Dr Radziszewski: są postępy w rehabilitacji Tomasza Golloba

2017-07-20, 13:27  Polska Agencja Prasowa
Tomasz Gollob podczas półfinału Drużynowego Pucharu Świata 2012 w Bydgoszczy. Fot. Archiwum/Ireneusz Sanger

Tomasz Gollob podczas półfinału Drużynowego Pucharu Świata 2012 w Bydgoszczy. Fot. Archiwum/Ireneusz Sanger

"Są postępy w rehabilitacji Tomasza Golloba. Pacjent może już samodzielnie siedzieć i poruszać się na wózku. Stan funkcjonalny jest o wiele lepszy" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

Gollob w klinice rehabilitacji przebywa już dwa miesiące.

"Żużlowiec jest w trakcie rehabilitacji, na etapie wzmacniania kończyn górnych, tułowia, mięśni brzucha. Jeżeli chodzi o stan funkcjonalny i sprawnościowy, to możemy mówić o etapie pionizacji. Planujemy w poniedziałek wykorzystanie specjalnego urządzenia - egzoszkieletu, który pomaga w reedukacji chodu. Oczywiście chodzi o wspomaganie chodu, gdyż Tomasz Gollob nie może jeszcze samodzielnie chodzić. To urządzenie będzie pomocne w rehabilitacji" - wskazał dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że będzie to test, który umożliwi ocenę przydatności tego urządzenia w rehabilitacji sportowca. Etap leczenia zdaniem specjalisty jest typowy dla uszkodzenia kręgosłupa, którego doznał pacjent.

"Stan neurologiczny Golloba jest podobny do obserwowanego kilka tygodni temu. Specjalnie się nie zmienił, ale bardzo pozytywnie zmienił się stan funkcjonalny. Żużlowiec jest wzorowym pacjentem. Jest bardzo zaangażowany we współpracę z lekarzami i rehabilitantami. Podchodzi rzeczowo do sprawy i rozumie własne dolegliwości. Bardzo dobrze nam się z nim współpracuje" - dodał dr Radziszewski.

Ocenił, że to niezwykle ważne dla postępów rehabilitacji. Nie był w stanie podać przybliżonego terminu opuszczenia kliniki rehabilitacji przez żużlowca.

"Będziemy go rehabilitowali tak długo, jak będziemy widzieli efekty wykonywanej pracy. To także będzie zależało od samego Golloba. W najbliższym czasie pacjent na pewno u nas pozostanie. Postępy są na miarę schorzenia, doznanego urazu" - podsumował dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Sport

Emocje na Tor-Torze. Zwycięstwo hokeistów Energi

Emocje na Tor-Torze. Zwycięstwo hokeistów Energi

2020-02-02, 21:14
Prawdziwy horror w Radomiu dla toruńskich koszykarzy

Prawdziwy horror w Radomiu dla toruńskich koszykarzy

2020-02-02, 18:16
Koszykarze Anwilu znów pokonali Astorię po ciężkim boju w derbach regionu [DŹWIĘK]

Koszykarze Anwilu znów pokonali Astorię po ciężkim boju w derbach regionu [DŹWIĘK]

2020-02-02, 18:07
Niedzielne podium w Sapporo bez polskich skoczków narciarskich

Niedzielne podium w Sapporo bez polskich skoczków narciarskich

2020-02-02, 06:57
Katarzynki przegrały u siebie ze Ślęzą Wrocław

"Katarzynki" przegrały u siebie ze Ślęzą Wrocław

2020-02-01, 19:55
Zwycięstwo pierwszoligowych siatkarek ze Świecia w Wieliczce

Zwycięstwo pierwszoligowych siatkarek ze Świecia w Wieliczce

2020-02-01, 19:28
Koszykarki Artego rozgromiły we własnej hali AZS Poznań

Koszykarki Artego rozgromiły we własnej hali AZS Poznań

2020-02-01, 18:45
Ważne zwycięstwo grudziądzkich tenisistów stołowych w Lotto-Superlidze

Ważne zwycięstwo grudziądzkich tenisistów stołowych w Lotto-Superlidze

2020-02-01, 18:33
70 lat Polskiego Związku Motorowego, 90-lecie Sobiesława Zasady

70 lat Polskiego Związku Motorowego, 90-lecie Sobiesława Zasady

2020-02-01, 18:26
Dawid Kubacki nie schodzi z podium. Już po raz 10. z rzędu

Dawid Kubacki nie schodzi z podium. Już po raz 10. z rzędu!

2020-02-01, 10:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę