Wiatraki, bitwa z Krzyżakami, tajemnicze napisy... Odkrywamy bogatą historię Radziejowa [zdjęcia]
Radziejów to prawdziwy raj dla poszukiwaczy skarbów! W „Wakacyjnym przewodniku po regionie” wybraliśmy się na spacer, szukając m.in. śladów pierwszych wiatraków na Kujawach, żydowskiej społeczności miasta, a z radziejowskiej górki oglądaliśmy miejsce, gdzie polscy rycerze mogli walczyć z Krzyżakami.
Opowiedzieliśmy też o zaręczynach córki króla Władysława Jagiełły, które na radziejowskim zamku odbyły się w 1422 roku. Obejrzeliśmy też tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat, które wydrapane zostały na murze jednego z kościołów. Dowiedzieliśmy się też, czym są dołki pokutne, opowiedzieliśmy o spaleniu na stosie 14 czarownic oraz o burmistrzu miasta zabitym przez piorun.
Naszym przewodnikiem był Krzysztof Wątrobicz – bibliotekarz, historyk, poszukiwacz i regionalista na co dzień związany z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Radziejowie.
Spacer po mieście zaczęliśmy przy pomniku upamiętniającym społeczność żydowską Radziejowa. – Radziejów był pierwszym miastem na Kujawach, w którym pojawia się wzmianka o Żydach – to był rok 1432. Żydzi częściowo zamieszkiwali poza miastem, częściowo w mieście, duże osadnictwo żydowskie przypada na XIX wiek, początek XX wieku – opowiadał przewodnik. – Przed II wojną światową Żydzi stanowili od 13 do 15 proc. mieszkańców Radziejowa. Przez kilkaset lat współtworzyli nasze miasto. Najlepiej zaopatrzoną biblioteką w 1929 roku w Radziejowie była biblioteka żydowska, pierwszym klubem sportowym był klub żydowski – założony w 1930 „Makabi”. Żydzi zajmowali się handlem, rzemiosłem – wyliczał.
Z radziejowskiej górki można zobaczyć miejsce, gdzie prawdopodobnie rozegrała się pierwsza faza bitwy pod Płowcami. – Pierwsza faza bitwy zaczęła się bliżej Radziejowa, niż Płowiec – była nazywana „bitwą na radziejowskim polu” – tłumaczył regionalista.
Również na tej górce stały pierwsze kujawskie wiatraki. – Pierwsza wzmianka o wiatraku na Kujawach pochodzi z roku 1322 – z Radziejowa właśnie. Władysław Łokietek zezwolił mieszkańcom Radziejowa na wybudowanie wiatraka i korzystania z łąk i bagien, które były wokół miasta. Tych wiatraków na radziejowskiej górce było co najmniej trzy. Ostatni wiatrak, koło liceum, spalił się w roku 1987 – opowiadał.
Można także przejść szlakiem niestniejących obiektów Radziejowa – w którym dawniej były m.in. cztery, a nie, jak obecnie, dwa kościoły. Na murach jednego z nich wydrapane są tajemnicze napisy…
Cała relacja ze spaceru po Radziejowie poniżej. Inne propozycje naszego „Wakacyjnego przewodnika po regionie” znajdują się TUTAJ.
W „Wakacyjnym przewodniku po regionie” przez całe wakacje odwiedzamy miejsca atrakcyjne, intrygujące, ciekawe naszego regionu. Takie, które są turystycznymi „perełkami”, ale nie wszyscy o nich wiedzą. Albo wiedzą, słyszeli, ale nigdy tam nie byli.
Zobacz także
Mamy piękny Zalew Koronowski, choć plany były większe: drugie Mazury, a może i Saint-Tropez [zdjęcia]
2026-08-14, 09:03„Wakacyjny przewodnik po regionie' nie mógł pominąć jednego z najważniejszych kurortów Pomorza i Kujaw. Nasz reporter Tomasz Kaźmierski był nad Zalewem Koronowskim. To miejsce ma ciekawą historię i wielki potencjał, który w dużej… Czytaj dalej »
Zawołanie, dźwięki trąby i dzwonu. Tak się wkracza na teren Grodu Foluszek [zdjęcia]
2026-08-13, 09:01Co trzeba zrobić aby dostać się do Grodu Foluszek? Nasza reporterka musiała krzyczeć i uruchomić dzwon przy wrotach, zanim dostała szansę na rozmowę z kasztelanem. O tym miejscu opowiadaliśmy w „Wakacyjnym przewodniku po regio… Czytaj dalej »
Wszystkiego o jajku dowiesz się w...Jajkowie. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie" zaglądamy do wioski tematycznej
2026-08-10, 09:20To tam przez cały rok trwa Wielkanoc, odbywają się warsztaty zdobienia jajek, działa galeria jajka i obowiązuje jajeczne menu. W „ Wakacyjnym przewodniku po regionie' wybraliśmy się do Jajkowa (powiat brodnicki), gdzie działa wioska… Czytaj dalej »
W Gostycynie historia kołem się toczy i pędzi po torach [„Wakacyjny przewodnik po regionie”]
2026-08-07, 08:55W Borach Tucholskich zachwycają nie tylko leśne krajobrazy. Atrakcje, które przykuwają uwagę turystów, stoją tuż przy drodze. To zabytkowe pojazdy z wyjątkową historią. Czytaj dalej »
Ruiny zamku w Bobrownikach przyciągają niczym „magnes”. Gmina z bogatą historią w „Wakacyjnym przewodniku po regionie”
2026-08-05, 09:20W lasach bogactwo grzybów, w rzece - ryb. Do tego turystyczne szlaki rowerowe i ruiny zamku malowniczo położone nad Wisłą, a w Wiśle wraki statków. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie” odwiedziliśmy gminę Bobrowniki. To raj… Czytaj dalej »
To tutaj kręcono serial „Pan Samochodzik i templariusze" [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-08-03, 09:00W jednej z izb można spotkać ducha, a w innej położyć się na łożu sprawiedliwości. Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas na zamku w Radzyniu Chełmińskim? Czytaj dalej »
Zaglądamy do „Kujawskiej Jerozolimy" [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-07-31, 09:00Kalwarię Pakoską tworzą 24 kapliczki i 2 kościoły rozlokowane na ponad 30 ha parku. Jeszcze tam nie byliście? To posłuchajcie. Czytaj dalej »
Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności. Wdecki Park Krajobrazowy w „Wakacyjnym przewodniku po regionie"
2026-07-29, 09:40Mieszkańcy dużych miast coraz częściej podczas urlopu szukają przede wszystkim spokoju i ciszy. Wiemy już, że cisza stała się dziś swoistym luksusem, a problemem jest także zanieczyszczenie światłem, które utrudnia podziwianie… Czytaj dalej »
Wycieczka rowerem po regionie? Koniecznie odwiedź Bory Tucholskie! [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-07-22, 09:20Bory Tucholskie to dobre miejsce na rowerowe wycieczki. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie' podpowiadamy między innymi, w jaki sposób zaplanować wycieczkę, jak wytyczyć trasę, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje oraz na co warto… Czytaj dalej »