Głównymi atutami kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego – obok plejady doskonałych nazwisk – są jednak również dwa inne aspekty: po pierwsze często nieoczywisty dobór dzieła danej artystki lub artysty, po drugie pewnego rodzaju uderzająca wręcz spójność tematyczno-ikonograficzna. Kolekcjonowane dzieła składają się bowiem na wielofasetową opowieść o Polsce, polskim społeczeństwie i polskiej sytuacji historyczno-politycznej w XX i XXI wieku, o naszych narodowych słabościach, skłonnościach i tradycjach. Stąd tytuł wystawy w CSW w Toruniu, nawiązujący do jednego z najsłynniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego – Obywatela G. C., który analizuje w nim swoją trudną miłość do Polski. Katarzyna Szafrańska i Wojciech Szafrański ten afekt całkowicie podzielają, a następująca zwrotka utworu Ciechowskiego idealnie oddaje postawę każdego z nich jako kolekcjonerów:
Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią
Nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie
Nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że
Że nie ma dla mnie innych miejsc
Kiedy jednak jako kuratorka pytam: dlaczego?, tym intensywniej rozpoznaję w tej części kolekcji fascynujące wątki tematyczne, które – zazwyczaj krytycznie, a także i prześmiewczo – odnoszą się do polskiego patriotyzmu i katolicyzmu, tradycji i tzw. świętości narodowych, roli religii i Kościoła, polskiej pruderii i obyczajowego konserwatyzmu, bogactwa, kryzysów i biedy, seksizmu, nieustannego uwikłania w Historię i celebrowanie rocznic, lecz także wskazują na zabarwioną feministycznie emancypację kobiet, kwestie queerowe czy zadają pytania o horyzont wolności oraz rolę sztuki w kraju takim jak Polska. Kolekcja skrzy się od celnych artystycznych komentarzy dotyczących fenomenu zwanego polską tożsamością narodową oraz politycznych perypetii naszego kraju. To krzywe zwierciadło, w którym odbija się nasza własna mentalność, co tym bardziej potwierdza, że kolekcja każdego z nich jest niezwykle konsekwentnie prowadzona: z ogromnym wyczuciem sztuki i momentów historycznych, a także z głęboką (auto)ironią.
Marta Smolińska
Zobacz także

Zaczytani w PRL-u; Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza, ul. Kilińskiego 16, Inowrocław w dniach od 5.05. do 30.0…
Celem projektu „Zaczytani w PRL-u” jest aktywizacja i integracja seniorów poprzez spotkania autorskie i warsztaty edukacyjne, koncert jazzowy oraz konkurs… Czytaj dalej »

Wystawa czasowa "Archeologia w sztuce", Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Bydgoszcz od 27.03 do 17.08.2025r.
27 marca Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB) otworzy wystawę "Archeologia w sztuce", na której zaprezentowane będą obiekty wykazujące… Czytaj dalej »

II Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!” - Centrum Integracji…
Jedną z fundamentalnych części II edycji projektu Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” pn. „HEJTline” stanowi II Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny… Czytaj dalej »
Wystawa czasowa "Olga Boznańska i jej czas" - Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Bydgoszcz od 24 kwietnia do 24…
Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej z uwagi na przypadającą 160. rocznicę urodzin oraz 85. rocznicę śmierci artystki. Z tej okazji w Muzeum… Czytaj dalej »

Literacki Odlot - festiwal książki dla dzieci i młodzieży - Miejska Biblioteka Publiczna, Świecie, ul. Sienkiewicza…
Planujemy szereg działań literackich i czytelniczych skierowanych do dzieci i młodzieży. Część wydarzeń będzie skierowana do grup zamkniętych, ale będą… Czytaj dalej »

Ogólnopolskie Forum Dyrygentów - Fundacja Konsonans we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego…
Ogólnopolskie Forum Dyrygentów Ogólnopolskie Forum Dyrygentów (OFD) to wyjątkowy program stworzony z myślą o młodych dyrygentach i dyrygentkach organizowany… Czytaj dalej »

Wystawa czasowa „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji” Exploseum, ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz…
Odwaga, tajemnica, walka o wolność. Exploseum opowie o historii oporu w okupowanej Bydgoszczy Z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej Exploseum… Czytaj dalej »

Tarot. Damian Leszczyński - 47 Jagiellońska, Bydgoszcz w dniach od 8 do 30 maja 2025r.
Damian Leszczyński, Tarot, wernisaż 08.05.2025, g. 18.00, wstęp wolny, wystawa do 30 maja Karty Tarota od początku służyły nie tylko do gry, ale również… Czytaj dalej »

Wystawa Fiołków Afrykańskich pt. Fiołek afrykański jakiego nie znamy; Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku…
Zapoznanie szerokiego grona ludzi z pięknem i różnorodnością fiołków afrykańskich połączone z warsztatami i prelekcją z zakresu hodowli i rozmnaża… Czytaj dalej »

TU BYŁY LALKI. 80 LAT TEATRU BAJ POMORSKI (1945-2025); 47 Jagiellońska, Bydgoszcz od 4 do 30 kwietnia 2025r.(zakońc…
Bydgoskie Centrum Sztuki bcs.bydgoszcz.pl Jagiellońska 47 TU BYŁY LALKI. 80 LAT TEATRU BAJ POMORSKI (1945-2025) 04.04.2025-30.04.2025 wernisaż 04.04.2025, g… Czytaj dalej »