Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju.
Przypomnijmy – w 2022 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym zabytkowy rękopis miał trafić do Węgier w ramach podziękowania za sprezentowaną Polsce zbroję Zygmunta Augusta. W zamian Książnica miałaby otrzymać 25 milionów złotych rekompensaty.
Chodzi o Kodeks stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku. To spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych.
Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.
W obronę księgi zaangażowali się m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, toruński biskup senior Andrzej Suski i prezydent Michał Zaleski. W Internecie pod apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad projektem ustawy podpisało się 27 tysięcy osób. – Dziękuję wszystkim, którzy solidarnie i spontanicznie włączyli się w akcję obrony cennego manuskryptu. Stanowiska, oświadczenia i listy otwarte popierające nasz punkt widzenia w tej sprawie i podjęte przez nas działania napływały od wielu instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych także spoza regionu. To również dzięki państwa zaangażowaniu udało się przekonać wątpiących, że ten dokument powinien zostać zachowany dla Torunia i naszej ojczyzny – mówi marszałek Całbecki.
W listopadzie 2023 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o zaliczeniu do Narodowego Zasobu Bibliotecznego 19 rękopisów ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W grupie tych obiektów znajduje się m.in. rękopis Naldusa Naldiusa Epistola de laudibus Augusta Bibliothecae atque libri quattuor versibus scripti eodem argumento ad Serenissimum Matthiam Corvinum Pannoniae Regem, tzw. Kodeks Korwina.
Do Narodowego Zasobu Bibliotecznego zaliczane są unikatowe zbiory o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego. Podlegają one najwyższej ochronie, także przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju.
Zobacz także

O rzymski inkunabuł wzbogaciła się Książnica Kopernikańska
2016-06-09, 12:34Książnica Kopernikańska w Toruniu wzbogaciła się o kolejną cenną i unikatową księgę. Jest to inkunabuł rzymskiego pisarza Gaiusa Suetoniusa. Wart 120 tys. zł zakup sfinansowała firma Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i samorząd… Czytaj dalej »
Krzysztof Varga w Książnicy Kopernikańskiej
2016-04-25, 12:49Krzysztof Varga będzie dziś gościem spotkania w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Varga debiutował zbiorem opowiadań 'Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic', ale w autoryzowanych bibliografiach podaje, że wszedł do literatury… Czytaj dalej »

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2016-02-19, 14:26UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. W 543. rocznicę urodzin patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, odbyła się tradycyjna uroczystość. Czytaj dalej »
Jak przetrwać sesję egzaminacyjną?
2016-02-02, 15:55Kawa i gorzka czekolada to sposób studentów toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sesja oficjalnie rozpoczęła się dziś, a to jak długo potrwa, zależy od przygotowania studentów. Czytaj dalej »
Wirtualny spacer po toruńskich fortach
2016-01-20, 10:33Dlaczego warto odwiedzać toruńskie forty? Co się w nich znajduje? Jakie trapią je problemy? Miłośnicy toruńskich fortyfikacji opowiedzą o tym dziś podczas spotkania z cyklu 'Toruń Miasto Zabytków'. Czytaj dalej »

Grudziądz świętuje imieniny Mikołaja Kopernika
2015-12-06, 10:26Specjalna czapka, tort i kwiaty - tak grudziądzanie świętują dzisiaj imieniny niezwykłego Mikołaja - Mikołaja Kopernika. Punktualnie w południe przy pomniku wielkiego astronoma mieszkańcy Grudziądza złożyli jemu imieninowe ży… Czytaj dalej »

Wystawa pocztówek z miast związanych z Mikołajem Kopernikiem
2015-09-22, 12:04'Pocztówki kopernikańskie ' - wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać od dziś (wtorek, 22.09) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Seniorzy do piór!
2015-09-11, 16:32Na literacki debiut nigdy nie jest za późno - przekonują organizatorzy trzeciej edycji warsztatów twórczego pisania. Czytaj dalej »
Ponad 100 kierunków mają do wyboru przyszli studenci UMK
2015-07-01, 15:28Nowe kierunki i specjalności - tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu chce przyciągnąć tegorocznych maturzystów. Będzie też więcej kierunków anglojęzycznych. Czytaj dalej »
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra"
2015-06-26, 08:44Chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki, Singapuru i Węgier - to uczestnicy III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika 'Per Musicam Ad Astra'. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

