Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w Toruniu.
Co czuł, co myślał, w co był uwikłany? Kim dla Kopernika była Anna Schilling? Kto był jego wrogiem, a kto przyjacielem? Jaki naprawdę był najsłynniejszy astronom wszech czasów? Czy nauka była dla niego ważniejsza niż wiara? Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi składają się w tej historii na bardzo współczesną opowieść. Z reżyserem i aktorami rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
- Pan Wojciech Orliński, który napisał książkę, pt. „Kopernik. Rewolucje" bardzo pracowicie szukał tych tropów, tzn. i tych donosów, i tych historii domniemanych, więc ja miałem w pewnym sensie, jako autor sztuki, pewne podpowiedzi autorów, którzy wcześniej przyglądali się biografii Kopernika - mówi reżyser Maciej Wojtyszko. - W ogóle ten Kopernik z banknotów to jest po prostu ikona, której nie ma, to znaczy: my nic nie wiemy. Jeśli zakładamy, że to tylko taki gość, który pracował, tworzył i nie miał życia, to jesteśmy w błędzie. On miał normalne życie i to dosyć bolesne, jak sądzę...
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Tekst i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Dorothée Roqueplo
Muzyka: Bolesław Rawski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Projekcje wideo: Mateusz Kokot
Wystąpią:
Mikołaj Kopernik – Przemysław Chojęta
kanonik, komisarz warmiński, lat 50
Tiedeman Giese – Paweł Kowalski
kanonik i przyjaciel Kopernika, lat 45
Anna Schilling – Julia Sobiesiak-Borucka
gospodyni oraz towarzyszka życia Kopernika, lat 27
Jan Ciechociński – Jarosław Felczykowski
kowal, lat ok. 50
Wojtek Cebulski – Grzegorz Wiśniewski
służący Kopernika, lat ok. 40
Jan Dantyszek – Łukasz Ignasiński
poeta, lat 36
Feliks Reich – Paweł Tchórzelski
kanonik, lat 55
Jerzy Joachim Retyk – Michał Darewski / Igor Tajchman
uczeń, który dopomógł w wydaniu De revolutionibus, lat 25
Mim – Michał Darewski / Igor Tajchman
Błazen – Michał Marek Ubysz
Tancerka – Ada Dec / Mirosława Sobik
Zobacz także

Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »

Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »

Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »

Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »

Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »

Czy Mikołaj Kopernik jadł we Włoszech pizzę? Nowa wystawa w Toruniu
2019-10-04, 13:48Jak przechowywano żywność za czasów Mikołaja Kopernika, co podawano na stole i w jakich naczyniach - tego wszystkiego dowiemy się z wystawy, która zostanie otwarta w piątek (4 października) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »

Hinduski Rambo walczy na ulicach Torunia, czyli Bollywood nad Wisłą!
2019-09-28, 21:20Filmowcy z Bollywood kręcą film w grodzie Kopernika. Chodzi o zdjęcia do polsko-hindusko-serbskiego filmu 'Kotigobba 3'. Film opowiada o człowieku niezniszczalnym, który niczym Rambo samotnie walczy z całym wrogim gangiem. - Toruń dobrze… Czytaj dalej »

Pobiegną ulicami Torunia po zachodzie słońca. Nocna Dycha Kopernika
2019-08-10, 13:26Biegacze opanują Toruń! W sobotę (10 sierpnia) o godz. 22.00 rozpocznie się Nocna Dycha Kopernika. Czytaj dalej »

Z Rzymu do Fromborka, ale, uwaga, na rowerze!
2019-04-28, 12:11Taką trasę pokona toruński przewodnik i podróżnik - Przemek Wołoszyk. Rowerem przejedzie przez miasta związane z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Toruń wciąż wabi. Przyciągają niezmiennie: Kopernik i piernik
2019-04-26, 07:30Ponad 2 mln 300 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku Toruń - wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej gości przyjeżdża z terenu województwa, wśród gości zagranicznych dominują Niemcy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

