Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego.
Właśnie tam zobaczymy niemal 650 obiektów wypożyczonych z muzeów i instytucji z Polski, Szwecji, Włoch oraz Ukrainy. – Czeka nas spotkanie z astronomem, kosmosem, podróżami oraz włoskimi miastami – zapowiada kurator ekspozycji Michał Kosiński.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej tej wystawy padły słowa: „pomysł karkołomny", „przebudowa drugiego piętra", „całkowita likwidacja wystaw, które są tutaj ekspozycją stałą" (...).
– Niewątpliwie przygotowanie tej wystawy było dla nas jak lot w kosmos – mówi Michał Kosiński. – Bardzo duża przebudowa ratusza, ale czasowa, chociaż z drugiej strony, piękno tych dzieł, które tutaj przyjechały, niestety tylko na ponad dwa miesiące, jest niesamowite i chciałoby się, żeby te obrazy, grafiki, rzemiosło, które gości na tej wystawie zostały na dłużej. Wiele osób, które budują tę wystawę, ale które też jakoś przypadkowo się tutaj pojawiają i widzą już efekty tej naszej pracy mówią, że tak powinien wyglądać ratusz, że powinien być ozdobiony tym pięknym malarstwem renesansowym, tą grafiką na wysokim poziomie, tym rzemiosłem artystycznym, tym mnóstwem mnóstwo mebli z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Krakowa. Eksponaty wypożyczono tylko na te kilka miesięcy, ale efekt powoli wychodzi, wyłania się z tego kurzu prac, które przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie trwały.
Motywem przewodnim ekspozycji jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika po Italii. Poszczególne pokoje poświęcone są włoskim miastom.
– To oczywiście jestem główny motyw wystawy, czyli podróż do Włoch, czy też okres biografii Mikołaja Kopernika pomiędzy między latami 1496 - 1503, kiedy przebywał we Włoszech, z krótką przerwą. I to są te miasta: Bolonia, Padwa, Rzym, Ferrara - wszystkie udokumentowane. Wenecja nie jest udokumentowana, ale świadomie o niej wspominamy na naszej wystawie, i też świadomie ma swoją część wystawy z tego względu, że Kopernik musiał być również w Wenecji (...) - wyjaśnia
Otwarcie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w piątek (8 września) o godzinie 17.00. Wystawa prezentowana będzie do 12 listopada.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek i TUTAJ
Zobacz także

Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »

Prorektor UKW po Konferencji Rektorów: Polska nauka ma się coraz lepiej [rozmowa]
2023-02-21, 11:35- Światowy Kongres Kopernikański jest wielkim świętem nauki w Polsce i zwraca uwagę opinii publicznej na problemy nauki i jej znaczenie dla życia społecznego — mówił prorektor UKW w Bydgoszczy prof. Bendykt Odya, który był dziś… Czytaj dalej »

Huczne świętowanie na UMK w Toruniu! Przyznano uroczyste odznaczenia i tytuły
2023-02-21, 07:00Były podziękowania, kilkadziesiąt nagród, życzenia i plany na przyszłość. Oczywiście pod hasłem uczelni: „We wszystkim szukać prawdy”. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodził dziś swoje święto. W towarzystwie… Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik w pełnym blasku. Odświeżono najpopularniejszy portret astronoma
2023-02-20, 20:50Mikołaj Kopernik - Torunianin w nowej odsłonie. Zaprezentowano odświeżoną wersję XVI-wiecznego, tak zwanego gimnazjalnego, portretu. Ten za sprawą Muzeum Okręgowego w Toruniu zyskał właśnie nowe miejsce. Czytaj dalej »

Premier Morawiecki w Toruniu: Technologia nie uchroni nas przed ambicjami tyranów
2023-02-20, 14:45- Dla wielu decyzja Putina o agresji na Ukrainie była tak samo trudna do przyjęcia, jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Światowym Kongresie Kopernikańskim… Czytaj dalej »

Przyjechali na Kongres Kopernikański. Zagraniczni ministrowie zwiedzali Młyn Wiedzy
2023-02-20, 13:50Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-19, 22:00Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzeliśmy w niebo oczami astronoma wszech czasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? :) Czytaj dalej »

Bawili się w najlepsze! Piknik Kopernikański przyciągnął tłumy [wideo, zdjęcia]
2023-02-19, 20:41Można było wydrukować Mikołaja Kopernika w 3D, zobaczyć nocne niebo nad Toruniem w mobilnym planetarium czy poeksperymentować w „Naukobusie” - takie atrakcje czekały w niedzielę (19 lutego) na odwiedzających Centrum Nowoczesności… Czytaj dalej »

Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
2023-02-19, 18:51W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski. Czytaj dalej »

Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
2023-02-19, 17:01Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. - Walczymy… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

