Oficjalnie: Rosjanie i Białorusini mogą wziąć udział w IO pod neutralną flagą

2023-12-08, 17:48  PAP/Redakcja
Rosjanie i Białorusini wystartują na igrzyskach olimpijskich/fot.: pixabay.com

Rosjanie i Białorusini wystartują na igrzyskach olimpijskich/fot.: pixabay.com

Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów. Decyzję w tej sprawie oznajmił Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Zawodnikom z tych krajów zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę. W ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych dopuściło ich do startu w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk. Trzy dni temu międzynarodowe federacje zarekomendowały MKOl-owi dopuszczenie Rosjan i Białorusinów jako sportowców neutralnych do zmagań w Paryżu.

Ostatecznie MKOl przywrócił wspomnianych sportowców do rywalizacji. Jak wszyscy inni, zawodnicy neutralni będą musieli przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na igrzyskach, w tym przepisów antydopingowych. Ponadto, jak wszyscy, podpiszą przed startem zaktualizowane „warunki uczestnictwa”. Zawierają one m.in. zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym „misji pokojowej ruchu olimpijskiego”.

W komunikacie MKOl ujawniono, że zgoda na start pod neutralnym sztandarem nie obejmuje zawodów drużynowych. Warunkiem udziału w IO będzie także potwierdzenie, iż zawodnik lub zawodniczka nie wspiera aktywnie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża, jest ośmiu Rosjan i trzech Białorusinów.

Ryszard Bosek i Tomasz Kucharski skomentowali decyzję MKOl-u. Źródło: Redakcja Sportowa PR/R. Bała

Sport

PGE Ekstraliga - Spotkania GKM-u i Apatora przełożone, na trybunach pojawią się kibice

PGE Ekstraliga - Spotkania GKM-u i Apatora przełożone, na trybunach pojawią się kibice

2021-05-07, 17:06
Tauron 1. Liga - Jan Galabov nie do zatrzymania w Łuczniczce. Visła o krok od brązu

Tauron 1. Liga - Jan Galabov nie do zatrzymania w Łuczniczce. Visła o krok od brązu

2021-05-06, 21:13
PZKosz - Koszykarze z regionu powalczą o awans na Igrzyska

PZKosz - Koszykarze z regionu powalczą o awans na Igrzyska

2021-05-06, 11:14
Nowy klub i nowa akademia. Wilfredo Leon Venero buduje siatkówkę w Toruniu

Nowy klub i nowa akademia. Wilfredo Leon Venero buduje siatkówkę w Toruniu

2021-05-05, 19:17
Piłkarskie ME 2021 - Będzie więcej piłkarzy w kadrze. Wszystko przez koronawirusa

Piłkarskie ME 2021 - Będzie więcej piłkarzy w kadrze. Wszystko przez koronawirusa

2021-05-04, 15:45
Tauron 1. Liga - Visła przegrywa we Wrocławiu. W rywalizacji o brąz mamy remis

Tauron 1. Liga - Visła przegrywa we Wrocławiu. W rywalizacji o brąz mamy remis

2021-05-04, 11:57
Pod patronatem Wilfredo Leona, w Toruniu powstaje nowy klub siatkarski

Pod patronatem Wilfredo Leona, w Toruniu powstaje nowy klub siatkarski

2021-05-04, 10:36
eWinner 1. Liga - Polonia przegrywa w Krośnie

eWinner 1. Liga - Polonia przegrywa w Krośnie

2021-05-03, 17:54
eWinner 2. Liga - Olimpia wygrywa Z Elblągiem. Walka o utrzymanie trwa [wideo]

eWinner 2. Liga - Olimpia wygrywa Z Elblągiem. Walka o utrzymanie trwa [wideo]

2021-05-02, 16:11
Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali Ligę Mistrzów

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali Ligę Mistrzów!

2021-05-02, 11:18
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę