Soczi - złote igrzyska Polaków

2014-02-23, 13:44  Polska Agencja Prasowa

Kończące się w niedzielę igrzyska olimpijskie w Soczi były najlepszymi zimowymi w wykonaniu polskich sportowców. Zdobyli, jak w 2010 roku w Vancouver, sześć medali, w tym aż cztery złote, do tego srebrny i brązowy. W klasyfikacji krajów zajęli 11. miejsce.

Cztery lata temu przywieźli z Kanady tylko jeden medal z najcenniejszego kruszcu. W biegu na 30 km techniką klasyczną zwyciężyła Justyna Kowalczyk.

Triumfalny marsz w Soczi rozpoczął się 9 lutego od sukcesu Kamila Stocha na średniej skoczni. Podopieczny trenera Łukasza Kruczka zwyciężył w wielkim stylu. Drugiego Słoweńca Petera Prevca wyprzedził aż o 12,7 pkt. Tylko Austriak Anton "Toni" Innauer w 1980 roku w Lake Placid i Fin Matti Nykaenen osiem lat później w Calgary wygrali olimpijskie konkursy na takim obiekcie z większą przewagę.

Cztery dni później swoją dominację na 10 km "klasykiem" potwierdziła Kowalczyk. Narciarce z Kasiny Wielkiej w odniesieniu sukcesu nie przeszkodziła nawet złamana kość lewej stopy. Druga Szwedka Charlotte Kalla była wolniejsza aż o 18,4 s.

Wyjątkową datą był 15 lutego. W sobotnie popołudnie wielkich emocji dostarczył kibicom Zbigniew Bródka. Pochodzący z Głowna panczenista rywalizował na 1500 m. Po swoim przejeździe zajmował pierwsze miejsce, a do końca pozostawały jeszcze trzy pary. Kiedy do rywalizacji przystępowała ostatnia było wiadomo, że Polak stanie na podium.

Holender Koen Verweij pokonał dystans w czasie 1.45,00 - dokładnie takim samym, jak Bródka. Wtedy sędziowie zmierzyli przejazdy obu zawodników z dokładnością do tysięcznej części sekundy. Okazało się, że Polak był lepszy o 0,003 s, czyli w przeliczeniu ok. 4 cm.

Wieczorem na najwyższym stopniu podium ponownie stanął Stoch. Na dużej skoczni nie wygrał aż tak wyraźnie. Japończyka Noriakiego Kasaiego pokonał o 1,3 pkt. To wystarczyło, by zostać trzecim skoczkiem w historii, który wywalczył dwa indywidualne złota, po Finie Nykaenenie i Szwajcarze Simonie Ammannie, który dokonał tej sztuki dwukrotnie.

Na kolejne medale polscy kibice musieli poczekać dokładnie tydzień. W sobotę 22 lutego w odstępie niespełna pół godziny miejsca na podium wywalczyły obie drużyny w łyżwiarstwie szybkim.

Najpierw w pojedynku o brązowy medal Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański pokonali Kanadyjczyków. Następnie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak uległy w finale niesamowitym Holenderkom. Srebrny medal otrzymała także Natalia Czerwonka, która biegła w ćwierćfinale i półfinale.

W 2018 roku gospodarzem igrzysk będzie południowokoreańskie Pyeongchang. (PAP)

Sport

Ekstraklasa siatkarzy - Łuczniczka utrzymała się w rozgrywkach Pierwszy mecz o złoto dla ZAKSY

Ekstraklasa siatkarzy - Łuczniczka utrzymała się w rozgrywkach! Pierwszy mecz o złoto dla ZAKSY

2017-04-19, 22:23

Nie doszło do porozumienia między PZLA a trenerem Anity Włodarczyk

2017-04-19, 19:34

Strzała Walońska - Michał Kwiatkowski siódmy, zwycięstwo Valverde

2017-04-19, 18:30

Ekstraklasa siatkarek - Chemik blisko kolejnego mistrzostwa

2017-04-19, 15:25

3 maja w Krakowie towarzyski mecz żużlowy Polska - Australia

2017-04-19, 15:20

Ekstraklasa siatkarzy - Mariusz Wlazły: gra o złoto jest wielką nagrodą

2017-04-19, 10:37

Strzała Walońska - Michał Kwiatkowski i Rafał Majka na starcie

2017-04-19, 10:31
Sportowa środa - Artego rozpoczyna walkę o brąz

Sportowa środa - Artego rozpoczyna walkę o brąz

2017-04-19, 10:23
Ekstraklasa siatkarzy - pierwszy mecz o brąz dla Jastrzębskiego Węgla

Ekstraklasa siatkarzy - pierwszy mecz o brąz dla Jastrzębskiego Węgla

2017-04-19, 08:15
Liga Mistrzów - gol Lewandowskiego nie pomógł Bayernowi

Liga Mistrzów - gol Lewandowskiego nie pomógł Bayernowi

2017-04-19, 08:04
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę