Igrzyska 2024 i 2028 - Paryż i Los Angeles zatwierdzone jako gospodarze

2017-09-13, 19:57  Polska Agencja Prasowa

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

O tym, że oba miasta zorganizują igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza.

31 lipca MKOl potwierdził, że Los Angeles zgłosił chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku.

W środę zostało to zatwierdzone w Limie. Jak przyznał prezydent MKOl Thomas Bach, głosowanie w przypadku obu miast było jednomyślne.

MKOl odstąpił od tradycyjnego tajnego głosowania elekronicznego. Tym razem wyboru dokonywano poprzez podniesienie rąk.

Decyzję o przyznaniu stolicy Francji organizacji igrzysk w 2024 roku z dużym zadowoleniem przyjął prezydent tego kraju Emmanuel Macron.

"Właśnie dowiedzieliśmy się dobrej nowiny" - powiedział cytowany przez agencję AFP Macron, który był na lotnisku Pointe-a-Pitre po zakończeniu wizyty na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, zniszczonych przez huragan Irma.

Macron przyznał m.in., że środowa decyzja MKOl to ogromne uznanie Francji.

"Chcę się z wami cieszyć. Te igrzyska są wasze, to zwycięstwo jest wasze" - powiedział do swoich rodaków. Jak dodał, otwiera się nowy rozdział w ciągu najbliższych siedmiu lat. "Cały kraj musi być zmobilizowany, wszystkie sportowe federacje" - zaznaczył prezydent Francji.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).

Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles.

Paryż, jak podkreślono, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Np. rozgrywki siatkówki plażowej mają się odbywać w pobliżu Wieży Eiffla, a wyścig kolarski będzie kończył się przy Łuku Triumfalnym.

Los Angeles ma cztery lata więcej na przygotowania, choć - jak twierdzi - wcale ich nie potrzebuje. Zdecydowana większość obiektów jest już bowiem gotowa.

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największą imprezę świata będą gościły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012.

Najbliższe letnie igrzyska odbędą się w 2020 roku w Tokio, a zimowe w 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu. (PAP)

Sport

Wyrok ws. korupcji w piłce nożnej. Jest wątek bydgoski

Wyrok ws. korupcji w piłce nożnej. Jest wątek bydgoski

2020-03-06, 16:50
Tenisiści stołowi z Torunia zgodnie z planem wygrali kolejny mecz Superligi

Tenisiści stołowi z Torunia zgodnie z planem wygrali kolejny mecz Superligi

2020-03-05, 20:29
Paweł Wojciechowski ambasadorem Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu [wideo]

Paweł Wojciechowski ambasadorem Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu [wideo]

2020-03-05, 17:08
Artego wygrało w Polkowicach, a Energa przegrała w Gorzowie

Artego wygrało w Polkowicach, a Energa przegrała w Gorzowie

2020-03-04, 20:41
Klaudia Breś ze srebrem mistrzostw Europy w strzelectwie - już w Bydgoszczy [dźwięk]

Klaudia Breś ze srebrem mistrzostw Europy w strzelectwie - już w Bydgoszczy! [dźwięk]

2020-03-04, 14:45
Pewne zwycięstwo toruńskich koszykarzy nad Kingiem Szczecin

Pewne zwycięstwo toruńskich koszykarzy nad Kingiem Szczecin

2020-03-04, 06:53
Bydgoskie siatkarki wygrywają i kończą sezon zasadniczy na 6. miejscu

Bydgoskie siatkarki wygrywają i kończą sezon zasadniczy na 6. miejscu

2020-03-02, 19:36
Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz ma nowego trenera

Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz ma nowego trenera

2020-03-02, 16:22
Bydgoscy siatkarze przegrali u siebie mecz ostatniej szansy na utrzymanie

Bydgoscy siatkarze przegrali u siebie mecz ostatniej szansy na utrzymanie

2020-03-01, 23:07
Paweł Wojciechowski ponownie halowym mistrzem Polski w skoku o tyczce

Paweł Wojciechowski ponownie halowym mistrzem Polski w skoku o tyczce

2020-03-01, 22:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę