Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego, w ramach programu MKiDN – Wspieranie Działań Muzealnych.
– Dwa nowoczesne mikroskopy: mikroskop stereoskopowy i biologiczny, jak również drobniejszy sprzęt laboratoryjny, specjalne meble i to wszystko pozwoli nam prowadzić wspaniałe badania zabytków. Badania są nieodłączną częścią konserwacji zabytków. Wykonujemy badania stanu zachowania, zarówno papieru, jak i skóry. Badamy także techniki wykonania. Stan zachowania i technika wykonania zabytku wpływa na to, jakie zabiegi konserwatorskie możemy później prowadzić – powiedziała Barbara Banasiak, specjalistka do spraw konserwacji zabytkowego księgozbioru Książnicy.
Wytłumaczyła również, jak wygląda takie badanie. – Bierzemy książkę i pod mikroskopem stereoskopowym możemy umieścić całą książkę. Przyjrzeć się na przykład skórze, w jaką ta książka jest obleczona i zobaczyć, z jakiego zwierzęcia ona pochodzi. Poznajemy to po układzie mieszków włosowych. To są takie cętki i zależnie od tego, jaki tworzą wzór, to takie zwierzę było użyte. Możemy też oglądać kolejność nakładania na siebie warstw drukarskich w dokumentach życia społecznego. Możemy obserwować to, czy jakieś robaki zjadały książkę i ocenić jaki to był robak.
– Pod drugim mikroskopem, tym biologicznym, oglądamy próbki. Tu pobieramy włókna papieru i sprawdzamy, z jakich mas włóknistych papier został wykonany i czym był przyklejony. To pozwala nie tylko na dobranie odpowiednich zabiegów, ale i określenie, z jakiego okresu pochodzi dany zabytek.
Więcej w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Barbarą Banasiak.
Zobacz także
W Grudziądzu o Mikołaju Koperniku
2017-03-21, 13:28Grudziądzanie świętują Dzień Mikołaja Kopernika - Ekonomisty. Czytaj dalej »

45. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
2017-02-20, 10:12Ogólnopolskie seminarium astronomiczne, wykłady naukowe, wystawy i konkursy wiedzy o wielkim astronomie - to największe atrakcje rozpoczynających się dzisiaj 45. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich. Czytaj dalej »

Toruń gości prawie 800 harcerzy z całego kraju
2017-02-18, 14:27Mapy, gitary i mundury. Niemal 800 harcerzy z całej Polski przyjechało do Torunia. W mieście trwa 24. Rajd Kopernikański. Jest to jedna z największych imprez skautingowych w kraju. Czytaj dalej »
Rozpoczyna się 35. harcerski Rajd Kopernikański
2017-02-17, 11:09W Toruniu rozpoczyna się dzisiaj 35. Rajd Kopernikański. Weźmie w nim udział tysiąc druhen i druhów - poinformowała w porannej Rozmowie dnia w PR PiK Magdalena Osada z ZHP. Czytaj dalej »
Wysokie notowania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
2017-02-07, 13:38Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu awansował w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. Uczelnia poprawiła swoją pozycję o 23 miejsca i obecnie plasuje się na 682. pozycji na świecie i 7. pozycji w Polsce. Czytaj dalej »
Bydgoski "elektronik" najlepszym technikum w Polsce wg "Perspektyw"
2017-01-10, 11:06Technikum Elektroniczne w w Bydgoszczy jest najlepszym polskim technikum - tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ranking po raz 19. przygotował miesięcznik 'Perspektywy'. Czytaj dalej »
Imieniny Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
2016-12-06, 13:19Grudziądzanie po raz kolejny uczcili imieniny Mikołaja Kopernika. Świętujący zgromadzili się przy pomniku Mikołaja Kopernika, na którym pojawiła się też mikołajkowa czapka. Czytaj dalej »
W trakcie prac remontowych ukradli portret wielkiego astronoma
2016-11-24, 21:21Mieli remontować aulę toruńskiego UMK, a - jak ustalili toruńscy śledczy - przy okazji wykonywania prac ukradli z budynku wykonany na blasze portret Mikołaja Kopernika, autorstwa Stefana Knappa. Czytaj dalej »

Kryminalne spotkanie autorskie w Książnicy Kopernikańskiej
2016-10-04, 13:53Robert Małecki dołączy dziś do grona toruńskich pisarzy. W Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się spotkanie z autorem kryminału pt. 'Najgorsze dopiero nadejdzie'. Czytaj dalej »
Wojewódzka Książnica Kopernikańska w Toruniu upomni się o swoje książki
2016-06-17, 13:12Przetrzymałeś książki z biblioteki? W Toruniu zapuka do Ciebie firma windykacyjna. Wojewódzka Książnica Kopernikańska domaga się zwrotu wypożyczonych z jej zbiorów pozycji. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

