Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego, w ramach programu MKiDN – Wspieranie Działań Muzealnych.
– Dwa nowoczesne mikroskopy: mikroskop stereoskopowy i biologiczny, jak również drobniejszy sprzęt laboratoryjny, specjalne meble i to wszystko pozwoli nam prowadzić wspaniałe badania zabytków. Badania są nieodłączną częścią konserwacji zabytków. Wykonujemy badania stanu zachowania, zarówno papieru, jak i skóry. Badamy także techniki wykonania. Stan zachowania i technika wykonania zabytku wpływa na to, jakie zabiegi konserwatorskie możemy później prowadzić – powiedziała Barbara Banasiak, specjalistka do spraw konserwacji zabytkowego księgozbioru Książnicy.
Wytłumaczyła również, jak wygląda takie badanie. – Bierzemy książkę i pod mikroskopem stereoskopowym możemy umieścić całą książkę. Przyjrzeć się na przykład skórze, w jaką ta książka jest obleczona i zobaczyć, z jakiego zwierzęcia ona pochodzi. Poznajemy to po układzie mieszków włosowych. To są takie cętki i zależnie od tego, jaki tworzą wzór, to takie zwierzę było użyte. Możemy też oglądać kolejność nakładania na siebie warstw drukarskich w dokumentach życia społecznego. Możemy obserwować to, czy jakieś robaki zjadały książkę i ocenić jaki to był robak.
– Pod drugim mikroskopem, tym biologicznym, oglądamy próbki. Tu pobieramy włókna papieru i sprawdzamy, z jakich mas włóknistych papier został wykonany i czym był przyklejony. To pozwala nie tylko na dobranie odpowiednich zabiegów, ale i określenie, z jakiego okresu pochodzi dany zabytek.
Więcej w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Barbarą Banasiak.
Zobacz także

Medale wręczone! Uroczysta sesja zainaugurowała obchody 550. urodzin Kopernika [program]
2023-02-16, 14:30Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i goście z miast kopernikańskich spotkali się w czwartek (16 lutego) w toruńskim ratuszu. Uroczystą sesją Rady Miasta zainaugurowano tam obchody 550… Czytaj dalej »

To będzie kosmiczny weekend! Toruń będzie świętował 550. urodziny Kopernika
2023-02-16, 08:40Uroczysta sesja Rady Miasta zainauguruje 16 lutego w Toruniu obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika. W programie zaplanowano wiele wydarzeń naukowych - takich, jak Światowy Kongres Kopernikański, ale też artystycznych i sportowych. Czytaj dalej »

O Koperniku z perspektywy 2473 roku. Planetarium zaprasza na premierę [wideo]
2023-02-15, 12:40Jest rok 2473, mieszkańcy marsjańskiej bazy przygotowują się do tysiąclecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tak zaczyna się nowy seans „Copernicus 2473” przygotowany w toruńskim Planetarium z okazji obchodzonych w tym roku 550. urodzin… Czytaj dalej »

Oni zmienili bieg historii! Książnica Kopernikańska robi podcasty o bohaterach
2023-02-10, 19:37Podcasty Kopernikańskie to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Pierwszy sezon projektu „Wielcy znani/nieznani z Kujaw i Pomorza' oparty został o serię komiksów wydanych przez Urząd Marszałkowski. W kolejnych odcinkach… Czytaj dalej »

Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje
2023-01-30, 20:45Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano na cały rok. Większość z nich odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim… Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]
2023-01-24, 20:07Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest… Czytaj dalej »

88 lat Polskiego Radia PiK. Najpierw Toruń, po wojnie Bydgoszcz
2023-01-15, 07:4515 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki. Rozgłośnia, po warszawskiej, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany… Czytaj dalej »

W tym roku wszystko ma się kręcić wokół Kopernika! Toruń zaprasza do siebie
2023-01-11, 18:40Pierwsze z planowanych na cały Rok Kopernikański wydarzeń odbędą się w lutym, w okolicach urodzin astronoma. - W programie są także Światowy Kongres Kopernikański, uroczysta sesja z wręczaniem pamiątkowych medali i wiele wydarzeń… Czytaj dalej »

Kawałek Gruzji w toruńskiej galerii. Wystawa niepełnosprawnych z Gori [zdjęcia]
2023-01-04, 07:00Prace proste, kolorowe, nierzadko naiwne, obrazki oprawione w sznurek czy we wstążeczki, a z drugiej strony kunsztowna gruzińska biżuteria. Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prezentuje… Czytaj dalej »

Sportowcy, artyści i nobliści z regionu. Książnica Kopernikańska robi podcasty
2023-01-03, 18:13„Podcast Kopernikański” to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Bohaterami kolejnych odcinków będą ważne dla naszego regionu postaci: naukowcy, artyści, sportowcy. W pierwszym odcinku pojawia się Albert Michelson… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

