Wtorek, 24 maja 2022 r.   Imieniny: Joanny, Zuzanny
Polskie Radio PiK » Patronaty
Deweloper

WYDARZENIA


29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom Konkursu jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji i prezentacji umiejętności pianistycznych. Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczyli już młodzi artyści z innych państw. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili wirtuozi fortepianu z ponad 40 krajów, również tak odległych jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada.

IX Międzynarodowy Kongres Azjatycki

IX Międzynarodowy Kongres Azjatycki to najważniejsze wydarzenie naukowe, dyplomatyczne i biznesowe w Europie poświęcone problematyce azjatyckiej. Ma 16-letnią tradycję i szeroką publiczność w postaci decydentów politycznych, naukowców z dyscyplin społecznych i humanistycznych, czynnych i byłych dyplomatów oraz polskich i zagranicznych inwestorów. Kongres ma charakter międzynarodowej konferencji naukowej wzbogaconej o elementy z innych, kluczowych obszarów życia społecznego. Kierowany jest głównie do politologów, socjologów, historyków, ekonomistów, kulturoznawców, filologów, religioznawców oraz badaczy prawa.

Dziewiąta edycja Kongresu odbędzie się w dniach 18-20 maja 2022 roku w Toruniu. Głównemu pionowi programowemu towarzyszyć będą wydarzenia kulturowe, dyplomatyczne i biznesowe, m.in. prelekcja dot. sepak takraw (tzw. siatkówki kopanej), degustacja potraw tajskich, pokazy masażu, prezentacje filmów i walorów turystycznych Tajlandii, wystawy zdjęć i książek, i wiele innych atrakcji. Podsumowaniem wydarzenia będzie publikacja kilkunastu tomów z tekstami naukowymi uczestników wydarzenia.

I Festiwal Smaków Food Trucków w Brodnicy

W maju w Brodnicy pojawią się mobilne restauracje serwujące pyszności
z najróżniejszych stron świata. Burgery, frytki, bułeczki baozi, pielmieni,
a może gruzińskie chinkali? Będzie w czym wybierać!

Smakołyki serwowane przez restauracje na kółkach od lat przyciągają mieszkańców wielu miast Polski. Nadszedł czas, by odwiedziły Brodnicę. Dań, które na co dzień nie goszczą na naszych stołach, będzie można próbować aż przez dwa dni. Czym się wyróżniają? Czym w zasadzie są food trucki?

W innych słowach to restauracje w wersji mini, w samochodzie lub gastronomicznej przyczepce. Te współczesne wyróżniają się swoją identyfikacją i wąskim, ale dopracowanym menu. Ich twórcy to osoby z pasją, które dbają o świeże składniki i ich staranny dobór. Dania przygotowywane są na miejscu. Choć niektórym osobom food trucki wciąż kojarzą się z samochodami gastronomicznymi z lat 80. i 90., to wystawcy biorący udział w Festiwalu Smaków Food Trucków, prezentują zupełnie nową jakość.

Festiwal Muzykofilia. Edycja VI: Kazimierz Serocki in memoriam

Festiwal Muzykofilia. Edycja VI: Kazimierz Serocki in memoriam
20-21.05.2022
Dwór Artusa / Toruń

Zapraszamy na szóstą edycję toruńskiego Festiwalu Muzykofilia. Każdego roku, w centrum narracji naszego wydarzenia muzycznego pojawia się ważki problem społeczno-artystyczny, dotykający istoty muzyki. W marcu 2022 roku minęła 100. rocznica urodzin (ur. 03.03.1922 w Toruniu) Kazimierza Serockiego - jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, stawianego w jednym rzędzie z Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem M. Góreckim czy Wojciechem Kilarem. K. Serocki był wszechstronną osobowością muzyczną - współtworzył powojenną awangardę muzyczną w nurcie tzw. sonoryzmu, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, w tym do "Krzyżaków” i "Potopu”, był współpomysłodawcą i organizatorem słynnej "Warszawskiej Jesieni”, a także laureatem wielu nagród.

Zagadnienie sonorystyki w nowej muzyce było dla organizatorów Muzykofilii kluczowe od samego początku istnienia festiwalu, dlatego niezwykle bliskie jest nam przekonanie Kazimierza Serockiego, który uważał, że "samo brzmienie jest w stanie udźwignać rolę podstawowego elementu kompozycji."

Urodzinowa przygoda Toli – spektakl muzyczny dla dzieci

Zapraszamy na premierę spektaklu muzycznego "Urodzinowa przygoda Toli" dedykowanego dzieciom (zwłaszcza z klas 1-3).

- Spektakl przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy we współpracy z Państwowym Zespołem Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

- Scenariusz oparty na wierszach dla dzieci Marii Konopnickiej i Jana Brzechwy.

- Muzyka na głosy solowe, zespół wokalny oraz orkiestrę kameralną.

W przedstawieniu zostaną wykorzystane animacje przygotowane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, pod kierunkiem Łukasza Wiese.
60. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk

21 maja w Szubińskim Domu Kultury po raz 60. podsumowany zostanie Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Odbywa się on nieprzerwanie od 1963 roku. W pierwszym konkursie udział wzięło 20 twórców. Na tegorocznej wystawie pokonkursowej zobaczyć będzie można 290 prac 70 twórców dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Konkurs Sztuki Ludowej na stałe zapisał się w tradycję Pałuk stanowiąc najstarszy nieprzerwanie kontynuowany konkurs o tematyce sztuki ludowej w Polsce skupiający dorosłych twórców, a także kontynuatorów – dzieci i młodzież. Jego historia rozpoczęła się z inicjatywy śp. Wandy Szkulmowskiej, która przez lata stawała na czele komisji oceniającej zgłoszone prace. Tegoroczne podsumowanie rozpocznie się o godzinie 11.00 w dniu 21 maja. W programie poza ogłoszeniem wyników i otwarciem wystawy przewidziano występ zespołów „Ziemia Bydgoska” i „Jesienny Kwiat”. Obecna przewodnicząca komisji Pani Kinga Turska-Skowronek przypomni zebranym biogram inicjatorki konkursów.

Wystawa prac dostępna będzie w Szubińskim Domu Kultury do 27 maja.

Targi Mieszkanie Dom i Ogród

TARGI MIESZKANIE DOM I OGRÓD
Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze.
Bydgoszcz,ul. Gdańska 187
22.05.2022. godz. 10-17.

Szukasz pomysłu na aranżację domu, mieszkania czy ogrodu? Planujesz remont, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

TARGI MIESZKANIE DOM I OGRÓD pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na wszelkie, nurtujące Cię pytania w tej dziedzinie. Poznasz najnowsze propozycje producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, elementów wyposażenia wnętrz oraz aranżacji ogrodów. Dla odwiedzających organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, w tym także dla najmłodszych. Każdy, kto przyjdzie na Targi Mieszkanie Dom i Ogród, będzie mógł skorzystać z rad eksperta z dziedziny doradztwa kredytowego, radcy prawnego czy specjalisty od OZE.

Partnerami merytorycznymi są: Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa i Mat-Bud.

Wokół Szekspira

Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie – dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje jego jako aktora i nie-aktora…

Wydarzenie można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

VI Brodnicki Zlot Pojazdów Zabytkowych

VI Brodnicki Zlot Pojazdów Zabytkowych odbędzie się 29.05 od godz. 12 przy firmie „CeraKo” ul. Podgórna 65.
Wjazd jest bezpłatny, a dla każdego zarejestrowanego pojazdu przewidziany jest upominek.

W tym roku zaplanowaliśmy moc atrakcji, jakich jeszcze nie było na żadnym Zlocie!
Na specjalne zaproszenie przyjedzie do nas wyjątkowy Overland Crossy z 1918r. Pojazd o fascynującej historii, który ponad 100 lat jest już na naszych ziemiach.

Podróż w czasie? To możliwe tylko na naszym Zlocie. W kilku punktach miasta zostaną wyznaczone przystanki dla kultowego autobusu Jelcz 043 („Ogórek”), który dowiezie mieszkańców na nasz Zlot, a goście będą mogli zobaczyć miasto i poznać jego bogatą historię.

Ponadto w programie: konkurs elegancji, parada ulicami miasta, atrakcje dla dzieci, pokazy strażackie i wiele innych.

Szczegóły na fb/brodnickizlot oraz stronie brodnickizlot.com.

1234567