Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja Kopernika.
Ekspozycja zatytułowana „Ład i zgiełk” ilustruje średniowieczne życie.
– Ta ulica to byt trochę tajemniczy, bo do dziś nie wiemy dlaczego się tak nazywała. Możemy tę nazwę chyba połączyć z Krzyżakami, którzy tę świętą bardzo czcili, wprowadzili ją także do kalendarza liturgicznego – powiedziała kuratorka Alicja Marika Lubowicka.
Według badań historyków w XV wieku funkcjonowało na ul. Św. Anny 18 samodzielnych ekonomicznie działek mieszkalnych i 5 tzw. bud. W 1394 roku było tu 30 właścicieli i 17 lokatorów, w 1450 roku już 10 właścicieli.
Ulica i okolica miała elitarny charakter mieszkalny. Już w 1394 roku mieszkał tu rajca i ławnik, zaś w 1450 roku 2 rajców i ławnik. W XVI wieku charakter ten zaczął się zmieniać, a północne działki pierzei dzisiejszej ul. Kopernika połączono z zabudowaniami południowej linii Rynku Staromiejskiego. W 1550 roku mieszkało tu 11 właścicieli i wzrosła liczba lokatorów, a także spichlerzy. Jak mogło wyglądać życie ich mieszkańców? Jaki był wpływ umiejscowienia katedry i bramy miejskiej w okolicy?
W latach 70 – tych XX wieku pod dzisiejszym poziomem drogi odkryto relikty ulicy w postaci średniowiecznych dranic posadowionych na legarach, zachowane fragmenty ścieku, a na obrzeżach poziomy osadnicze oraz ocembrowaną studnię z XIII wieku.
Jakie grupy zawodowe mieszkały na Kopernika? Czy pozostały po nich ślady w źródłach pisanych? A może zachowały się przedmioty codziennego użytku średniowiecznych mieszkańców ul. Św. Anny? Czy można skorelować te informacje?
Na parceli przy ul. Kopernika 11/13 znaleziono glinianą skarbonkę, przy ul. Kopernika 15 skórzana sakiewkę, przy Kopernika 17 grzebień tkacki. A to wciąż nie wszystko, co wiemy o tej ulicy ze średniowiecznym rodowodem.
Ład i zgiełk. Życie średniowieczne przy ul. św. Anny w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika
Wystawa czynna: 12 lutego– 12 września 2021
Kurator: Alicja Marika Lubowicka
Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki
Zobacz także
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »

"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Zjazd absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-09-07, 14:49Prawie 250 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkało się na XIX zjeździe w Toruniu. Przyjechali goście z całej Polski i zagranicy. Czytaj dalej »
Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
2013-06-19, 19:17W Toruniu rozpoczęło się w środę trzydniowe VII Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie. Bierze w nim udział 200 doktorantów z całej Polski. Czytaj dalej »
Dobiega końca Zjazd Szkół Kopernikańskich z regionu
2013-06-16, 10:45Uczniowie i nauczyciele z dwudziestu szkół uczestniczyli od piątku w różnych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Konferencja Kopernikańska w Toruniu
2013-06-07, 08:36Astronomowie i historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki będą prelegentami podczas otwartej dla wszystkich dwudniowej Konferencji Kopernikańskiej, która odbędzie sie 7 i 8 czerwca w Toruniu. Czytaj dalej »

Deszczowy "Słoneczny Piknik Kopernikański" w Toruniu
2013-05-25, 15:12Na scenie koncerty, a na zielonej trawie, która pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu - stoiska ekologiczne. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

