Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego.
Właśnie tam zobaczymy niemal 650 obiektów wypożyczonych z muzeów i instytucji z Polski, Szwecji, Włoch oraz Ukrainy. – Czeka nas spotkanie z astronomem, kosmosem, podróżami oraz włoskimi miastami – zapowiada kurator ekspozycji Michał Kosiński.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej tej wystawy padły słowa: „pomysł karkołomny", „przebudowa drugiego piętra", „całkowita likwidacja wystaw, które są tutaj ekspozycją stałą" (...).
– Niewątpliwie przygotowanie tej wystawy było dla nas jak lot w kosmos – mówi Michał Kosiński. – Bardzo duża przebudowa ratusza, ale czasowa, chociaż z drugiej strony, piękno tych dzieł, które tutaj przyjechały, niestety tylko na ponad dwa miesiące, jest niesamowite i chciałoby się, żeby te obrazy, grafiki, rzemiosło, które gości na tej wystawie zostały na dłużej. Wiele osób, które budują tę wystawę, ale które też jakoś przypadkowo się tutaj pojawiają i widzą już efekty tej naszej pracy mówią, że tak powinien wyglądać ratusz, że powinien być ozdobiony tym pięknym malarstwem renesansowym, tą grafiką na wysokim poziomie, tym rzemiosłem artystycznym, tym mnóstwem mnóstwo mebli z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Krakowa. Eksponaty wypożyczono tylko na te kilka miesięcy, ale efekt powoli wychodzi, wyłania się z tego kurzu prac, które przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie trwały.
Motywem przewodnim ekspozycji jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika po Italii. Poszczególne pokoje poświęcone są włoskim miastom.
– To oczywiście jestem główny motyw wystawy, czyli podróż do Włoch, czy też okres biografii Mikołaja Kopernika pomiędzy między latami 1496 - 1503, kiedy przebywał we Włoszech, z krótką przerwą. I to są te miasta: Bolonia, Padwa, Rzym, Ferrara - wszystkie udokumentowane. Wenecja nie jest udokumentowana, ale świadomie o niej wspominamy na naszej wystawie, i też świadomie ma swoją część wystawy z tego względu, że Kopernik musiał być również w Wenecji (...) - wyjaśnia
Otwarcie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w piątek (8 września) o godzinie 17.00. Wystawa prezentowana będzie do 12 listopada.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także

Prof. Marek Belka laureatem Nagrody Kopernika Ekonomisty. Odbierze ją w Grudziądzu
2025-03-23, 16:00Były premier i minister finansów prof. Marek Belka otrzyma w niedzielę w grudziądzkim teatrze Nagrodę Kopernika Ekonomisty. Czytaj dalej »

Pękają mury wokół Domu Kopernika w Toruniu. Muzeum Okręgowe uspokaja: Sytuacja jest opanowana
2025-02-20, 19:37Zespół ekspertów pomoże wyjaśnić przyczyny pęknięć w piwnicy oficyny Domu Kopernika na toruńskiej Starówce. - Sytuacja jest opanowana, ale czekają nas dalsze prace - wyjaśniała Agnieszka Tybus-Bugajska, wicedyrektorka Muzeum… Czytaj dalej »

Ruszyły 53. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Wielki finał w marcu
2025-02-19, 21:02W Grudziądzu - podobnie jak w Toruniu - trwają obchody urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Przygotowano atrakcje. Czytaj dalej »

Tramwajem jechali z Mikołajem Kopernikiem. Trwają obchody 80-lecia UMK [wideo]
2025-02-19, 12:31Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świętuje 552. rocznicę urodzin swojego patrona i 80-lecie istnienia uczelni. Z tej okazji mieszkańcy mogli przejechać się tramwajem z samym uczonym. Czytaj dalej »

Zgromadzenie przeciwników aborcji w Toruniu rozwiązane. Powodem był jeden z banerów
2025-02-15, 21:24Toruński ratusz rozwiązał zgromadzenie przeciwników aborcji. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika odbył się publiczny różaniec w intencji odnowy moralnej Narodu Polskiego. Według grupy radnych Koalicji Obywatelskiej jeden z banerów… Czytaj dalej »

Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »

Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »

W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »

Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »

Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

