LŚ siatkarzy - Polska pokonała Iran i liczy się w grze o awans do Final Six

2017-06-17, 23:08  Polska Agencja Prasowa
Na zdjęciu polscy siatkarze cieszący się z punktu podczas sobotniego meczu z Iranem. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Na zdjęciu polscy siatkarze cieszący się z punktu podczas sobotniego meczu z Iranem. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Siatkarze reprezentacji Polski pokonali Iran 3:0 w sobotnim meczu turnieju interkontynentalnego Ligi Światowej w Łodzi. To czwarte zwycięstwo biało-czerwonych w tegorocznych rozgrywkach, które przedłużyło ich szanse na awans do Final Six.

Biało-czerwoni do meczu z Iranem przystępowali z nożem na gardle, bowiem ich sytuację w tabeli skomplikowała czwartkowa porażka 0:3 z Rosją w katowickim Spodku. Do tego ich sobotni rywal był górą (3:1) w pierwszym tegorocznym turnieju LŚ w Pesaro.

Rewanż przed własną publicznością podopieczni włoskiego trenera Ferdinando De Giorgiego, który w pierwszej szóstce za Bartosza Kurka wystawił Rafała Buszka, zaczęli zdeterminowani i od mocnego uderzenia.

Buszek już przy pierwszej zagrywce popisał się asem, a w dalszej części otwierającego seta polscy siatkarze potwierdzili dobrą dyspozycję. Po bloku Mateusza Bieńka na Masoudzie Gholami na przerwę techniczną schodzili prowadząc 8:5, a po powrocie na boisko świetnie spisywał się Dawid Konarski. Po jego kolejnych atakach biało-czerwoni wygrywali 11:7 oraz 16:10 i do końca partii w pełni kontrolowali wydarzenia na parkiecie.

Atakujący biało-czerwonych doprowadził też do piłki setowej (24:17), którą blokiem na Miladzie Ebadipour wykorzystał Bartłomiej Lemański.

Pewne zwycięstwo i doping ok. 10 tys. kibiców na trybunach Atlas Areny uskrzydlił polski zespół. Drugą odsłona rozpoczęła się od jego prowadzenia 4:1. Skutecznie akcje kończył Michał Kubiak, a po ataku ze środka Lemańskiego było 8:5.

Później rywalom udało się złapać oddech i zbliżyć na punkt (11:10 i 12:11), ale kiedy podopieczni De Giorgiego wrócili na swój poziom gry znów objęli wyraźne prowadzenie – 16:12 i 19:13 po skutecznych blokach. Polacy byli też prawie bezbłędni w ataku, a ostatni punkt w tej partii zdobył dobrze dyrygujący grą Fabian Drzyzga.

Najbardziej wyrównany okazał się trzeci set. Tym razem to drużyna z Bliskiego Wschodu prowadziła 8:6 na pierwszej przerwie technicznej. Walka punkt za punkt trwała do stanu 15:16. Wówczas na zagrywce pojawił się Buszek i po pięciu zdobytych punktach z rzędu Polacy prowadzili 20:16. Przewagę utrzymali do końca meczu, który zakończył atakiem Bieniek.

Najlepszym zawodnikiem spotkania (MVP) wybrano kapitana biało-czerwonych Kubiaka.

Trzy punkty pozwoliły ekipie De Giorgiego zachować realne szanse na awans do turnieju finałowego w Kurytybie. Obecny bilans biało-czerwonych w LŚ to cztery zwycięstwa i cztery porażki. W niedzielę, w ostatnim meczu fazy interkontynentalnej Polacy zmierzą się z USA (godz. 20.25).

W pierwszym sobotnim spotkaniu w Łodzi siatkarze Rosji pokonali 3:2 USA.

W fazie interkontynentalnej rywalizuje 12 zespołów. Do Final Six w Kurytybie (4-8 lipca) zakwalifikuje się pięć drużyn najwyżej notowanych w tabeli oraz - jako gospodarz - Brazylia. Oprócz Katowic i Łodzi, w ostatnich turniejach fazy interkontynentalnej siatkarze rywalizują w Cordobie (Argentyna, Serbia, Brazylia, Bułgaria) oraz Antwerpii (Belgia, Francja, Włochy, Kanada).

mecze niedzielne:
Rosja - Iran 17.25
Polska - USA 20.25

Polska - Iran 3:0 (25:17, 25:18, 25:22)

Polska: Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Bartłomiej Lemański, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Maciej Muzaj, Grzegorz Łomacz

Po wygranym przez Polskę 3:0 meczu z Iranem w turnieju Ligi Światowej siatkarzy w Łodzi powiedzieli:

Ferdinando De Giorgi (trener reprezentacji Polski): "Dzisiaj mieliśmy bardzo dużą chęć, by zagrać inny mecz, niż w czwartek, kiedy przegraliśmy 0:3 z Rosją. Gratuluję chłopakom, którzy byli cały czas w grze. Widać było ich zaangażowanie od początku do końca. To, oprócz trzech punktów, jest dla mnie najważniejsze".

Paweł Zatorski (libero reprezentacji Polski): "Bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa. Zagraliśmy lepiej niż z Rosją, skupiliśmy się na swojej grze i wyeliminowaliśmy sporo błędów, które popełnialiśmy w Katowicach. Gdy z Rosją przegraliśmy 0:3 nie czuliśmy się najgorsi na świecie, ale teraz, gdy wygraliśmy 3:0 z Iranem też nie czujemy się najmocniejsi na świecie. Zachowujemy spokój".

Igor Kolakovic (trener reprezentacji Iranu): "Przede wszystkim chcę pogratulować zwycięstwa trenerowi Polaków, bo we wszystkich elementach Polacy zagrali lepiej od nas. Myślę, że nie zagraliśmy dobrze, lecz tak, jak pozwolili nam na to przeciwnicy. W trzecim secie prowadziliśmy 16:15, ale rywale zaczęli na nas naciskać krótką zagrywką i straciliśmy kilka punktów z rzędu".

Saeid Marouflakrani (kapitan reprezentacji Iranu): "Nie wiem, co mam powiedzieć. Popełniliśmy wiele błędów. Rywale górowali we wszystkich momentach tego meczu. W trzecim secie przez chwilę mieliśmy szansę grać swoją siatkówkę, ale znów popełniliśmy za dużo błędów. Polacy dobrze zagrywali i mieliśmy problemy z przyjęciem".

Aktualna tabela Ligi Światowej (1. dywizja):

miejsce drużyna mecze (z-p) punkty sety
1. Francja 8 (7-1) 22 23:7
2. Serbia 8 (6-2) 18 20:11
3. Brazylia 8 (5-3) 16 19:13
4. Belgia 8 (4-4) 14 18:16
5. Polska 8 (4-4) 12 16:16
6. Rosja 8 (4-4) 11 16:16
7. Bułgaria 8 (4-4) 10 15:19
8. Kanada 8 (4-4) 9 15:19
9. USA 8 (3-5) 11 16:15
10. Iran 8 (3-5) 7 11:20
11. Argentyna 8 (2-6) 8 12:21
12. Włochy 8 (2-6) 6 12:20

Mówi Rafał Buszek, siatkarz reprezentacji Polski

Mówi Mateusz Bieniek, siatkarz reprezentacji Polski

Czy w niedzielę Polacy wygrają z USA?

100%

0%

Głosowanie zakończone 18 czerwca o godz. 20:25. Dziękujemy za Wasze głosy!

Sport

Anioły Toruń przedłużyły serię. Wygrana w trzech setach, choć beniaminek się postawił

Anioły Toruń przedłużyły serię. Wygrana w trzech setach, choć beniaminek się postawił

2025-12-11, 22:06
LM: Z polskich klubów wygrała tylko Barcelona. City pokonało Real w hicie [wyniki 6. kolejki]

LM: Z „polskich” klubów wygrała tylko Barcelona. City pokonało Real w hicie [wyniki 6. kolejki]

2025-12-10, 23:57
Pałac Bydgoszcz postraszył faworyta. Wywalczony punkt w Łodzi w starciu z ŁKS-em

Pałac Bydgoszcz postraszył faworyta. Wywalczony punkt w Łodzi w starciu z ŁKS-em

2025-12-10, 22:01
Zawisza zna rywala w 14 PP. Bydgoszczanie z szansą na sukces, rywalem drugoligowiec

Zawisza zna rywala w 1/4 PP. Bydgoszczanie z szansą na sukces, rywalem drugoligowiec

2025-12-10, 12:47
Szukali rozwiązań, by zachęcić ludzi do ruchu. Odbyło się II Kujawsko-Pomorskie Forum Sportu

Szukali rozwiązań, by zachęcić ludzi do ruchu. Odbyło się II Kujawsko-Pomorskie Forum Sportu

2025-12-09, 21:25
Lekkoatletyczne HMŚ: Sportowcy bili w dzwon Tuba Dei na 100 dni przed imprezą w Toruniu [wideo]

Lekkoatletyczne HMŚ: Sportowcy bili w dzwon Tuba Dei na 100 dni przed imprezą w Toruniu [wideo]

2025-12-09, 17:24
Wiktor Przyjemski: Chcę zapisać się na kartach historii Polonii. Przede mną kolejna nauka

Wiktor Przyjemski: Chcę zapisać się na kartach historii Polonii. Przede mną kolejna nauka

2025-12-09, 08:46
MŚ: Polki zwycięstwem zakończyły udział w mistrzostwach. Biało-czerwone zajęły 11. miejsce

MŚ: Polki zwycięstwem zakończyły udział w mistrzostwach. „Biało-czerwone” zajęły 11. miejsce

2025-12-08, 21:30
Pałac bez niespodzianki. Mistrzynie Polski zdecydowanie lepsze. Bydgoski klub trafi przyjmującą

Pałac bez niespodzianki. Mistrzynie Polski zdecydowanie lepsze. Bydgoski klub trafi przyjmującą

2025-12-08, 20:21
Polscy piłkarze zostali mistrzami świata. Wygrali w sześcioosobowej odmianie

Polscy piłkarze zostali mistrzami świata. Wygrali w sześcioosobowej odmianie

2025-12-08, 18:41
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę