wskazuje na to, że pandemia pozostanie z nami jeszcze na wiele miesięcy. Niepewność w wielu branżach jest cały czas duża. Osoby najmocniej dotknięte skutkami pandemii ograniczają jak mogą bieżące wydatki. Ten trudny czas to również doskonała okazja do rewizji dotychczasowych nawyków zakupowych czy form spędzania czasu. Warto przyjrzeć się swojemu budżetowi domowemu i poszukać pozycji, które najbardziej drenują nas z pieniędzy. Następnie zadać sobie pytanie, czy to na pewno konieczny wydatek? W czasach, w których najważniejsze jest zdrowie nasze i naszych najbliższych nowy telewizor czy modny gadżet elektroniczny schodzą na dalszy plan. Rynek kredytów i pożyczek ma szansę ożyć wraz z poprawą optymizmu wśród Polaków. Kiedy bieżącą sytuacja będzie ulegać systematycznej poprawie znów zatęsknimy za zakupami, wyjazdami. Wraz z tym wróci popyt na pożyczki większe i mniejsze. Na ile realny jest ten scenariusz? To pokażą najbliższe tygodnie i skala III fali pandemii, która wkracza w kluczową fazę.

Linki do źródeł:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kredyt-konsumencki-17713510

Artykuł powstał dzięki marce VIVUS

Biznes

2021-04-11, godz. 09:13 W pandemii więcej osób wsiada na rowery. Polska jest ich 4. producentem w UE W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys. - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Niestety, w tym ... » więcej 2021-04-09, godz. 15:36 ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek za kolejne miesiące - Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:47 Jakie są nowoczesne anteny samochodowe? [reklama] Nowoczesne anteny samochodowe są prawie niezauważalne i oprócz odbioru radiowego oferują inne rodzaje łączności. GPS (z angielskiego Global Positioning System ... » więcej 2021-04-09, godz. 11:15 Osiedle pod Sosnami powstaje w Fordonie [reklama] Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę pierwszego etapu Osiedla pod Sosnami - domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej na osiedlu Niepodleg ... » więcej 2021-04-09, godz. 09:12 Jeszcze nie jest dramatycznie, ale rośnie bezrobocie wśród młodych Na ponad 76 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem prawie 1/3 to ludzie do 30. roku życia. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego ... » więcej 2021-04-08, godz. 21:05 Opublikowano rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia - przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będ ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:17 W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przedłużające obostrzenia W czwartek wieczorem w Dzienniku ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, które przedłuża do 18 kwietnia obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią ko ... » więcej 2021-04-08, godz. 13:30 Historyczny rejs Wisłą. Towar na eksport załadowany. Kierunek: Gdańsk [wideo, foto] Barka z towarami dla kujawsko-pomorskich firm została rozładowana na nabrzeżu w Chełmnie. Przypłynęła z Gdańska ze 150 tonowym ładunkiem. Jeszcze dziś (08.04. ... » więcej 2021-04-07, godz. 15:18 Na ogromnym pogorzelisku w Raciniewie znów ktoś podrzucił opony Pod koniec marca, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali teren pogorzeliska w Raciniewie (powiat chełmiński). Okazało się, że ... » więcej 2021-04-07, godz. 11:49 Pod sosnami rośnie osiedle w Fordonie [reklama] W Bydgoszczy na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła realizację pierwszego etapu Osiedla pod Sosnami - ... » więcej
1234567