Bohaterem części widowiska przeznaczonej na zaprezentowanie gospodarza kolejnych igrzysk, był Tom Cruise. Gwiazdor Hollywoodu popisał się kaskaderskim skokiem na linie z dachu stadionu na płytę/fot. Caroline Blubmerg, PAP/EPA
Przewodniczący MKOl Thomas Bach oficjalnie zamknął na Stade de France pod Paryżem Igrzyska XXXIII Olimpiady. Następne odbędą się w 2028 roku w Los Angeles. Zgasł znicz, który podczas trwających 16 dni zawodów unosił się w balonie nad stolicą Francji.
– To były igrzyska sensacyjne od początku do końca, ośmielę się powtórzyć: to były igrzyska Seine-sacyjne – mówił Bach, używając gry słów i nawiązując do otwarcia imprezy nie na stadionie, lecz na Sekwanie (Seine). – Igrzyska olimpijskie były świętem sportowców, świętem w najlepszym wydaniu. Pierwsze zorganizowane zgodnie z naszą agendą, bardziej miejskie, z pełnym parytetem płci – powiedział.
– Francja się pokazała. Pokazaliśmy, że jesteśmy narodem kibiców, którzy nigdy nie chcą przestać śpiewać. Pokazaliśmy światu najpiękniejsze oblicze Francji – mówił z kolei Estanguet i wymienił rekordy, jakie padły podczas igrzysk: najwięcej kibiców w historii, najwięcej decybeli na arenach olimpijskich, najwięcej... propozycji małżeńskich między uczestnikami igrzysk oraz najwięcej medali dla reprezentacji Francji.
– Chcieliśmy inspiracji, dostaliśmy Leona Marchanda – dodał Estanguet, odnosząc się do sukcesów francuskiego pływaka, który zdobył w Paryżu cztery złote medale. W niedzielę tuż przed północą Marchand przyniósł ogień olimpijski z ogrodów Tuileries na Stade de France. Razem z innymi słynnymi sportowcami pływak zgasił płomień. Polscy chorąży: Szeremeta i Głazunow
Ceremonia na Stade de France, narodowym stadionie Francji na północnych przedmieściach stolicy, rozpoczęła się od „Marsylianki” i defilady sportowców. Polską flagę nieśli pięściarka Julia Szeremeta, która w sobotę wywalczyła srebrny medal, oraz kanadyjkarz Wiktor Głazunow.
Sportowcy wchodzili na płytę boiska ze swoimi reprezentacjami, ale później grupy się mieszały. Defiladzie towarzyszyły szlagiery Charles'a Aznavoura, Joe Dassina. Ta część uroczystości miała bardziej tradycyjny przebieg niż otwarcie igrzysk na Sekwanie, choć reżyserem był również Thomas Jolly.
W czasie ceremonii odbyła się dekoracja medalistek olimpijskich przedpołudniowego maratonu i zagrano hymn holenderski dla triumfatorki Sifan Hassan. Zawodniczki dekorował Thomas Bach. Przedstawiono także nowych członków Komisji Zawodniczej MKOl. Wybory w wiosce olimpijskiej w Paryżu wygrała siedmiokrotna złota medalistka w sprintach Amerykanka Allyson Felix. Mandaty otrzymali także: niemiecka gimnastyczka Kim Bui, australijska kajakarka górska Jessica Fox oraz nowozelandzki tenisista Marcus Daniell.
W części artystycznej wystąpiło około stu tancerzy, akrobatów i artystów cyrkowych. Przedstawiono futurystyczną wizję świata z tajemniczymi istotami, które odbudowują symbol igrzysk: pięć kół olimpijskich.
Wyczyn kaskaderski Toma Cruise’a
Kolejne igrzyska odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, więc flagę olimpijską od gospodarzy przejęli przedstawiciele amerykańskiej metropolii – mer Paryża Anne Hidalgo przekazała ją burmistrzowi Karen Bass.
Bohaterem części widowiska, przeznaczonej na zaprezentowanie gospodarza kolejnych igrzysk, był Tom Cruise. Gwiazdor Hollywoodu popisał się kaskaderskim skokiem na linie z dachu stadionu na płytę, przybił „piątki” sportowcom i przejął flagę olimpijską.
Podobnie jak Paryż, goszczący igrzyska trzykrotnie – w 1900, 1924 i 2024 roku, Los Angeles zorganizuje je po raz trzeci, po tych w 1932 i 1984 roku.
Najniższa w historii pozycja Polski w tabeli medalowej
W tegorocznych igrzyskach wzięło udział 10 714 sportowców z 206 krajów świata. Rozdano 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach sportu, niewiele mniej niż trzy lata temu w Tokio, gdzie padł rekord – 339 kompletów medali w 33 dyscyplinach.
Z Polski wystartowało 215 zawodników, którzy wywalczyli 10 medali, ale tylko jeden złoty oraz cztery srebrne i pięć brązowych. Mistrzynią olimpijską została Aleksandra Mirosław we wspinaczce na czas.
Dało to biało–czerwonym najniższą w historii 42. pozycję w tabeli medalowej. W Tokio w 2021 roku Polacy zajęli 17. miejsce z dorobkiem 14 medali: czterech złotych oraz pięciu srebrnych i pięciu brązowych.
Po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło Stanom Zjednoczonym (40–44–42), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (40–27–24) i Japonia (20–12–13). Taka sama kolejność była w Tokio. Gospodarze, na piątym miejscu w tabeli, zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów, zdobywając 64 medale, w tym 16 złotych.
Polska Agencja Prasowa/Marta Pietrewicz2019-09-25, 12:00
Reprezentacja Polski pozostanie w najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów. Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował o powiększeniu elity z 12 do 16 drużyn… Czytaj dalej »
Polska Agencja Prasowa/Marta Pietrewicz2019-09-25, 09:01
Około godz. 18.20 polscy siatkarze wylądowali w Lublanie - poinformował na Twitterze PZPS, udostępniając zdjęcie ekipy zrobione po przylocie przez jednego… Czytaj dalej »
Polska Agencja Prasowa/Marcin Pawlicki2019-09-24, 18:14
Środowym meczem o Superpuchar Polski w Kaliszu pomiędzy Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski a Anwilem Włocławek zainaugurowany zostanie krajowy sezon w… Czytaj dalej »
Polska Agencja Prasowa/Agnieszka Niedziałek/IAR2019-09-23, 23:12
Polscy siatkarze wygrali w Apeldoorn z Niemcami 3:0 (25:19, 25:21, 25:18) w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Biało-czerwoni na półfinał przeniosą się do… Czytaj dalej »
Polska Agencja Prasowa/Radosław Gielo + inf. własna2019-09-23, 17:50
Mistrz kraju Piast Gliwice spotka się z trzecioligową Unią Skierniewice, broniąca trofeum Lechia Gdańsk z drugoligowym Gryfem Wejherowo, a Legia Warszawa… Czytaj dalej »
'Brakuje mi złotego medalu' - powiedział w rozmowie z PAP Michał Sokołowski, najlepszy polski koszykarz minionego sezonu ekstraklasy, który nowe rozgrywki… Czytaj dalej »
Polska Agencja Prasowa/Agnieszka Niedziałek/IAR2019-09-23, 11:30
Ćwierćfinał z Niemcami w Apeldoorn o godz. 20 ma być pierwszym prawdziwym sprawdzianem formy polskich siatkarzy w mistrzostwach Europy. Mecz będzie miał… Czytaj dalej »
Żużlowcy Fogo Unii Leszno wywalczyli tytuł drużynowego mistrza Polski. W rewanżowym meczu finałowym pokonali Betard Spartę Wrocław 59:31. Czytaj dalej »
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Rozumiem i wchodzę na stronę