Była mistrzyni Wimbledonu zawieszona za doping. Przed tenisistką cztery lata przerwy od gry
Mistrzyni Wimbledonu z 2023 roku, Czeszka Marketa Vondrousova zawieszona na cztery lata. Powodem kary jest odmowa poddania się testowi antydopingowemu w grudniu minionego roku.
Informację w tej sprawie przekazała Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA). – Vondrousova nie oddała próbki podczas próby kontrolnej przeprowadzonej poza zawodami w jej domu około godziny 20:00 dnia 3 grudnia 2025 roku – podano w oświadczeniu.
Czeszka tłumaczyła, że komisarz niemieckiej agencji antydopingowej nie zachował się zgodnie z procedurami podczas kontroli, dlatego nie wpuszczono go do jej mieszkania. 26-latka dodała, iż stres, zły stan psychiczny i obawy o bezpieczeństwo wpłynęły na jej decyzję. ITIA nie przyjęła jednak tego uzasadnienia.
Zawieszenie ma obowiązywać do 21 czerwca 2030 roku. Tenisistka może odwołać się od tej decyzji do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).
Vondrousova najwyżej w rankingu WTA była notowana na szóstym miejscu. Obecnie jest 122., a ostatni oficjalny mecz rozegrała 14 stycznia, gdy oddała walkowerem pojedynek drugiej rundy turnieju w Adelajdzie z powodu kontuzji barku.