Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w Toruniu.
Co czuł, co myślał, w co był uwikłany? Kim dla Kopernika była Anna Schilling? Kto był jego wrogiem, a kto przyjacielem? Jaki naprawdę był najsłynniejszy astronom wszech czasów? Czy nauka była dla niego ważniejsza niż wiara? Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi składają się w tej historii na bardzo współczesną opowieść. Z reżyserem i aktorami rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
- Pan Wojciech Orliński, który napisał książkę, pt. „Kopernik. Rewolucje" bardzo pracowicie szukał tych tropów, tzn. i tych donosów, i tych historii domniemanych, więc ja miałem w pewnym sensie, jako autor sztuki, pewne podpowiedzi autorów, którzy wcześniej przyglądali się biografii Kopernika - mówi reżyser Maciej Wojtyszko. - W ogóle ten Kopernik z banknotów to jest po prostu ikona, której nie ma, to znaczy: my nic nie wiemy. Jeśli zakładamy, że to tylko taki gość, który pracował, tworzył i nie miał życia, to jesteśmy w błędzie. On miał normalne życie i to dosyć bolesne, jak sądzę...
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Tekst i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Dorothée Roqueplo
Muzyka: Bolesław Rawski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Projekcje wideo: Mateusz Kokot
Wystąpią:
Mikołaj Kopernik – Przemysław Chojęta
kanonik, komisarz warmiński, lat 50
Tiedeman Giese – Paweł Kowalski
kanonik i przyjaciel Kopernika, lat 45
Anna Schilling – Julia Sobiesiak-Borucka
gospodyni oraz towarzyszka życia Kopernika, lat 27
Jan Ciechociński – Jarosław Felczykowski
kowal, lat ok. 50
Wojtek Cebulski – Grzegorz Wiśniewski
służący Kopernika, lat ok. 40
Jan Dantyszek – Łukasz Ignasiński
poeta, lat 36
Feliks Reich – Paweł Tchórzelski
kanonik, lat 55
Jerzy Joachim Retyk – Michał Darewski / Igor Tajchman
uczeń, który dopomógł w wydaniu De revolutionibus, lat 25
Mim – Michał Darewski / Igor Tajchman
Błazen – Michał Marek Ubysz
Tancerka – Ada Dec / Mirosława Sobik
Zobacz także

Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »

O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »

Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »

Książnica promuje ludzi kultury i nauki. Pierwsze spotkanie: Tomasz Cebo
2022-11-09, 21:00„Kreatywna Książnica' to nowy cykl wydarzeń, jaki proponuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Celem projektu jest prezentacja ciekawych osób związanych z kulturą i nauką regionu kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »

Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
2022-10-05, 19:30- Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs - mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej… Czytaj dalej »

Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »

Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »

Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »

Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »

Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

