Sobota, 03 grudnia 2022 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Pięknie i Koncertowo

Koncerty mają swój specyficzny nastrój... Nawet znane nuty i słowa w wydaniu "na żywo" potrafią zaskoczyć nowym rozwiązaniem, niespodziankami zaistniałymi tylko tutaj i tylko teraz. Czerpane z płyt przywołują ciepło wspomnienia, udostępnione przez przyjaciół pozwalają poznać koncertowe życie na innych falach, zarejestrowane w ciekawych miejscach, dają szansę poznać brzmienie scen klubowych i plenerowych... A przecież mogą być i te - najcieplejsze - najbliższe, bo też organizowane w studiu kujawsko pomorskiej rozgłośni...

2 grudnia 2022

Grudniową serię wieczorów z oklaskami na kujawsko-pomorskiej antenie rozpoczynamy wspomnieniem listopadowego wieczoru, od którego minęły niedawno cztery lata. 24 listopada 2018 roku w Fabrik, magicznym miejscu w sercu Hamburga, w miejscu z niemal 150-letnią historią związaną z produkcją maszyn, które od 1971 roku uważane jest za pierwsze i najbardziej znane centrum kultury i komunikacji w Niemczech - tam właśnie Dal Martino i Reiner Winterschladen stojący na czele projektu NIGHTHAWKS, w trakcie jednego z występów już jako kwintet, szczęśliwie nie zapomnieli włączyć aparatury rejestrującej. Jak się później okazało, zapisany przez nią materiał uznany został przez zespół, jak również 800 osób chłonących cały występ z widowni Fabrik, za jeden z najlepszych występów „nocnych jastrzębii”, w którego wrażenia wpisał się nie tylko zestaw brzmień generowany przez znakomitych artystów, ale również repertuar, w którym znalazły się nie obrywane dotąd koncertowo kompozycje z pierwszej płyty projektu NIGHTHAWKS...

Wieczór ten przeszedł również do historii samego miejsca, jako jeden z najlepszych, które słyszały mury hamburskiego Fabrik!

Tego wieczoru po raz pierwszy zagraliśmy na żywo „Hace Mucho”, jedno z naszych wczesnych nagrań. „Bar Next To The Roxy” to kolejny utwór z tamtych czasów - Nigdy nie graliśmy tego na scenie – jeszcze. Ale tytuł brzmi dobrze i pasuje do albumu” - wspomina występ na scenie Fabrik w Hamburgu współtwórca NIGHTHAWKS, jego basista i niekiedy wokalista Dal Martino.
Koncertowe Radio PiK - 2 grudnia 2022 - Oklaski dla NIGHTHAWKS
Album NIGHTHAWKS LIVE - „Next To The Roxy” to destylacja lat doświadczeń w graniu. Zespół wielokrotnie dokonywał drobnych poprawek, wzmacniając w ten sposób NIGHTHAWKS jako kolektyw. W duchu wielkich zespołów jazzowych, ale i rockowych, pojawiło się teraz brzmienie, które z powodzeniem opiera się na kilku wyraźnych parametrach estetycznych. „Next To The Roxy” to hołd dla potężnych melodii, groovowych brzmień fortepianu Rhodesa i bogatych basów. To podróż przez wiele wyimaginowanych filmów, które dopiero powstaną. Kreatywna wycieczka, tętniąca życiem muzyczna podróż, która nie toleruje dłuższych przystanków - czytamy w opiniach muzycznego świata.
24 listopada 2018 roku na scenie Fabrik w Hamburgu kwintet NIGHTHAWKS wystąpił w składzie:
  • Dal Martino – bas, instrumenty klawiszowe i wokal
  • Reiner Winterschladen – trąbka i flugelhorn
  • Tomas Alkier – perkusja
  • Jürgen Dahmen – fortepian Rhodes, instrumenty klawiszowe, perkusja
  • Jörg Lehnardt – gitary.
Na wieczór z oklaskami dla „Nocnych Jastrzębi” zaprasza Adam Droździk.